Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
|

Gigantyczna podwyżka za ogrzewanie. Tu mieszkańcy zapłacą rachunki wyższe o 564 proc.

1327
Podziel się:

W całym kraju rosną ceny gazu i energii elektrycznej. Jednak skala podwyżek w niektórych miejscowościach jest wyjątkowo dotkliwa. W ostatnich dniach mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej w Jastrowiu dowiedzieli się, że od grudnia ich rachunki za ogrzewanie wzrosną aż o 564 proc. - Skąd mamy wziąć na to wszystko pieniądze? - pytają przerażeni.

Gigantyczna podwyżka za ogrzewanie. Tu mieszkańcy zapłacą rachunki wyższe o 564 proc.
Mieszkańcy miejscowości Jastrowie dostali szokujące podwyżki za ogrzewanie. fot. Bartlomiej Magierowski/East News
bFelpAHV

Dostałeś wysoki rachunek za gaz czy prąd? A może zdecydowałeś się na instalację fotowoltaiczną i chcesz się podzielić informacją, jakie przyniosła efekty? Wyślij swój rachunek na dziejesie.wp.pl lub oznacz go hasztagiem #przyszedlrachunek w mediach społecznościowych.

Ostatnie miesiące są trudne dla wszystkich. Rośnie inflacja: drożeje paliwo, jedzenie, w górę idą rachunki za energię i gaz. Niedawno informowaliśmy o szokującej podwyżce cen gazu w Wielkopolsce. Przypomnijmy, że w wielkopolskich gminach Tarnowo Podgórne i Kazimierz, gdzie gaz dostarcza spółka G.EN GAZ, mieszkańcy dostali zawiadomienie o podwyżce w wysokości 170 proc.

bFelpAHX
Zobacz także: Boom na fotowoltaikę. Rząd się tego nie spodziewał. "Potrzebna zmiana reguł"

Teraz z szokującymi podwyżkami za ogrzewanie muszą zmierzyć się m.in. mieszkańcy miejscowości Jastrowie w Wielkopolsce. Niedawno dostali pismo z Zakładu Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych w Jastrowiu, że od 1 grudnia zapłacą o 564 proc. więcej za ogrzewanie. - Ręce opadają. Skąd mamy na to wszystko brać? - pyta rozgoryczony pan Grzegorz, mieszkaniec gminy, w rozmowie z money.pl.

Skąd wzięły się tak duże podwyżki za ogrzewanie? Grzegorz Białas, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych w Jastrowiu, które odpowiada za ogrzewanie 700 budynków w mieście, tłumaczy, że jego przedsiębiorstwo po prostu musiało podnieść stawki za ogrzewanie. Powód? Wcześniej spółce ceny podniosła firma Fortum, od której przedsiębiorstwo kupuje gaz służący do ogrzewania domów.

bFelpAId

Z kolei przedstawiciele Fortum tłumaczą w rozmowie z money.pl, że są to rynkowe stawki, uzależnione od cen na giełdzie. - Nie możemy komentować szczegółów umowy, w tym cen, konkretnych klientów. Rynkowa cena gazu waha się obecnie między 450 a 500 zł za MWh - wyjaśnia Jacek Ławrecki, rzecznik firmy Fortum.

W tym roku już trzykrotnie podnoszono rachunki za gaz

Przypomnijmy, że w tym roku taryfy za gaz wzrosły już trzykrotnie. W połowie kwietnia prezes URE podniósł stawki dla gospodarstw domowych, w efekcie czego ceny gazu podskoczyły o 5,6 proc. Do kolejnej podwyżki doszło latem. Z początkiem sierpnia ceny gazu dla klientów indywidualnych wzrosły o 12,4 proc.

bFelpAIe

Trzecia, wrześniowa zmiana taryfy PGNiG, podniosła ceny gazu o 7,4 proc. To oznacza, że łącznie w tym roku cena gazu dla części gospodarstw domowych wzrosła aż o 25,4 proc. Tymczasem jeszcze pod koniec 2020 roku ceny gazu na rynku hurtowym były najniższe od wielu lat.

Niestety, kolejne podwyżki są nieuniknione, bo gaz drożeje w całej Europie. W dodatku skala wzrostu może być wyższa niż dotąd. Powodem jest wzrost cen oraz kosztów przedsiębiorstw, w tym spółek dostarczających gaz.

