Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zagraniczni turyści lubią zakupy w Polsce. Z każdym rokiem zostawiają w kasie więcej pieniędzy

W 2018 r. obcokrajowcy wydali w naszych sklepach, na bazarach, w restauracjach, hotelach i różnych punktach usługowych 43,5 mld zł. To najlepszy wynik od 2014 r., gdy GUS zaczął zbierać dane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Najwięcej w kasach sklepów i punktów gastronomicznych zostawiają przebywający na terenie Polski Niemcy

Najwięcej w kasach sklepów i punktów gastronomicznych zostawiają goście z Niemiec (46,3 proc. całości wydatków osób przekraczających granicę lądową) – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Na drugim miejscu w tym rankingu są przyjezdni z Ukrainy (20,7 proc.). Wydatki gości znad Dniepru były jednak o prawie 3 proc. mniejsze niż w roku poprzednim. Spadek wynika nie tyle z mniejszego zainteresowania zakupami u nas, lecz zmianą przepisów celnych. Od 1 stycznia ubiegłego roku osoby, które przebywały w Polsce mniej niż 24 h, mogą wwieźć bez cła na Ukrainę towary warte maksymalnie 50 euro. Wcześniej było to do 500 euro.

Zobacz też: Związek pracodawców o przepisach dot. zatrudniania obcokrajowców

Obcokrajowcy wcale nie wydają najwięcej na jedzenie. Z danych GUS wynik, że obcokrajowcy przekraczający wewnętrzną granicę Unii najwięcej wydali w ubiegłym roku na towary nieżywnościowe oraz usługi – na przykład fryzjerskie i motoryzacyjne. Na żywność i napoje bezalkoholowe przeznaczyli 13,4 proc. kwoty pozostawionej w naszym kraju. Natomiast obcokrajowcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE najbardziej interesowali się materiałami budowlanymi, sprzętem RTV i AGD oraz częściami i akcesoriami samochodowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wydatki, gus, gospodarka, wiadomości, obcokrajowcy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2019

piadadane obejmują Ukraińców , którzy przecież coś muszą jeść by pracować za grosze

27-03-2019

Moneya ILE zostawiaja goscie w Hiszpanii,Portugalii ,Italii,Grecji,Francji??? Bo dopiero takie porownanie niesie jakakolwiek znaczaca informacje.

28-03-2019

JjjkkkkWymysł pisu z 500 na 50 to wręcz c h a m s t w o tego nie robiło nam nawet NRF

Rozwiń komentarze (11)