Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ogromne podwyżki cen prądu w 2022 roku niemal pewne. "Szacujemy, że wzrosty będą dwucyfrowe"

675
Podziel się:

To nie są dobre wieści dla Polaków. Urząd Regulacji Energetyki zakłada spore wzrosty rachunków za prąd już od przyszłego roku. Magdalena Dąbrowska z Departamentu Komunikacji Społecznej URE powiedziała portalowi tvn24.pl, że mogą one być nawet dwucyfrowe.

Ogromne podwyżki cen prądu w 2022 roku niemal pewne. "Szacujemy, że wzrosty będą dwucyfrowe"
Od początku 2022 roku zapłacimy znacznie więcej za prąd (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)
bETtPebp

Ziszcza się czarny scenariusz, jeżeli chodzi o podwyżki cen prądu. Od początku 2022 roku Polacy odczują podwyżki w swoich portfelach, co przyznała przedstawicielka URE.

Spore wzrosty cen prądu

- Jesteśmy w trakcie prowadzenia korespondencji z przedsiębiorstwami, przedwczesne jest zatem wskazanie, jaki poziom cen lub stawek opłat prezes URE uzna ostatecznie za uzasadnione - przekazała Magdalena Dąbrowska. - Na tym etapie mogę powiedzieć, że szacujemy, iż wzrosty cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2022 roku będą dwucyfrowe - dodała w rozmowie z redakcją TVN24 Biznes.

Jak dodała przedstawicielka Urzędu, obecnie trwa postępowanie taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na 2022 rok. URE zakłada publikację nowego cennika i stawek opłat 17 grudnia.

bETtPebr
Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna dla każdego? Semeniuk o szczegółach walki z inflacją

Obecnie Prezes URE przyjmuje wnioski taryfowe od firm działających na rynku. Urzędnicy po analizie mają dwie możliwości: albo zatwierdzają propozycje, albo wzywają spółki do korekty. Przedsiębiorstwa wprowadzają je między 14. a 45. dniem od opublikowania stawek taryfowych przez Prezesa URE.

A wnioski składają zarządzane przez Skarb Państwa: Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż.

bETtPebx

Tarcza antyinflacyjna ma zrekompensować podwyżki

Rząd zapowiedział, że najmniej zarabiającym Polakom inflację ma zrekompensować przygotowywana przez rząd tzw. tarcza antyinflacyjna. Minister finansów Tadeusz Kościński ogłosił, że jej projekt mamy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Prawdopodobnie jednym z elementów nowej tarczy będą tzw. bony energetyczne zapowiedziane na początku listopada przez wiceministra finansów Piotra Patkowskiego. Poinformował, że jest już gotowy projekt rekompensat dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym, w obecnej wersji dotyczy on ok. 1 mln gospodarstw domowych, a koszt to ok. 1,5 mld zł.

Według danych GUS wzrost inflacji w Polsce sięgnął w październiku 6,8 proc. Zdaniem ekspertów szczyt inflacji wyniesie ok. 7 proc., co osiągniemy w grudniu. Z kolei w styczniu i lutym przyszłego roku poziom inflacji będzie zależeć m.in. od skali podwyżek cen energii elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETtPebS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(675)
pozdrawiam na...
14 godz. temu
Dostałem rozliczenie z Taurona za ostatnie 6 miesięcy a wygląda to tak: Do tej pory za każde 2 miesiące płaciłem ok.160 złotych. A teraz za każdy miesiąc po 110 złotych. Czyli liczbowo jest to o 50 złotych mniej, ale mało kto zwraca na to uwagę że to jest tylko za miesiąc a nie tak jak wcześnie za dwa. A faktycznie za dwa miesiące będzie to 220 złotych czyli o 60 zł więcej. Mało kto to zauważy a wręcz uzna że to obniżka
nico
5 dni temu
podziękować Jaroslawowi Wspanialemu za jego skuteczną politykę, Jego Geniusz siega szczytów Karpat
PIS komuna v....
6 dni temu
Dziekujemy PIS
bETtPebT
Par Lament
6 dni temu
Kompromitet Europejski wymyśla sobie opłaty za CO2 i robi sobie dobry biznes na tym. Następny pakiet to...
Ssatyrryk
6 dni temu
No ba, ale zawsze można zaoszczędzić nawet 100 % Prosty sposób - ...wykręcić korki ;)
...
Następna strona