Na szczęście nadchodzące podwyżki będą rozłożone w czasie. Na początku listopada Sejm uchwalił ustawę, zakładającą rozłożenie w 2022 roku w dłuższym okresie podwyżek taryf na gaz dla odbiorców indywidualnych. W praktyce w przyszłym roku sprzedawcy gazu będą mogli wystąpić do URE o rozłożenie podwyżek gazu w kolejnych taryfach w ciągu najbliższych trzech lat.

W grudniu dowiemy się, o ile wzrosną rachunki za prąd

W przyszłym roku czekają nas także podwyżki cen prądu. Na początku listopada wnioski o podwyżki do URE złożyły już m.in. Enea, Energa, PGE, Tauron i Innogy. Według ekspertów skala podwyżek może sięgać nawet około 40 proc. Wcześniej eksperci z branży energetycznej szacowali, że w 2022 roku ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosną o co najmniej 10-15 proc.

bFelpAIf

Obecnie trwa postępowanie taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na przyszły rok. Nowe stawki URE opublikuje już 17 grudnia i wtedy dowiemy się, jaka będzie skala podwyżek cen za energię.

Dodajmy, że prąd - podobnie jak gaz - drożeje nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, gdzie ceny energii wzrosły średnio o około 40 proc. W efekcie eksperci szacują, że miesięcznie w 2022 roku za prąd będziemy płacić więcej o 30-40 zł, w zależności od oferty dystrybutorów i sprzedawców energii.

Obecnie URE ma dwie możliwości: albo zatwierdzi propozycje podwyżek zaproponowane przez energetyczne koncerny, albo wezwie spółki do ich korekty. Przypomnijmy, że rok temu ostatecznie rachunki za prąd gospodarstw domowych wzrosły o 9-10 proc., czyli średnio o 8 zł miesięcznie.

bFelpAIg

W przyszłym roku czekają nas także najprawdopodobniej podwyżki cen energii cieplnej. Do URE wpłynęły bowiem również wnioski od ciepłowni i elektrociepłowni o zatwierdzenie wyższych taryf. W efekcie, jak wynika z szacunków Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego, w przyszłym roku możemy spodziewać się wzrostu rachunków za ogrzewanie od 10 do 30 proc.

Tarcza antyinflacyjna pomoże?

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej w przyszłym roku stawki w ramach bonu energetycznego będą również podwyższone. Obecnie trwają prace legislacyjne nad wysokością i dostępnością dopłat do prądu w przyszłym roku.

Zgodnie z propozycjami rządu stawki mają wynosić od około 27 zł do 73 zł miesięcznie. Inne doniesienia podają, że kwota dopłat do prądu wyniesie od 60 do 130 zł miesięcznie, czyli od 750 do 1500 zł przez cały 2022 rok. Na wypłatę bonów energetycznych w 2022 roku zarezerwowano w budżecie państwa wysoką kwotę – mówi się o sumie od 1,5 do 3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFelpAIy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1327)
Realista
miesiąc temu
Wszystkie ceny realne wg uni tak a nasze zarobki to co to .nic Żeby się udały się podwyżki trzeba zacząć od powyżek do średniej europejskiej dochodów każde inne działanie jest okrutne i nie ludzkie.Pozdrawiam
Realista
miesiąc temu
Wszyscy płaczą z powodu podwyżek, a w galeriach nie ma gdzie zaparkować samochodu. Ja w tym roku ograniczam wydatki świąteczne o 50 - 60% (barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, pstrąg, dorsz po grecku) . To da sporo oszczędności. Poza tym żołądek ma się jeden i obżeranie się jest bez sensu. Jest jeden plus - nie będzie kolędy, a to też znaczna oszczędność.
Adam.
miesiąc temu
Jakuba 4:14 14 Przecież nie wiecie, jak wasze życie będzie wyglądać jutro. Bo jesteście mgiełką, która pojawia się na chwilę i zaraz znika. Opisał to apostoł Paweł w Liście 2 do Tymoteusza. Wyjaśnił najpierw: „W dniach ostatnich nastaną krytyczne czasy trudne do zniesienia”.2 do Tymoteusza 3:1-5.
bFelpAIz
54321
miesiąc temu
no to macie swoj PIS swoje PO i swoja UE :)))
Gonzo
miesiąc temu
A Putin się cieszy. Kasa na zbrojenia za gaz płynie. Sprzedajni euroidioci do tego dopuścili...
...
Następna strona