Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Szykują się rekordowe podwyżki cen ciepła. To problem dla 15 mln gospodarstw domowych

299
Podziel się:

Konsekwencje problemów z ceną i dostępnością węgla mogą dotknąć ok. 15 milionów gospodarstw domowych w naszym kraju. Podwyżki za ciepło będą rekordowo wysokie – ostrzega "Rzeczpospolita". Wzrost może wynieść co najmniej kilkadziesiąt procent, wynika z informacji udostępnionych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Podwyżki cen ciepła wyniosą średnio kilkadziesiąt procent. Ale trzeba się będzie liczyć też z większymi wzrostami
Podwyżki cen ciepła wyniosą średnio kilkadziesiąt procent. Ale trzeba się będzie liczyć też z większymi wzrostami (Pixabay)

Według ciepłowni podwyżki cen ciepła mogą wynieść nawet kilkaset procent, zależnie od źródła produkcji ciepła. "To problem dla ok. 15 mln gospodarstw domowych ogrzewających się ciepłem systemowym. W przypadku domów jednorodzinnych, które ogrzewają się węglem – a tych jest ok. 3,5 mln – dopłaty do węgla także nie rozwiążą problemu" – czytamy w dzienniku.

Urząd Regulacji Energetyki na bieżąco zatwierdza taryfy dla około 400 firm z branży ciepłowniczej. Prezes Rafał Gawin przekazał, że najczęściej podwyżki wynoszą kilkadziesiąt procent, co wynika z cen paliw gazowych i węgla. Przyznaje, że ciepło, prąd i gaz w najbliższym czasie tańsze nie będą. – My ze swojej strony robimy wszystko, żeby ich nie zabrakło – powiedział prezes URE w rozmowie z "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.

Węgla w Polsce nie zabraknie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że problemów z dostępnością węgla nie będzie: spółki Skarbu Państwa zakontraktowały węgiel na poziomie ok. 7 mln ton, a spółki prywatne – 2 mln ton. Jak przypomina dziennik, co roku w systemie brakuje nam około 18 mln ton surowca, a luka ta łatana jest importem węgla.

Zdaniem Marcina Górnika, analityka BM Pekao, z dostępnych informacji wnioskować można, że spółki energetyczne nie spodziewają się dużych problemów z zabezpieczaniem dostaw węgla do produkcji energii i ciepła przed kolejnym sezonem grzewczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(299)
WYRÓŻNIONE
Taka prawda.
3 lata temu
Za Tuska miałem 1,2 tys. PLN emerytury i mogłem kupić prawie 2 tony węgla. Za Kaczora mam 1,5 tys. emerytury i mogę kupić prawie 0,5 tony węgla.
Tfz
3 lata temu
Sasin gdzie dopłaty do prądu ?? Na swoje premie i nagrody macie bo ludziom ciemnotę wciskacie.
polak
3 lata temu
Założenia są takie że mamy pracować na rachunki ,rząd się wyżywi tak powiedział jeden z polityków i to prawda sobie dali podwyżki nam też ale rachunków do zapłaty
...
Następna strona