Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|
aktualizacja

Prezes PiS uderza w futerkowców. "To są nowe standardy ochrony zwierząt"

12
Podziel się:

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego kontrole schronisk, koniec trzymania zwierząt na łańcuchach. To m.in. zakłada projekt ustawy dotyczącej ochrony zwierząt, o którym w szczegółach mówił osobiście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS uderza w futerkowców. "To są nowe standardy ochrony zwierząt"
Warszawa, 08.09.2020. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia dla mediów przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, 8 bm. (amb) PAP/Tomasz Gzell (PAP, PAP/Tomasz Gzell, Tomasz Gzell)

- Potrzebny jest w Polsce nowy porządek prawny jeśli chodzi o ochronę zwierząt – mówił we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej. Jak zaznaczył, dlatego do rozpatrzenia trafi projekt ustawy, która sankcjonować będzie kwestie traktowania zwierząt.

- To jest znak zmiany na lepsze. Liczymy na poparcie ponadpartyjne. To nie jest kwestia polityczna, ale związana z humanitaryzmem, z tym, co odnosi się o ludzkiej dobroci. To jest ustawa, którą poprą wszyscy dobrzy ludzie – podsumował szef partii, a następnie oddał głos Michałowi Moskalowi z młodzieżówki PiS, który przedstawił szczegóły.

Co jest w nich najważniejszego? Nowe prawo, nazwane "Piątką dla zwierząt", ma raz na zawsze ukrócić działalność branży futerkowej. - Pozyskiwanie futer odbywa się w sposób okrutny i jest podążaniem za modą, która przestaje istnieć – tłumaczył Michał Moskal.

Zobacz także: Ekonomiści rewidują prognozy spadku PKB. "Są sektory, gdzie wciąż jest źle. Byłem jedynym widzem w kinie”

Następnie wymienił kolejne punkty: ograniczenie uboju rytualnego, częstsze kontrole w schroniskach, możliwość nakładania mandatów przez inspekcję weterynaryjną, ograniczenie wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Projekt zakłada również powołanie Rady ds. Zwierząt oraz zakaz prowadzenia schronisk dla zwierząt przez prywatnych przedsiębiorców.

- Chcemy też wprowadzić zakaz trzymania zwierząt na łańcuchach – wskazał młody działacz.

W 2017 roku w Sejmie był projekt wprowadzający całkowity zakaz hodowli zwierząt na jutro. Popierał go także Jarosław Kaczyński. Nowe prawo zostało jednak wycofane, o co mocno starało się lobby futrzarskie, którego twarzą jest futrzarski przedsiębiorca Szczepan Wójcik (co warte podkreślenia, przy mocnym wsparciu mediów ojca Tadeusza Rydzyka – red.)

Nowy projekt jest wprawdzie dziełem młodych działaczy PiS-u, jednak w partii nie brakuje przedstawicieli "starej gwardii", którzy także sprzeciwiają się hodowli zwierząt futerkowych, które przetrzymywane są w koszmarnych warunkach.

- Mam podejrzenie, że lobby futerkowe posługiwało się bezprawnymi działaniami, by powstrzymać ustawę o zakazie hodowli zwierząt futerkowych. Sam zawiadomię w tej sprawie prokuraturę - zapowiedział poseł PiS i szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Wg Otwartych Klatek, Polscy hodowcy także zmagają się z kryzysem. Choć Polska jest wciąż trzecim największym producentem futer naturalnych na świecie, w ostatnich latach zamknęła się niemal co trzecia ferm zwierząt futerkowych, a ceny skór drastycznie spadają.

Ogromne spadki w sprzedaży futra spowodowane są między innymi rosnącą świadomością konsumencką na temat warunków, w których hodowane są zwierzęta. Według badania CBOS z 2018 roku 73 proc. Polek i Polaków jest za wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt na futra w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Marta
4 lata temu
OBOWIĄZEK chipowania i psów i kotów !!!! po 100kroć TAK, Szczeniaki, kociaki się rodzą OBOWIĄZEK wizyty u weterynarza i automatyczne chipowania i już wiadomo z pod jakiego dachu wyszły. Koniec z bezdomnością zwierząt :)
Hej kto Polak...
4 lata temu
O i Moskal się znalazł !!! Grozi nam za pośrednictwem PIS całkowita rusyfikacja !!!
Waldemar
4 lata temu
Ale poszli po rozum do głowy , młodzieź z Pis-u wymyślili , chcąc śię wykazać likwidację kilkaset tysięcy miejsc pracy, Ciekawy jestem kto zapłaci za straty, młodzieżówka zPis ,kto zapłaci za surowce ,sprzęt oraz wyroby gotowe,ktore znajdują się na stanach w magazynach firm . Ale pięknie , wszystkie Panie w pikowanych kurtkach (KOŁDRY) ze sztucznym obszyciem ktore rozķłada śię 200 lat,a spalic tego nie można ponieważ jest wyprodukowany na bazie ropy. BEZ OBRAŻY ,ALE PAN KACZYNSKI MA NIKŁE POJĘCIE NA TEMAT ELEGANCJI, GRACJI, TRENDÓW MODY PIEKNYCH NASZYCH PAŃ.MŁODZIEŻÓWKA NIECH SKORZYSTA ZROZUMU I DOKŁADNIE ORAZ ROZSĄDNIE SPOJRZY NA TEMAT.
Marcin
4 lata temu
Uważam, że pomysł sam w dobie dobry. Przecież wszyscy kochamy zwierzęta. Artykuł niestety nie mówi nic, dziennikarz nie zgłębił tematu dostaliśmy notę prasowa i tyle. Osobiście kocham zwierzęta, nie noszę futer, nie chodzę do cyrku gdzie są tresowane zwierzęta i mam psa ze schroniska. Nie mniej jestem też przedsiębiorcom i jem mięso. Zatem czy problemem jest hodowla zwierząt futerkowych, czy robienie tego w skandalicznych warunkach gdzie dochodzi do okrucieństw wobec zwierząt. Autor napisał, że jesteśmy trzecim producentem i popyt spada. Super, ludzie sami zdecydowali czy chcą nosić futra czy nie, po co do biznesu pcha się polityka. Jaki jest cel tego wystąpienia? Czy ma ono drugie dno? Kto wie może główny producent futer podpadł jakiemuś politykowi. Czytałem artykuł, że ubój rytualny jest zabroniony przez wiele krajów, ale jest ogromny popyt na mięso pozyskiwane w ten sposób. Co za tym odzie Polska ma szanse stać się liderem w eksporcie tego produktu. Tak, proszę się nie krzywić, gdyż nadal większość z nas nie jest wegetarianinami, weganami czy nawet jaroszami, a to ci dzieje się w wielu ubojniach w całej Polsce nie ma nic wspólnego z humanitarnym traktowaniem zwierząt. Politycy powinni zając się prawami zwierząt, jakością hodowli i uboju. niech jednak pozostawią biznes w spokoju. Ps. Szkoda, że prezes nie wspomniał o koninie i hodowli i uboju drobiu, bo tam też jest wiele do zrobienia.
Mis
4 lata temu
A z kotami jak bedzie😀😀😀😀