Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Z jakich materiałów warto obecnie budować dom? Policzyliśmy ceny zamienników

36
Podziel się:

Z czego wybudować dom? Wybór najczęściej sprowadza się do decyzji, czy murować ściany z tradycyjnej ceramiki poryzowanej, czy wybrać bloczki z betonu komórkowego lub silikaty. Sprawdź ich właściwości i orientacyjne ceny.

Z jakich materiałów warto obecnie budować dom? Policzyliśmy ceny zamienników
Z jakich materiałów można wybudować dom i ile kosztują poszczególne? Sprawdziliśmy (Adobe Stock, ronstik)

Na rynku materiałów budowlanych dostępnych jest wiele różnego rodzaju produktów, z których można wybudować dom jednorodzinny. Podczas planowania inwestycji należy zdecydować, jaka będzie konstrukcja obiektu, a także, z czego dom zostanie zbudowany. Pod uwagę należy wziąć solidność budynku, energooszczędność, spełnienie warunków technicznych z 2021 roku, przede wszystkim zaś koszty budowy domu. Sprawdź, z jakich materiałów warto obecnie budować.

Popularne materiały budowlane

Tradycyjna cegła jest nadal powszechnie wykorzystywana w klasycznym budownictwie mieszkaniowym, ale coraz częściej zastępuje się ją również takimi naturalnymi materiałami murowymi jak beton komórkowy czy silikaty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tomek zbudował dom za 65 tysięcy. W środku dwie sypialnie, salon i kuchnia

Z czego budować dom? Zasadniczo podczas wybierania materiału murowego nie powinno się kierować jedynie kryterium ceny, lecz także jego wytrzymałością, izolacyjnością akustyczną i cieplną oraz trwałością. Zawsze miej na uwadze to, że dom buduje się na lata, a niejednokrotnie dla kilku kolejnych pokoleń. 

Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, z czego najlepiej budować, warto poznać charakterystykę popularnych obecnie materiałów murowych. 

Porównanie materiałów murowych

Tradycyjne cegły i pustaki od wielu lat wykorzystywane są na budowach domów jednorodzinnych. Odznaczają się niską nasiąkliwością, dobrą izolacyjnością cieplną i trwałością.

Ceramika poryzowana ma w sobie nie tylko glinę, lecz także trociny lub mączkę drzewną, co wpływa na polepszenie jej właściwości termicznych. Daje dobrą izolację akustyczną, ma dużą wytrzymałość na ściskanie – nawet do 6 kondygnacji – a do tego jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne i ogień. Łatwo i szybko można z niej murować w przeciwieństwie do stosunkowo małych cegieł tradycyjnych. Nadaje się do wykonania każdego rodzaju ścian.

Niestety z ceramiki tradycyjnej można budować wyłącznie ściany wielowarstwowe, w przypadku których wymagana jest dodatkowa warstwa ocieplenia w celu spełnienia normy WT 2021. Natomiast wybór ceramiki poryzowanej będzie oznaczał konieczność pogodzenia się z tym, że jest to materiał dosyć kruchy, o wysokiej nasiąkliwości.

Nowoczesne materiały murowe

W kontekście wyboru materiałów do budowy domu jednorodzinnego nie sposób pominąć nowoczesnych produktów, cieszących się coraz większą popularnością wśród kupujących. Inwestorzy mogą zdecydować się na wybudowanie swojego obiektu między innymi z betonu komórkowego czy silikatów

Beton komórkowy może występować w postaci dosyć dużych bloczków lub innych elementów ułatwiających wykonywanie nawet najtrudniejszych prac murowych. Materiał ten ma wysoką wytrzymałość na ściskanie i dobrą przewodność cieplną. Jest odporny na uszkodzenia czy ogień, ale przede wszystkim umożliwia wybudowanie jedno- czy dwuwarstwowych ścian o odpowiednio wysokiej izolacyjności cieplnej.

Bloczki z betonu komórkowego są łatwe w obróbce, a wysoka dokładność wymiarowa pozwala na szybkie i łatwe murowanie. Ich wadą jest wysoka nasiąkliwość i kruchość.

