Notowania

Zakaz handlu w niedzielę uderza w Lewiatana. "Potrzebna korekta ustawy"

– Ustawa w obecnym kształcie wymaga pilnych korekt - mówi prezes sieci sklepów Lewiatan Wojciech Kruszewski, którego firma w 2018 roku zanotowała nieznacznie wolniejszy wzrost niż w poprzednich latach. Powód? Właśnie zakaz handlu w niedzielę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Obroty Lewiatana w 2018 roku wyniosły ponad 12,5 mld zł (Fot: Krzysztof Olszewski/WP)

O wynikach Lewiatana pisze serwis wiadomoscihandlowe.pl. Czytamy w nim, że obroty sieci sklepów franczyzowych w 2018 roku wyniosły około 12,5 mln zł. To oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Zazwyczaj Polska Sieć Handlowa Lewiatan notowała wzrost obrotu na poziomie 11 proc. To spowolnienie to zdaniem władz powoduje przede wszystkim wprowadzenie w marcu 2018 roku przepisów o zakazie handlu w niedzielę.

Zobacz: PiS wycofuje się z rozszerzenia zakazu handlu. Prezes Lewiatan dziwi się, że prace ustały

Zdaniem prezesa Wojciecha Kruszewskiego ustawa nie ochroniła małych i średnich sklepów przed stratami. Zyskały natomiast stacje benzynowe i dyskonty.

– Ustawa w obecnym kształcie wymaga pilnych korekt oraz doprecyzowania zastosowanych w niej określeń. Ogromna liczba placówek detalicznych została wyłączona z zakazu, co narusza zasady uczciwej konkurencji oraz umożliwia, a nawet zachęca, do łatwego omijania zapisów - mówi Wiadomościom Handlowym Kruszewski. I wskazuje, że chodzi chociażby o "sklepy udające placówki pocztowe czy supermarkety na dworcach".

Szef Lewiatana dodaje, że w nowej rzeczywistości ludzie wcale nie kupują więcej w pozostałe dni tygodnia. Albo kupują, ale nie aż tyle. - Utracone przychody w wolne od handlu niedziele nie są w pełni rekompensowane wzrostem sprzedaży w piątki, soboty, czy poniedziałki. Szacujemy, że w przypadku większych sklepów dodatkowe obroty z tych dni rekompensują zaledwie około 50 proc. dotychczasowej sprzedaży w niedziele – dodaje prezes Kruszewski.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan to jedna z największych sieci franczyzowych w Polsce. Obecnie zrzesza ponad 3,2 tys. placówek handlowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

skruczSKLEPY SĄ DLA KUPUJĄCYCH - nie dla sprzedawców . Pracownik sklepu jeżeli nie chce pracować w niedzielę może zmienić pracę.

23-01-2019

KoloZaraz bedziecie miec wolny caly tydzien, jaksklepy zaczna bankrutowac i zwalniac. Chcieliscie PiSu to macie PiS.

23-01-2019

BUKSY NA SELUPensje rosna jak na drozdzach . Polacy maja coraz wieksza kase krorej nie moga wydac , bo sklepy zamkniete . Polacy wyjda na ulice !!!

Rozwiń komentarze (10)