Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

W Gołdapi zawrzało. "Jedna z najwyższych taryf ciepła w Polsce"

246
Podziel się:

– To szaleństwo cenowe, które zostało nam zafundowane. Te podwyżki uderzają bezpośrednio w nasze kieszenie, kieszenie mieszkańców, za nas państwo nie płaci – mówi w rozmowie z money.pl Adam Bruś, prezes wspólnoty mieszkaniowej z Gołdapi. Mieszkańcy dowiedzieli się o kolejnej, przewidywanej podwyżce opłat za ogrzewanie.

W Gołdapi zawrzało. "Jedna z najwyższych taryf ciepła w Polsce"
W Gołdapi kolejne podwyżki cen ogrzewania (Agencja Wyborcza.pl, Tomasz Stańczak)

A czy Ty skorzystasz z "tarczy oszczędnościowej"? Napisz, ile prądu zużywasz i podziel się swoimi wątpliwościami. Czekamy na dziejesie.wp.pl.

Prezes URE, Rafał Gawin, powiedział na koniec sierpnia w radiu Tok FM, że rekomenduje kontynuowanie w 2023 roku działań ograniczających wzrost taryf za gaz, dodał przy tym, że podwyżki mają charakter kilkuprocentowy a nie kilkunasto- czy kilkudziesięcio procentowy.

Maksymalny poziom podwyżek 40 proc.

Na początku sierpnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że Urząd Regulacji Energetyki ma zamrozić podwyżki taryfowych cen ciepła na maksymalnym poziomie 40 proc., co oznacza, że tyle maksymalnie wzrosną rachunki za ciepło, które są wliczane do czynszu.

– Bazując na cenie surowca za poprzedni sezon grzewczy określanej na marzec, przyjęliśmy próg akceptowalny na poziomie surowca, to jest ok. 60 proc., co nam się przekłada na taryfę w większości wypadków ok. 40 proc. podwyżki. I na tym poziomie mrozimy taryfę, czyli prezes URE nie będzie akceptował większej podwyżki – przekazała minister.

W gminie wrze

Mieszkańcy gminy Gołdap otrzymali jednak dużo wyższe podwyżki.

Do redakcji money.pl zwrócił się Piotr Wasilewski, który jest tamtejszym radnym i prezesem Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap.

– W rozmowach z mieszkańcami nasza organizacja słyszy, że dobrze, że wprowadzono rozwiązania dla odbiorcy końcowego na poziomie 150 zł / GJ netto. Jednak retoryka stosowana przez przedstawicieli PiS odbiega od rzeczywistości – mówi w rozmowie z nami. I dodaje, że jeżeli spojrzymy na zmiany taryf różnych przedsiębiorstw z różnych miast, to nie dostrzeże się takich wzrostów.

Prezes Fundacji Gminy Gołdap podaje, że URE zatwierdził nową taryfę sprzedaży ciepła wyższą o wiele więcej niż wspomniane ograniczenia zapowiadane przez rządzących. 10 marca 2022 taryfa wynosiła 158,13 zł / GJ netto, od 15 września 2022 roku wynosi 395,87 zł / GJ netto.

Dla mnie najważniejszy jest interes tego ostatniego odbiorcy. Do grudnia 2021 roku płaciliśmy 4 zł za podgrzanie metra kwadratowego, a teraz to jest kwota 10,2 zł jeszcze przed podwyżką, która została wczoraj zatwierdzona. Ogrzanie metra nie będzie kosztowało prawie 11 zł, a 16 zł – dodaje z kolei Adam Bruś ze wspólnoty mieszkaniowej.

O sprawie w Gołdapi pisaliśmy już w sierpniu. "Jeszcze w kwietniu 2021 r. pan Paweł z Gołdapi na Warmii i Mazurach za mieszkanie o powierzchni 42 m kw. płacił za czynsz we wspólnocie mieszkaniowej 604,02 zł. Rok później kwota wzrosła do 874,11 zł, a za sierpień już 944,35 zł", pisaliśmy. Okazuje się, że ceny urosły jeszcze bardziej.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Urząd Regulacji Energetyki, czekamy na odpowiedź.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(246)
Zbulwersowana
2 lata temu
Geotermia Mazowiecka też nam podnosi cenę ogrzewania o około 160 % i nic sobie nie robi z nowej ustawy ograniczającej podwyżki. Kogo teraz słuchać to już nie wiem.
goldap
2 lata temu
Wysokie ceny za gaz w Gołdapi spowodowane są tym, że władza gminna oddała w prywatne ręce sieć ciepłowniczą podpisując przy tym takie umowy z cwaniakiem, że budowa nowej nitki jest niemożliwa! Taki monopol zafundowali nam pazerni politycy a facet od gazu w tym roku zakupił nowego merca s w najwyższej konfiguracji za ponad bańkę!
Ewak
2 lata temu
Mieszkam w tym bloku.... od stycznia 2022 płacimy za ogrzewanie 150 % więcej, A teraz od jesieni będzie 300 % więcej !!! W skali roku to kosmos... i co mi z jednorazowego dodatku 500 zł :/
mar
2 lata temu
A w Nowym Kraju miało być lepiej. Nikt nie pytał wtedy, komu będzie lepiej?
adam
2 lata temu
co mnie obchodzi pan adam, ludzie
...
Następna strona