Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Akcyza na fajerwerki. Nowy pomysł resortu finansów

960
Podziel się:

W szczycie sezonu Ministerstwo Finansów zrzuca bombę na branżę fajerwerkową. Jak dowiaduje się money.pl, rząd intensywnie myśli nad objęciem fajerwerków akcyzą. Sylwestrowe strzelanie może się więc okazać droższe. Dobra wiadomość dla miłośników? Na pewno jeszcze nie w tym roku.

Fajerwerki mogą być droższe. Resort finansów myśli nad objęciem ich akcyzą
Fajerwerki mogą być droższe. Resort finansów myśli nad objęciem ich akcyzą (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Pomysł wprowadzenia akcyzy na fajerwerki pojawił się w resorcie niedawno. Ma za nim stać sam minister Tadeusz Kościński.

- To jest bardzo ciekawa kwestia, gdyż sygnały z rynku raczej dotyczą obniżek podatków. Natomiast w tej konkretnej sytuacji usłyszałem w zasadzie coś odwrotnego. Myślę, że wynika to z uciążliwości, którą generują głośne wystrzały - mówi money.pl szef resortu finansów.

Jednak uciążliwość to niejedyny powód, dla którego ministerstwo myśli o objęciu tych produktów dodatkowym podatkiem. - Nie jest też tajemnicą, że fajerwerki bywają po prostu niebezpieczne dla osób, które je odpalają - tłumaczy w money.pl minister Kościński.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- To oczywiście znaczący problem także dla właścicieli zwierząt. No i na końcu to również śmieci, które pozostają na chodnikach, trawnikach czy ulicach. Ktoś musi to potem sprzątać - dodaje.

Właśnie te powody sprawiają, że "jest to pomysł, który warto brać pod uwagę".

Minister Tadeusz Kościński zapewnia jednak, że nic nie będzie w tej kwestii robione "na szybko". Rząd chce poważnie przeanalizować pomysł i skonsultować go ze wszystkim zainteresowanymi.

"Na pewno nie stanie się to w tym roku. Niezależnie od analiz, nie pozwoli na to kalendarz" - słyszymy w resorcie finansów. Może się więc okazać, że tegoroczne sylwestrowe strzelanie może się okazać ostatnim bez akcyzy.

- Chcę jednak zapewnić, że tę propozycję dokładnie przedyskutujemy. Będą dla nas bardzo ważne opinie z zewnątrz - mówi money.pl minister finansów Tadeusz Kościński.

Pół miliarda idzie z dymem

Ile miałaby wynieść stawka akcyzy? Czy byłaby podobna jak ta nakładana na alkohol, paliwo czy może papierosy? Tego na razie nie wiadomo.

- Co do stawek jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby to precyzować. Na razie musimy odpowiedzieć na pytanie, czy takie rozwiązanie społeczeństwo chce, abyśmy wprowadzili - ucina minister finansów.

Nie wiadomo też, czy akcyzą zostaną objęte również inne wyroby pirotechniczne, takie jak petardy czy - popularne choćby na stadionach - race i świece dymne.

Wiadomo za to, że pomysł wprowadzenia dodatkowego podatku na fajerwerki pojawia się w przededniu prawdziwych żniw dla branży. Tylko w sylwestrową noc Polacy puszczają z dymem ponad 520 mln zł. Tak wynika z zeszłorocznego raportu KPMG.

Gdyby wziąć pod uwagę cały rok, to rynek fajerwerków w Polsce wart jest na pewno ponad miliard złotych.

Branża przeciwna

O zdanie zapytaliśmy również przedstawicieli branży. Niektórzy producenci i dystrybutorzy fajerwerków działają wspólnie w Fundacji "Pozytywne Emocje". Zwracają oni uwagę, że fajerwerki nie są ani dobrem luksusowym, ani używką. Stąd dziwi ich propozycja objęcia ich akcyzą.

"Nałożenie akcyzy na polskie firmy - w zestawieniu z rosnącymi kosztami paliw i transportu - znacząco zniweluje przewagi konkurencyjne rodzimych przedsiębiorców na jednolitym rynku UE. Niesie to ze sobą ryzyko przejęcia go przez zagraniczną konkurencję lub konieczność rejestracji działalności gospodarczej w państwach ościennych, w których towary te nie są objęte akcyzą" - alarmuje branża.

Jak czytamy w stanowisku producentów, "potencjalne korzyści dla budżetu państwa z tytułu wpływów z akcyzy byłyby niewielkie". Dlatego ich zdaniem niezbędna jest dokładna ocena skutków regulacji.

Producenci twierdzą wręcz, że budżet państwa może na wprowadzeniu akcyzy stracić. "Zgubi on wówczas wysokie wpływy z ceł, które wynoszą 6,5 procent, otrzyma niższe podatki pośrednie i bezpośrednie, a także wpływy z obsługi kosztów tzw. około branżowych, transportu, magazynowania, reklamy i innych usług" - czytamy w przesłanym do redakcji money.pl oświadczeniu.

Co więcej - jak wskazuje branża - jednostki budżetowe oraz samorządy są jednym z największych odbiorców tych specjalistycznych towarów. I wymieniają m.in.: służby państwowe, wojsko, policja, górnictwo, służby leśne, gospodarka morska, kolej, lotniska, teatry ale też branża motoryzacyjna, filmowa i muzyczna.

Przedstawiciele branży narzekają, że ceny ich wyrobów już i tak znacząco wzrosły. Czy to przez kurs dolara, czy też trudności transportowe.

"Jedynie dwa porty oraz dwie linie oceaniczne obsługują transport wyrobów pirotechnicznych z Chin. W praktyce oznacza to dziesięciokrotnie wyższy koszt transportu niż w przypadku innych produktów" - czytamy w oświadczeniu Fundacji "Pozytywne Emocje".

"Wprowadzenie akcyzy niesie realne zagrożenie zniszczenia branży pirotechnicznej w Polsce. Wtedy wszystkie produkty i usługi zamawiane przez jednostki budżetowe w polskich firmach musiałyby być zakupione od zagranicznych dostawców" - alarmuje branża.

Po publikacji artykułu odezwało się do nas Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. Prezes Marta Smolińska informuje, że "jedynym działającym w Polsce stowarzyszeniem, które zrzesza branżę pirotechniczną" jest właśnie jej stowarzyszenie.

SIiDP popiera stanowisko Fundacji Pozytywne Emocje, które wypracowane było wspólnie z działem prawnym Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

- W tej chwili prowadzimy kolejne konsultacje prawne w sprawie działań prewencyjnych - informuje money.pl Marta Smolińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(960)
12345
4 lata temu
Poprostu brak slów na ten kretynizm co panuje w rządzie. Żałosna partia PIS. Bezprawie I Niesprawiedliwość. w skrócie BiN tak się powinna nazywać ta partia.
Bartosz
4 lata temu
Dobrze bo by się Pisowcy zaczęli dusić od braku podatków
wkurzony
4 lata temu
To już jest śmieszne... komiczne... i przerażające. Nie rozumiem dlaczego jeszcze organizacje nie organizują masowych protestów jak we francji ale nie w obronie sądów ale bytu polaków... Bo to jest po prostu absurd... Podatek od cukru, fajerwerków, podatek od ropy, podatek... lista nowych podatków idzie w dziesiątki a tym grubasom wciąż mało...
darek
4 lata temu
niesamowita partia! Akcyza na wszystko!
masakra
4 lata temu
No ci ludzie nic nie wniosą nie wnieśli bez rozumu
...
Następna strona