Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zamrożenie cen prądu nie takie straszne? Państwowe koncerny otrzymują duże rekompensaty

14
Podziel się:

Od kilku miesięcy odbiorcy indywidualni w Polsce korzystają z zamrożenia cen prądu. Producenci energii z kolei mogą liczyć na rekompensaty od państwa. Jak się okazuje, do państwowych spółek niemal w całości wraca to, co tracą.

Zamrożenie cen prądu nie takie straszne? Państwowe koncerny otrzymują duże rekompensaty
Zamrożenie cen prądu. Państwowe spółki mogą liczyć na niemal pełną rekompensatę (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, cronislaw)

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który przeanalizował sprawozdania finansowe państwowych koncernów za pierwszy kwartał 2023 r. Wynika z nich, że podmioty publiczne wpłaciły 7,3 mld zł do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny (FWRC).

Rekompensaty za zamrożone ceny prądu

To właśnie z tych pieniędzy państwo opłaca mechanizm mrożenia cen energii. W zamian firmy energetyczne mogą liczyć na rekompensaty za sprzedaż prądu i gazu po zaniżonej cenie. Jak wynika z analizy "DGP", trzy największe firmy państwowe z tego sektora w pierwszym kwartale otrzymały z FWRC niemal 12 mld zł.

Gazeta przywołuje przykłady. Polska Grupa Energetyczna (PGE) szacuje, że w ciągu całego 2023 r. wpłaci do Funduszu ok. 10 mld zł. Jednak w ramach rekompensat z powrotem otrzyma ok. 9,8 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atom to sposób na tańszą energię. "Musimy wyjść z pułapki emisyjności"

PKN Orlen z kolei przez 12 miesięcy wpłaci nawet do 14 mld zł. Koncern jest zresztą największym płatnikiem Funduszu, jak i beneficjentem rekompensat. Nie ma natomiast jeszcze szczegółów dotyczących wpłat Tauronu. Spółka jednak trzy miesiące temu szacowała, że rekompensaty będą ją kosztować 1-1,3 mld zł w skali roku.

Czym jest Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny?

Ustawa o mrożeniu cen energii nakłada obowiązek na wytwórców energii odpisu na FWRC. Odpisy te mają pochodzić z nadmiarowego przychodu, zgodnie z przyjętym w ustawie sposobem obliczania.

Z tych pieniędzy wypłacane są następnie rekompensaty dla firm, które nie mogą sprzedawać energii po cenie rynkowej ze względu na mrożenie cen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
kazik
11 miesięcy temu
no ta a ja od państwa nie mam wsparcia... przez ich nieudolne rządy prawie zwijałem biznes, tylko faktoring uchronił mnie od dna, polecam każdemu finea aby nie stracić płynności i być wypłacalnym
przy
11 miesięcy temu
Co Morawiecki osiągnie taką polityką? To jest praktyczna polityka wyniszczania firm. Niszczenia gospodarki. Na końcu w najgorszej sytuacji jest ten pracujący najbiedniejszy. Czyli przeciętny pracownik z własnymi długami. Z drugiej strony zdesperowani ci pracownicy trzymani są na smyczy obietnic i zasiłków. Więc będąc w trudnej sytuacji zagłosują na PiS. Kaczyński i reszta dalej będą rządzić. Tak wprowadzą komunizm. Chyba już taki model komuny z ograniczoną własnością prywatną był w dawnej Jugosławii. Skończył się wojną domową. Komu z obcych taka sytuacja w Polsce odpowiada? Wszystkim tym co nas zniewolili kredytami i polityką atakowania Rosji na nasz koszt i ryzyko.
eeer
11 miesięcy temu
Czyli wpłacamy dużo pieniędzy na jakiś tajemniczy fundusz który za chwilę nam te pieniądze oddaje. Pewnie ktoś zarządza tym funduszem , zleca "analizy" i inne "potrzebne" rzeczy i na pewno wynagrodzenia idą w setki tysięcy złotych. Gratulacje!
ojtamojtam
11 miesięcy temu
Damy wam 800+
Kaja
11 miesięcy temu
Teraz jest, jak jest. Mimo to zdecydowaliśmy się z mężem na kredyt. Po naradach z doradcą z Phinance, analizie naszej sytacji i wyborze kilku najlepszych ofert znaleźliśmy najbardziej dogodną opcje dla nas.