Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Zaczynają od cukru. PiS robi krok do budowy narodowego holdingu spożywczego

22
Podziel się:

Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu - zakłada projekt ustawy. Dzięki temu KSC zyska pieniądze, które posłużą do budowy Polskiej Grupy Spożywczej - zakładają posłowie PiS.

Zaczynają od cukru. PiS robi krok do budowy narodowego holdingu spożywczego
Narodowy Holding Spożywczy jednak powstanie? (money.pl, Rafał Parczewski)

Plan PiS dotyczący stworzenia Polskiej Grupy Spożywczej, zwanej wcześniej roboczo "narodowym holdingiem spożywczym" zaczyna się ziszczać. Jego pierwszym elementem jest przeforsowanie zapisów pozwalających państwu kupować akcje Krajowej Spółki Cukrowej.

Obecnie, zgodnie z ustawą, akcje nowych emisji KSC S.A. mogą obejmować wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych (jej dostawcy) oraz pracownicy spółki. Akcje te mogą być też nabyte przez inne osoby, ale bez prawa głosu. Przechodząca przez Sejm nowelizacja pozwoli Skarbowi Państwa nabywanie akcji z prawem głosu.

Zobacz także: Ceny owoców i warzyw. Ekspert: Pogoda przesuwa sezon, jeszcze może być taniej

Nowe przepisy umożliwią dokapitalizowanie KSC, a to z kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej. Celem budowy takiego holdingu jest stworzenie "na bazie zasobów dostępnych Skarbowi Państwa silnego podmiotu, który przyczyni się do wzmocnienia polskiego przemysłu rolno-spożywczego, a tym samym wpłynie na konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym".

Posłowie w środę podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym nie wnieśli poprawek. Zakłada on, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu.

Wcześniej projekt był omawiany na posiedzeniu połączonych komisji: rolnictwa oraz ds. energii, klimatu i aktywów państwowych. Tam także nie zaproponowano poprawek.

Podczas II czytania projektu posłowie opozycji wyrażali wątpliwości co do realizacji projektu budowy holdingu, ale nie wnieśli poprawek. Projekt został przesłany do trzeciego czytania, czyli głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Mag
3 lata temu
Komuna wraca. Tyle ,że za komuny mieliśmy tysiące ludzi zatrudnionych w handlu, którym płacono minimalną za nic nierobienie. To się nazywało ukryte bezrobocie. Jedyne co można było nabyć w "spożywczym" to ocet i musztarda.W pozostałych sklepach zero towaru na kartki, które sobie można było na gwoździu powiesić. Teraz jest towar, ale coraz mniej osób na niego stać. Zrobimy holding, w którym kilka tysięcy pisowskiej urzędników dostanie ciepłe posadki i to podniesie ceny o 30 procent. Kto zapłaci? Jak myślicie?
lila
3 lata temu
w PRL się śmiano, że Komitet Centralny PZPR decyduje ile natki pietruszki ma być w jednym pęczku - witamy dobra zmianę zamiast wolnego rynku
DJ Trzaskovsk...
3 lata temu
Po co nam jakiś holding spożywczy, skoro już jest w BERLINIE ?
Gosc
3 lata temu
Mamy dobra zywnosc nie musimy sprowadzac liczyc tylko na swoje to bezpieczenstwo Kraju.Nadmiar mozna importowac lokalna zywnosc ma przyszlosc jak to jest w innych krajach .
socjaliści
3 lata temu
A pisowi jak zwykle mało - w koncu chętnych na ciepłe posadki jest wielu. Przecież w 2002 r. powstała i cały czas się rozwija Krajowa Spółka Cukrowa zrzeszająca 7 dużych cukrowni, w której większościowym udziałowcem jest skarb państwa. KSC jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. No ale trzeba zagarnąć WSZYSTKO.
...
Następna strona