Notowania

gospodarka
05.12.2019 20:40

Zakłady Mięsne Henryk Kania. Jest wniosek o upadłość

Koniec z próbą ratowania Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Zarządca złożył w sądzie wniosek o upadłość spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
ZM Henryk Kania - jest wniosek o upadłość (Fot: ADAM NOCON)

Zakłady Mięsne Henryk Kania od prawie pół roku (od czerwca - red.) znajdowały się w przyspieszonym postępowaniu układowym. We wrześniu do spółki trafił ustanowiony sądowy zarządca. Wystarczyły trzy miesiące, by wspólnie z wierzycielami uznał, że nie ma czego ratować.

Kabanosy z taką marką to już przeszłość
To koniec ZM Kania. Wierzyciele umorzyli postępowanie układowe

Spółka poinformowała, że 5 grudnia 2019 r. do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód złożono uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości. Równocześnie ujawniono, że sąd umorzy postępowanie układowe. Wcześniej zgodziła się na taki ruch rada wierzycieli ZM Kania.

Wniosek o upadłość spodziewany był od 2 grudnia, gdy spółka zaprezentowała tragiczne wyniki za trzy kwartały 2019 r. Strata netto w ciągu dziewięciu miesięcy wyniosła 885,9 mln zł przy przychodach 391,9 mln zł. Kapitały własne były mocno ujemne i wynosiły na koniec września -526 mln zł.

Zobacz też: Od marca 2020 r. łatwiej będzie ogłosić upadłość konsumencką

W samym trzecim kwartale spółka miała zaledwie 8 mln zł przychodów oraz 20 mln zł straty netto. Środki spółki zajmował w połowie listopada ZUS.

ZM Kania od października dzierżawi majątek spółki jednemu z konkurentów firmy - Cedrobowi. Inkasuje za to 300 tys. zł miesięcznie.

Zakłady Mięsne Henryk Kania powstały w 1990 r. W 2012 r. firma zadebiutowała na giełdzie, a w szczytowym okresie funkcjonowania z jej fabryk wyjeżdżało 200 ton wędlin na dobę. Przez lata ZM Kania liczyły zyski, aż do pierwszego kwartału 2019. Ten zakończyły z 10-milionową stratą.

Henryk Kania odbierający nagrodę "Teraz Polska" z rąk wicepremiera Jarosława Gowina
Kim jest Henryk Kania? Związał firmę z Biedronką, ma 300 mln zł majątku i unika mediów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, biznes, mięso, zakłądy mięsne, przemysł, żywność, bankructwo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2019

DomiPis ich zniszczył jak całą gospodarkę 😂 brawo

05-12-2019

StaruchDobijcie ostatni polski biznes a przypomną się wam parówki z PRL-u i kolejki po banany i mandarynki przed świętami.

05-12-2019

hejsiupGdyby robił dobre i zdrowe wyroby mięsne to na pewno firma miałaby się dobrze ,podobnie jak inne. Kupiłem w Tesco boczek od Kani gdzie podczas … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)