Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Zapłacą 100 proc. więcej za ogrzewanie. Mieszkańcy Opola dostali podwyżki

76
Podziel się:

Mieszkańcy Opola i okolic, korzystający z ciepła systemowego z elektrowni Opole będą płacić w przyszłym roku rachunki za ogrzewanie wyższe nawet o 100 proc. Tak wynika z prognozy cen za ogrzewanie, którą wysłał im nowy dostawca ciepła. Udziały w tej spółce ma również miasto Opole.

Zapłacą 100 proc. więcej za ogrzewanie. Mieszkańcy Opola dostali podwyżki
Mieszkańcy Opola dostali zaproszenia do podpisywania umów z nowym pośrednikiem, firmą ECO, w której udziałowcem jest także miasto Opole. Zgodnie z prognozą firmy w 2023 r. ich rachunki wzrosną o 100 proc. fot. Adobe Stock. (Licencjodawca, ola20)

Od kilkudziesięciu lat elektrownia Opole (PGE GiEK) dostarcza ciepło dla ponad tysiąca odbiorców w gminie Dobrzeń Wielki i części Opola. Do tej pory pośrednikiem w sprzedaży ciepła od elektrowni była związana z nią firma Elkom. Jednak w ubiegłym roku w grudniu spółka wypowiedziała wszystkim odbiorcom umowy na dostawy energii, tłumacząc się niską opłacalnością tej działalności.

Obecnie mieszkańcy dostali zaproszenia do podpisywania umów z nowym pośrednikiem, firmą ECO. Z informacji, którą od niej otrzymali, wynika, że będą płacili wyższe rachunki nawet o 100 proc.

Opolski ratusz zapewniał, że mieszkańców nie zostawi bez wsparcia

Tymczasem pierwotnie władze Opola informowały, że mieszkania będą ogrzewane gazem ziemnym.

- Mieszkańcy nie pozostaną bez wsparcia. Miasto prowadzi rozmowy z Polską Spółką Gazownictwa, które dotyczą budowy sieci gazowej w dzielnicy Czarnowąsy, tak żeby zapewnić mieszkańcom alternatywne źródło ogrzewania. Współpracujemy również z właścicielem sieci ciepłowniczej, tj. Gminą Dobrzeń Wielki, żeby do czasu budowy sieci gazowej zapewnić funkcjonowanie obecnego systemu - informował wówczas Adam Leszczyński rzecznik opolskiego ratusza.

Jednak po wybuchu wojny na Ukrainie temat ogrzewania gazem upadł. Jednocześnie spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO), której głównymi akcjonariuszami jest również miasto Opole i firma E.ON edis energia ogłosiła chęć przejęcia obsługi sieci ciepłowniczej rozprowadzającej ciepło z elektrowni Opole.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stan przedzawałowy w polskiej energetyce. "Zapasy węgla są na styk"

Mieszkańcy dostali pisma z informacją podwyżce

W efekcie tej decyzji wcześniejsi klienci firmy Elkom otrzymują teraz zaproszenia do podpisania nowych umów na dostawy ciepła z firmą ECO, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 roku. Do informacji załączone jest pismo, w którym nowy dostawca informuje o prognozowanym poziomie podwyżek cen ciepła.

- Energetyka Cieplna Opolszczyzny informuje, że od dnia 1 stycznia 2023 roku będzie sprzedawcą ciepła systemowego na terenie dzielnicy Czarnowąsy i w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych koncesji i taryfy dla ciepła, wydawanych i zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Biorąc pod uwagę złożony wniosek ECO SA oraz ewentualny wzrost taryfy wytwórcy ciepła (PGE GiEK SA) szacujemy, że łączna, końcowa cena dla odbiorcy może wzrosnąć o około sto procent – podaje spółka w dokumencie.

Gdyby opłaty za energię nie wzrosły, wiele przedsiębiorstw utraciłoby płynność finansową

Przypomnijmy, jeszcze w lipcu informowaliśmy o tym, że prezes URE zatwierdził rekordowo wysokie stawki za ogrzewanie, które wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset procent.

Napisaliśmy wówczas, że może być to dopiero początek podwyżek i niebawem wzrost opłat za ciepło mogą odczuć także mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, w podwyżkach czynszów.

Dlaczego stawki za energię cieplną tak wzrosły? Zdaniem Agnieszki Głośniewskiej, rzeczniczki URE, gdyby prezes urzędu nie podniósł taryf za ogrzewanie, wiele z przedsiębiorstw znalazłoby się na progu rentowności z powodu wzrostu cen energii. W efekcie wiele spółek ciepłowniczych straciłoby płynność, i nie mogłyby dostarczać ciepła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(76)
medium
rok temu
Dobra zmiana
DAn ☼
rok temu
To jasne jest, dlaczego Pan Le Guern przekwalifikował się ze speca od telekomunikacji w speca od energetyki. Choć sam twierdzi, że "Chciwość jest beznadziejną motywacją".
pati
rok temu
tyle procent winny wzrosną Polakom wynagrodzenia i emerytury
O !
rok temu
PIS SILNY - BIEDĄ POLAKÓW !
Deflacja Tusk...
rok temu
A miało być tak pięknie. PiS zapowiadał wzrost wypłat…. Ga=monie nie czaiły, że wzrost wypłat, to też wzrost cen, które zwykle rosną szybciej niż wypłaty
...
Następna strona