Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zalewska podpisała podwyżkę dla nauczycieli. Pensje wzrosną o 166 zł brutto

958
Podziel się:

To druga z trzech zapowiadanych przez MEN podwyżek dla nauczycieli. Kolejna ma być we wrześniu. Nie tego jednak oczekiwali nauczycielskie związki zawodowe.

Minister edukacji Anna Zalewska
Minister edukacji Anna Zalewska (PAP)

Minister Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli – poinformowała Polską Agencję Prasową rzecznik prasowa MEN.

W efekcie zasadnicze pensje nauczycieli, w zależności od stopnia awansu zawodowego, wzrosną od 122 zł do 166 zł brutto. Podwyżki mają trafić na konta pracowników oświaty do 3 miesięcy wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2019.

Ile będzie więc zarabiał nauczyciel w Polsce? Z nowej tabeli minimalnych stawek wynika, że po podwyżce stażysta otrzyma 2538 zł brutto, kontraktowy 2611 zł, mianowany 2965 zł, a nauczyciel dyplomowany 3483 zł.

Zobacz także: Co ze strajkiem nauczycieli? Szef ZNP zabiera głos

Jak informuje PAP, podwyżka wynagrodzeń to efekt zwiększenia o 5 proc. w ustawie budżetowej na 2019 roku kwoty bazowej dla nauczycieli służącej do wyliczenia ich tzw. średniego wynagrodzenia.

Nauczycielscy związkowcy podkreślają jednak, że wysokość średniego wynagrodzenia nie odzwierciedla rzeczywistych zarobków. Dlatego też chcą 1000 zł podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

Kolejny protest nauczycieli wisi na włosku. Nauczycielska "Solidarność" powołała komitet protestacyjno-strajkowy – informuje PAP. Związkowcy zawiesili wszelkie rozmowy z minister edukacji do realizacji postulatów płacowych i zapowiedział radykalną akcję protestacyjną w okresie egzaminów maturalnych - 15 kwietnia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(958)
I.
4 lata temu
Nauczyciel powinien być w szkole od 7 do 15 tej. I proporcjonalnie do tego czasu pracy dostać pensję. 3443 : 75 x 170 godź. I tyle. Będzie wtedy spokój
aga
4 lata temu
takie podwyżki to niech p. Zalewska wsadzi sobie w buty albo gdzie chce.....
ekonom
4 lata temu
jasne, wszystkim dać po 10 tys. zł, kraj po kwartale jest bankrutem !!!!!!!!!!!!!! i wszyscy zejdą w biedzie !
nic
4 lata temu
Będziemy ci zmniejszać o te 166 zł brutto co miesiąc emeryturę.
rodzic
4 lata temu
strajk w czasie matur. W kogo uderzy?? W uczniów!!!. To nie uczniowie Wam-nauczycielom płacą. Wymyślcie taki rodzaj strajku, który uderzy w tych co decydują o Waszych pensjach. Maturzyści nic Wam nie zawinili i nie są nic Wam winni, a przez takie postępowanie możenie niejednemu uczniowi zmarnować szansę na dobre studia i dalszą edukację. Od Was -wykształconych -chyba można wymagać odrobiny inteligencji.
...
Następna strona