Notowania

rolnictwo
26-09-2018 (06:29)

PiS zamknie fermy norek. Po wyborach

PiS nie rezygnuje z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, tylko odsuwa ją w czasie. Tak mówią źródła "Rzeczpospolitej" w kierownictwie PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporters / SCHEIRE)
Polska jest jednym z liderów w produkcji skóry zwierząt futerkowych.

Chodzi o projekt, który w listopadzie 2017 roku złożył szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Przewidywał kompleksowe zmiany dotyczące ochrony zwierząt.

Obowiązkowe miało stać się czipowanie wszystkich psów, a zakazane: trzymanie psów na łańcuchach, tresowanie zwierząt w cyrkach i montowanie na budynkach kolców kaleczących ptaki.

Jak pisze gazeta, projekt przewidywał też poprawę działania schronisk, a największe kontrowersje budziły dwa elementy: zakaz uboju rytualnego (czyli bez ogłuszenia), a zwłaszcza zakaz hodowli zwierząt na futra.

Polska jest jednym z liderów w produkcji skóry zwierząt futerkowych - drugim w Europie (po Danii) i trzecim na świecie (po Chinach).

Bój o likwidację branży futerkowej trwa od kilku lat.Jak twierdzą hodowcy – od momentu, gdy polskie skóry stały się produktem markowym na międzynarodowym rynku, a wartość tej branży wzrosła gigantycznie.

W Polsce mamy ok. 1,2 tys. ferm futerkowych i branża ta bardzo mocno się rozwija. 100 proc. produkcji trafia na eksport. Najwięcej skór rodzimi hodowcy eksportują do Kanady (wartość – 963 mln zł). W całym 2016 roku sprzedali 10 mln sztuk.

Hodowla zwierząt na futra stanowi znaczną część produkcji rolnej w Polsce, przynosząc krajowi corocznie ok. 2,5 mld złotych. Przeciętne gospodarstwo odprowadza co roku na rzecz państwa ok. 300 tys. zł różnego rodzaju podatków i składek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2018

MarmarZPisorami się nie zgadzam ale to popieram.

26-09-2018

MaxTeż uważam że te idiotyczne fabryki śmierci zwierząt dla zaspokojenia snobizmu ludzi należy zamknąć, podobnie jak trzeba zlikwidować tzw. ubój … Czytaj całość

26-09-2018

GośćNiemcy tylko na to liczą zamknąć w Polsce a otworztyć w Niemczech. Zrozumcie że zapotrzebowania nie zmienicie jedyne co to tysiące ludzi z Polski … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (47)