Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Zakopane zakazuje fajerwerków. Sprawa może się skończyć w sądzie

67
Podziel się:

W przeddzień wigilii radni Zakopanego przyjęli uchwałę, która zakazuje odpalania fajerwerków przez cały rok. Jak dowiaduje się money.pl, organizacje zrzeszające producentów i dystrybutorów pirotechniki zastanawiają się nad wytoczeniem procesu stolicy polskich Tatr.

Zakopane nie chce u siebie fajerwerków i przyjmuje specjalną uchwałę. Branża twierdzi, że niezgodną z prawem
Zakopane nie chce u siebie fajerwerków i przyjmuje specjalną uchwałę. Branża twierdzi, że niezgodną z prawem (East News, Beata Zawrzel/REPORTER)

Jak informowaliśmy już w naszych serwisach, radni Zakopanego 23 grudnia przyjęli uchwałę, która zakazuje odpalania sztucznych ogni i fajerwerków przez cały rok. Wyjątek stanowią prywatne posesje - tam zakaz nie obowiązuje.

Problem jednak w tym, że wprowadzanie takich zakazów jest niezgodne z prawem. Przynajmniej zdaniem organizacji branżowych.

- Wszelkie zakazy wydawane przez miasta i gminy dotyczące odpalania fajerwerków są bezzasadne - twierdzi Aneta Siwarga z Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Polskie prawo bezwzględnie obowiązujące na terenie całego kraju (tzw. akty wykonawcze) oraz unijne dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady jasno określają, że władze samorządowe nie mogą zabraniać, ograniczać lub utrudniać udostępniania na rynku wyrobów pirotechnicznych, które spełniają wymagania dyrektyw unijnych tj. są bezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska naturalnego - tłumaczy ekspertka.

Gminy przegrywają w sądach

Potwierdzają to również sądy, które już kilkukrotnie wydawały wyroki w podobnych sprawach. I unieważniały podobne uchwały samorządów. Nie jest to nowa linia orzecznicza. Jako przykład może tu posłużyć gmina Suchy Las w Wielkopolsce. Tam ponad 10 lat temu wydano bardzo podobny zakaz. Prokurator zaskarżył jednak uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Jak argumentował, tego typu przepisy porządkowe mogą być wydawane tylko w wyjątkowych okolicznościach, ściśle określonych ustawę o samorządzie gminnym. Sąd przychylił się do argumentacji prokuratora apelacyjnego i stwierdził nieważność uchwały.

Podobnie ten sam sąd postąpił kilka lat później, gdy unieważnił uchwałę rady gminy Międzychód. Tam sytuacja była analogiczna i ostatecznie zakaz odpalania fajerwerków nie wszedł w życie.

W 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi unieważnił na tej samej podstawie uchwałę rady gminy w Łasku.

Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, kilka organizacji branżowych myśli o zaskarżeniu uchwały Zakopanego w sprawie zakazu odpalania fajerwerków. I nie zmienia sytuacji fakt, że zakopiańskie restrykcje dotyczą tylko przestrzeni publicznej. Na prywatnych posesjach można bowiem strzelać do woli.

- Wiemy, że sytuacja jest delikatna, bo mamy do czynienia z rezerwatem przyrody. Ale nie wykluczamy, że wstąpimy na drogę sądową - słyszymy od przedstawicieli branży. Ich zdaniem uchwała jest niezgodna z prawem.

Sylwester Marzeń bez komplikacji

Co na to Telewizja Polska, która za tydzień organizuje w stolicy polskich Tatr wielką imprezę sylwestrową? Wysłaliśmy do Centrum Informacyjnego TVP pytania o komentarz do uchwały zakopiańskich radnych, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Być może dlatego, że już od kilku lat TVP chwali się tym, że podczas ich imprezy pokazu sztucznych ogni nie ma. Planów telewizji decyzja radnych więc nie pokrzyżuje.

Może za to przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa bawiących się podczas sylwestrowych koncertów. W teorii bowiem nikt nie będzie musiał się obawiać, że na spacerze Krupówkami czy ulicami Zakopanego ktoś rzuci im pod nogi petardę lub wystrzeli im koło głowy fajerwerki. Te jednak na pewno będą na tatrzańskim niebie widoczne. Wciąż będzie je można bowiem odpalać z własnych ogrodów i działek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Rafał
3 lata temu
Zapraszam do plakatu zachęcającego do nie strzelania w sylwestra https://pl-pl.facebook.com/tattoo.grodzka.50/photos/a.632340163521620/2659477627474520/?type=3&theater
Patrzyciel
3 lata temu
A ja wam powiem jedno: byłem w zeszłym roku na sylwestra w Kopenhadze i to był najlepszy pokaz sztucznych ogni jaki w życiu widziałem i nikt z tego powodu nie robi problemów a sylwester jest raz w roku. W tym jadę do Rzymu i mam nadzieje ze tez będzie extra. A nam wszystkim zycze mniej spinki i nerwów a więcej radosci i wszystkiego dobrego w nowym roku!
Brawo radni Z...
3 lata temu
I tak powinno być. Sylwester w Zakopanem to chory pomysł. Szanujmy zwierzęta i naturę. Budzą je fajerwerki, głośna muzyka, ludzie tak nie można! Wszystko niszczymy i zaśmiecamy.
perde
3 lata temu
Hmm... kolejna bzdurna inicjatywa, która odbiera Polakom prostą tradycję. Kilka minut w ciągu roku - jaki problem? Wystarczy zrobić na imprezie krótki pokaz i znika 90 proc. fajerwerków strzelanych prywatnie. Władze niczego się nie nauczą i nie potrafią słuchać ludzi. Brak słów.
starzymentaln...
3 lata temu
Od lat jest jakaś obrzydliwa, nie mająca naukowych podstaw nagonka na fajerwerki. Warszawa rok temu zrezygnowała z pokazów i były lasery, a tymczasem Londyn, Paryż walił na całego! Gdzie my żyjemy? W tym kraju tylko zakazy, nakazy i nic dla ludzi, zero luzu. Burze częściej w Zakopcu walą i dużo głośniej i jakoś zwierzęta żyją. A skoro taki rezerwat, to niech tam ludzie nie deptają przez cały rok.
...
Następna strona