Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pmi
24.03.2020 11:32

Załamanie w usługach i przemyśle. Indeksy PMI najniżej od dekady

Nastroje przedsiębiorców w Europie od lat nie były tak złe. Obrazujące je indeksy PMI poleciały w dół. W trudnej sytuacji znalazł się przemysł. Załamał się też sektor usług, który najdłużej opierał się spowolnieniu gospodarczemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nastroje przedsiębiorców od lat nie były tak złe. (Fot: FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/Polska Press/East News)

Wielu ekonomistów ostrzega, że pandemia koronawirusa doprowadzi do recesji w Europie. Ciągle jednak brakuje twardych danych, pokazujących efekty gospodarcze zamknięcia granic, ograniczeń w handlu itp. Wiemy już jednak, że nastroje przedsiębiorców w największych krajach są fatalne i załamanie w marcu dotknęło zarówno przemysłu jak i usług.

Sytuację dobrze obrazują opublikowane we wtorek indeksy PMI. Wskaźniki wyliczane przez IHS Markit opierają się na punktowej ocenie z ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów setek firm przemysłowych i usługowych.

Wartość powyżej granicy 50 pkt oznacza rozwój w sektorze i ogółem dobrą sytuację. Najnowsze dane pokazują ogromny spadek indeksów poniżej tej bariery. W większości przypadków mamy do czynienia z najgorszymi odczytami od czasu poprzedniego kryzysu sprzed dekady.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

"W marcu aktywność gospodarcza w strefie euro załamała się. Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się po całej Europie, zamykając sklepy, restauracje i biura" - donosi Reuters. Wskazuje, że indeks PMI dla strefy euro spadł do rekordowo niskiego poziomu 31,4 pkt. A jeszcze miesiąc wcześniej wynosił 51,6 pkt. Takiego zjazdu nie było od 1998 roku, gdy rozpoczęto wyliczanie indeksów PMI.

Dane te są jeszcze gorsze niż prognozowali ekonomiści, którzy i tak byli bardzo pesymistycznie nastawieni. Średnia szacunków wskazywała na wynik rzędu 39 pkt.

Eksperci IHS Markit zwracają uwagę na to, że firmy w strefie euro w odpowiedzi na kryzys zaczęły obniżać ceny po raz pierwszy od ponad trzech lat. Z kolei zatrudnienie w usługach zaliczyło największy spadek od 2009 roku.

Indeksy PMI rozróżniają też sytuację w firmach przemysłowych i usługach. Te pierwsze w okresie spowolnienia gospodarczego radziły sobie gorzej, a usługi w miarę mocno się trzymały. Koronawirus wywrócił wszystko do góry nogami. I teraz to w usługach obserwujemy potężne załamanie.

Takiego kryzysu firmy w Wielkiej Brytanii w XXI wieku jeszcze nie przeżyły. Nastroje są gorsze niż w 2008 roku. Znacznie łagodniej przechodziły szoki związane choćby z brexitem.

Jak wygląda sytuacja w największej gospodarce europejskiej? W Niemczech sytuacja jest niewiele lepsza niż w Wielkiej Brytanii czy Francji. Mimo całkiem pozytywnego zaskoczenia i mniejszego załamania w przemyśle niż prognozowali ekonomiści, indeks pokazujący nastroje w usługach spadł poniżej 35 pkt.

Jeszcze niżej, bo poniżej granicy 30 pkt spadł PMI usługowy dla Francji. Warto odnotować, że w największym dołku kryzysu sprzed nieco ponad 10 lat udało mu się utrzymać minimalnie, ale jednak powyżej 40 pkt. To dobrze obrazuje skalę obecnego załamania.

Co z Polską? Na analogiczny raport IHS Markit dotyczący naszego przemysłu (usługi nie są badane) musimy jeszcze poczekać tydzień. Wyniki powinny być znane 1 kwietnia. Trudno spodziewać się pozytywnych wieści. Pytanie tylko, jak głębokie będzie załamanie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: pmi, koronawirus, usługi, przemysł, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

nkmocne gospodarki poradza sobie z kryzysem, natomiast nas czeka katastrofa bo nasi ekonomisci pokroju strszaydło, pisnokia nie mówiąc o brylancie … Czytaj całość

24-03-2020

czytelnikKiedy rezygnacja z 500+?

24-03-2020

JarekU nas będzie dobrze, GUS ogłosi 5% wzrostu, a co tam, cały świat będzie nam zazdrościł

Rozwiń komentarze (12)