Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JSA
|
aktualizacja

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Czy czeka nas rewolucja w przepisach?

4
Podziel się:

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych już wkrótce może zatrząść rodzimym biznesem futrzarskim. Projekt również ograniczenie uboju rytualnego, kontrole schronisk, ale także koniec trzymania zwierząt na łańcuchach. Inicjatywa została w sposób szczegółowy przedstawiona przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Czy czeka nas rewolucja w przepisach?
Zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Czy czeka nas rewolucja w przepisach?

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Czy czeka nas rewolucja w przepisach?

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych to jednak nie koniec - jak dowiaduje się Wirtualna Polska - projekt zakłada również ograniczenie możliwości trzymania psów na uwięzi, ograniczenie uboju rytualnego oraz zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Jak podkreślił Jarosław Kaczyński, zakaz hodowli zwierząt futerkowych jest konieczny, dlatego właśnie w Polsce potrzebny jest nowy porządek prawny w kwestii ochrony zwierząt. Prezes PiS poinformował przy okazji, że do rozpatrzenia trafi projekt ustawy, która sankcjonować będzie kwestie traktowania zwierząt.

Zobacz także: Zakaz lotów nad domem <a href="https://wiadomosci.wp.pl/zbigniew-ziobro-6030156741510273c">Ziobry</a>? <a href="https://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kalisz-6030161545237121c">Ryszard Kalisz</a>: to jest skandaliczne

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych uwzględnia m.in.:

  • ograniczenie uboju rytualnego,
  • częstsze kontrole w schroniskach,
  • możliwość nakładania mandatów przez inspekcję weterynaryjną,
  • ograniczenie wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych zakłada również powołanie Rady ds. Zwierząt oraz zakaz prowadzenia schronisk dla zwierząt przez prywatnych przedsiębiorców.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Czy czeka nas rewolucja w przepisach?

Przypomnijmy, że w 2017 roku w Sejmie debatowano nad całkowitym zakazem hodowli zwierząt. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych popierał wówczas także Jarosław Kaczyński. Nowe prawo zostało jednak wycofane, o co mocno starało się lobby futrzarskie, którego twarzą jest futrzarski przedsiębiorca Szczepan Wójcik.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych może doprowadzić do upadku branży futrzarskiej. Business Insider podaje, że 5 lat temu polscy hodowcy eksportowali 9 322 781 skór norek, a średnia cena skóry wynosiła 158,34 zł za sztukę. Sprzedaż jednak spadła - w 2019 roku hodowcy sprzedali już 7 043 726 skór norek, ale ich ceny wynosiły maksymalnie 95,96 zł za sztukę.

KOMENTARZE
(4)
normalna
2 lata temu
Politykom dobrze i łatwo mówić, że bez futra da się przeżyć zimę. Każdy z nich siada do ciepłego samochody podstawionego pod drzwiami. A ja czekam 20-30 minut na przestanku na autobus, który co dzień się spóźnia. A ten autobus przypomina zamrażarkę. I mam jeszcze 2 przesiadki podobne. Jeżeli każdy polityk będzie korzystał z takiego autobusu…
Prawda w oczy...
2 lata temu
Usuwacie komentarze
zaw
2 lata temu
łatwo coś zlikwidować, zamknąć, zniszczyć, za pomocą przepisów oczywiście, a co w zamian zaoferują ludziom nasi politycy? ... muzeum, pomnik na cześć kolegi, niespójne przepisy, pękającą rurę pod Wisłą, czy walące się wiadukty na A1 itp.
www
2 lata temu
Nareszcie