Beton komórkowy mogą zastąpić silikaty. Cegła silikatowa jest rozwiązaniem ekologicznym, nadającym się do ponownego przetworzenia. Charakteryzuje się wysoką akumulacyjnością cieplną i najniższym poziomem zawartości szkodliwych pierwiastków promieniotwórczych. 

Silikaty są odporne na ogień, mają niską nasiąkliwość, a przy tym wysoką izolacyjność akustyczną. Łatwa obróbka bloczków silikatowych i murowanie czynią z nich bardzo dobry materiał. Za ich wadę uznaje się często niedostateczną izolacyjność termiczną, co wymusza zastosowanie warstwy izolacji.

Z czego budować dom i ile to kosztuje?

W budowie domu w technologii murowanej coraz częściej odchodzi się od zastosowania ciężkiej cegły na rzecz lżejszych pustaków ceramicznych, betonu komórkowego lub silikatów.

Pod względem izolacyjności cieplnej ścian zdecydowanie wygrywa beton komórkowy. Natomiast pustak ceramiczny charakteryzuje się gorszym współczynnikiem przenikania ciepła, ale jednocześnie ma większą bezwładność cieplną. Oznacza to, że budynek co prawda dłużej będzie się nagrzewać, ale też dłużej będzie utrzymywał ciepło.

W przypadku konieczności budowy domu dobrze izolowanego od hałasu najlepszym wyborem są silikaty. Do budowy wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych najlepiej nadaje się pustak ceramiczny, ponieważ wykazuje wysoką odporność na ściskanie.

Ile kosztują poszczególne materiały budowlane?

Kwestia ceny elementów wpłynie z pewnością na decyzję, z czego budować dom jednorodzinny. W 2022 roku niestety ceny materiałów budowlanych mocno drożeją, co ma wpływ na ogólne koszty inwestycji. Z czego budować taką nieruchomość najtaniej?

- Za najmniejsze bloczki z betonu komórkowego należy zapłacić już poniżej 2 zł za sztukę. Im większy bloczek, tym większa jego cena. Produkt o wymiarach na przykład 48 × 60 × 20 cm kosztuje około 17 zł za sztukę.

- Za bloczki silikatowe 12 × 20 × 33 cm zapłacimy około 2,60 zł. Nieco większe elementy kupuje się w cenie około 4–5 zł za sztukę. 

- Wyroby z ceramiki poryzowanej kosztują od około 4 zł za cegły o wielkości 11 × 50 × 24 cm do nawet 10 zł za wyrób o wielkości 44 × 25 × 25 cm. 

Z czego budować dom w 2022 roku?

Jeśli chodzi o porównanie cen poszczególnych materiałów murowych, wyraźnie widoczne jest to, że beton komórkowy czy bloczki silikatowe są tańsze niż ceramika budowlana. Ma to związek również z tym, że takie elementy są po prostu większe, dlatego na potrzeby murowania przegród zewnętrznych czy wewnętrznych potrzeba ich mniej niż w przypadku mniejszych cegieł ceramiki poryzowanej.

Szymon Machniewski, ekspert porównywarki finansowej totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(36)
Balum
2 tyg. temu
Teraz ciężko z dobrymi cenami, aczkolwiek my z żona zastanawiamy się nad budową za pomocą perlitu, świetne termoizolacyjne właściwości
Marcin
miesiąc temu
Moim zdaniem to perlit aktualnie wypada najlepiej, jest ekologiczny, odporny i przepuszcza powietrze nie wychładzając przy tym. Interesując się trochę tematem trafiłem na Dom3e jako najlepszych w tym fachu.
Wiktor
miesiąc temu
Ja mam dom wybudowany z cegieł, po rozmowie z fachowcami z plusbausk doszedłem do wniosku, że to najlepsze rozwiązanie na lata. Rozmawiałem z różnymi osobami i każdy ma swoją tezę na to. Pomijam też propozycje nowoczesnych materiałów do budowy domu, które mi polecano, Jednak jestem tradycjonalistą i cegły zostają.
Haper
2 miesiące temu
Ja buduje z perlitu teraz, technologia 3E pozwala na szybkie i trwałe budownictwo :)
antek
2 miesiące temu
ja sie wypowiem a propos wykonczenia dookola domu, wlasnie skonczylismy ukladac kostke na podjezdzie i z calego serca moge polecic bruk-bet
...
Następna strona