Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraków
28.06.2019 15:16

Zakrzówek do przebudowy. "Mała Chorwacja" w Polsce ma przestać kojarzyć się z tragediami

Strome kamienne ściany i znaki o zakazie kąpieli nie zniechęcają krakowian do odpoczynku nad zbiornikiem Zakrzówek. Czasem takie wypady kończą się tragedią. W ubiegły wtorek nurkowie wyłowili ciało 14-latka. Miasto chce "ucywilizować" teren. Za parę lat ma tu powstać park za 40 mln zł

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
(Fot: Wikimedia Commons CC BY)

Lada dzień mają ruszyć prace na zalewie Zakrzówek w Krakowie, nazywanym często "polską Chorwacją". Na początek trzeba będzie oczyścić i zabezpieczyć ściany kamieniołomu. Za dwa lata rozpocznie się budowa kąpieliska. Przez kilka sezonów na Zakrzówku nie będzie można nurkować.

(Wikipedia)
Zalany kamieniołom w Krakowie (Fot: Masur)

Prace będzie nadzorować krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej. W parku mają powstać przestrzenie wspinaczkowe, kąpieliska strzeżone, trasy rowerowe, ścieżka zdrowia, wybieg dla psów oraz miejsca piknikowe. Wizualizacje obszaru przedstawiła na początku tego roku Pracownia Projektowa F11.

– Trzeba zabezpieczyć ściany od góry do samego dołu, w rejonie kąpieliska i budynku sportów wodnych. Skały zostaną oczyszczone ze wszystkich elementów, które się odłupują i odpadają, a następnie zamontowana tam zostanie specjalna siatka. Bez tego nie jesteśmy w stanie ruszyć z żadnymi innymi pracami – tłumaczył w rozmowie z LoveKraków.pl Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Obejrzyj: Ekspert: Boom mieszkaniowy przyciąga deweloperów amatorów

Zalew Zakrzówek powstał w 1990 r. po wypełnieniu wodą starego kamieniołomu. Składa się z dwóch zbiorników połączonych przesmykiem. Akwen udostępniony jest do nurkowania. Pod wodą, na głębokości 7–31 metrów, leżą łodzie i auta.

(Pracownia f11)
Nowoczesne i bezpieczne kąpielisko ma powstać za 2-3 lata (Fot: Pracownia f11)

Zła sława Zakrzówka

Brzegi zalewu są jednym z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian. Wielu, pomimo zakazów, decyduje się na kąpiel. Od lat jednak dochodzi tam do tragicznych wypadków. We wtorek policja poinformowała o utonięciu 14-letniego chłopca. Według świadka miał on skakać do wody ze skał. Ciało chłopaka znaleziono na głębokości ok. 20 metrów. Funkcjonariusze, który patrolują teren, przypominają, że tu pływać nie wolno.

(Youtube.com)
W Zakrzówku działa szkoła nurkowania

Zdarzenie z wtorku to pierwsze utonięcie w Zakrzówku w tym roku. Ostatni przypadek miał miejsce w czasie wakacji w 2015 roku. Ponadto w latach 2017-2018 odnotowano śmiertelne wypadki z udziałem płetwonurków. Doszło tam także w ostatnich latach do czterech samobójstw.

- Na Zakrzówku aktualnie nie można się kąpać. O zakazie informują stosowne znaki i tablice. Jest tam bardzo głęboko i stromo, a miejscami niełatwo jest wejść z powrotem na brzeg. Oczywiście każdy, kto chce, może tam wejść, ale zalecamy ostrożność - mówił money.pl rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, mł. insp. Sebastian Gleń.

Właścicielem terenu jest gmina, która w 2016 roku odkupiła go od portugalskiej firmy deweloperskiej Kraków City Park. Za 27 hektarów zieleni, w tym 11 hektarów zbiornika wodnego, zapłaciła 26 mln zł.

Zakrzówek jest też znany z innego powodu. Pięć lat temu odbyła się masowa impreza. Zaczęło się od wydarzenia na Facebooku, w którym mieli wziąć udział tylko znajomy autorki posta. Skończyło się na tym, że przyszło 20 tys. osób. Oglądając w internecie nagrania z tego wydarzenia trudno uniknąć skojarzenia z amerykańskim filmem "Project X", gdy niewinna impreza wymyka się spod kontroli. Autorka wydarzenia usłyszała zarzuty, sprawa trafiła do sądu.

(Youtube.com)
Na nielegalną imprezę przyszło 20 tys. osób (Fot: Klojt)

Nowe centrum ma powstać do połowy 2023 roku. Budżet, który przeznaczono na projekt, to 40 mln zł. Samo przygotowanie projektu kosztowało ok. 900 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kraków, wiadomości, gospodarka, kąpielisko, policja, utonięcia, #WPnaLato, inwestycje
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2019

O ranyściewy !!!Tylko typowo polska megalomania pozwala na nazywanie Zakrzówka " polską Chorwacją". Kto był w Chorwacji i okazjonalnie zna Zakrzówek , to po … Czytaj całość

28-06-2019

HDTam nie tylko ściany wyrobiska są strome, ale również przylegający teren. Wypoczywanie na Zakrzówku, to proszenie się o kłopoty, a nawet śmierć. Mnie … Czytaj całość

28-06-2019

BogusławZa 27 hektarów zieleni, w tym 11 hektarów zbiornika wodnego, gmina zapłaciła 26 mln zł. A wcześniej Portugalczykom przekazano tę ziemię za symboliczną … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (45)