Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Patkowski: inflacja może sięgnąć 8 proc.

571
Podziel się:

- Inflacja może sięgnąć 7-8 proc. i to może nastąpić już w tym roku – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski we wtorek w Radiu Plus. Patkowski wyjaśnił też, na czym będą polegać rekompensaty energetyczne. - Przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć - mówił wiceminister.

Patkowski: inflacja może sięgnąć 8 proc.
Tak mocno drożyzna nie dawała się we znaki Polakom od wiosny 2001 roku (money.pl, Rafał Parczewski)

- Wydaje się, że inflacja nie osiągnie poziomu 10 proc., ale 7-8 proc. jest realne. Nasze modele makroekonomiczne nie pokazują 10 proc., więcej skupiamy się na 7-8 proc. Bardzo możliwe, że taki poziom osiągniemy jeszcze w tym roku. Na podwyższone odczyty inflacji trzeba się szykować także w I i II kw. 2022 r., potem inflacja będzie spadać – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Poinformował także, że jest już gotowy projekt rekompensat dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym, w obecnej wersji dotyczy on ok. 1 mln gospodarstw domowych, a koszt to ok. 1,5 mld zł.

- Jednak premier ostatnio powiedział, że ta kwota pomocy wzrośnie do 3 mld zł. Chcielibyśmy rozszerzyć krąg osób, które uzyskają pomoc. To będzie bon energetyczny, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny. Nie będziemy wiązać Polaków celem, na jaki mają przeznaczyć te środki, tylko przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć – powiedział wiceminister w MF.

Obniżki VAT nie będzie

Wyjaśnił, że kwota wsparcia będzie wpłacana co miesiąc, jej wysokość będzie zależeć od wielkości gospodarstwa domowego.

Patkowski zaznaczył, że są prowadzone prace nad innymi rozwiązaniami.

- Wiemy, jakie jest odczucie społeczne inflacji. I zastanawiamy się nad innymi rozwiązaniami, będziemy je analizować i komunikować – powiedział. Wykluczył jednak obniżkę VAT na energię elektryczną do 0 proc., bo jak dodał "jest to niezgodne z przepisami unijnymi".

Dodał także, że Polska jak na razie nie zapłaciła żadnej kwoty w ramach kar nałożonych przez instytucje unijne.

- Żadne kary nie są płacone i nie są wymagalne. Aby były wymagalne, Komisja Europejska musi wystawić notę, na podstawie której może żądać pieniędzy, ale takiego wezwania nie odebraliśmy, więc żadne kwoty nie są uiszczane. I nie wydaje się, aby w najbliższym czasie doszło do takiej sytuacji, bo KE nie podejmuje takich działań – powiedział wiceminister finansów.

Inflacja przyspiesza

Według szybkiego szacunku GUS, inflacja w październiku wyniosła 6,8 proc. rdr. Tak mocno drożyzna nie dawała się we znaki Polakom od wiosny 2001 roku.

Inflacja nie zatrzymuje się, a nawet przyspiesza. Jeszcze miesiąc temu urzędnicy raportowali wzrost cen na poziomie 5,8-5,9 proc., w sierpniu wyniósł 5,5 proc., a w lipcu 5 proc. Z perspektywy czasu okazuje się, że odnotowywane rok temu podwyżki na poziomie 3 proc. były bardzo łagodne.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Obecnie mamy do czynienia z największym uderzeniem w portfele od wiosny 2001 roku. Przez 20 lat, pomijając tegoroczną drożyznę, najwyżej inflacja sięgała 5 proc.

Pozostaje mieć nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z początku XXI wieku, gdy ceny w skali roku potrafiły rosnąć w tempie nawet 10 proc. Choć można dostrzec przesłanki do realizacji i takiego scenariusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(571)
pracawruch
2 lata temu
Mam 2 sąsiadów .Jeden żyje na "kocią łapę" i jest tirowcem.Wyciąga 12tyś,zł.Mają 3kę dzieci.Ona jest chronicznie bezrobotna i stoi po wszystkie możliwe zasiłki.Na prąd też dostanie.Drugi sąsiad wraz z żoną pracowali po 40 lat i mają razem 3500 emerytury.Mam pytanie czy oni też dostaną dopłatę.
dorob
2 lata temu
Zlikwidować zasilek 500+ dla bogatych a tzw.biednych niepracujących zmusić do roboty i wtedy ew.dać im 500 ale wszystko pod kontrolą.
marucha
2 lata temu
I znowu ten geniusz ekonomiczny zabrał głos. Co jeden to lepszy, sami tytani intelektu. Już jest 7%, choć realnie jest to dużo więcej. Kolejny bajkopisarz...
robert
2 lata temu
Wczoraj pisali że będzie dla 2 mln gospodarstw domowych. Dzisiaj piszą że dla 1 mln gospodarstw. A ostateczenie okaże się że to kolejny zasiłek dla 500+
biedota emery...
2 lata temu
znowu nieroby i złodzieje dostaną, bo oni mają najniższe emerytury, a ja po 40 latach pracy mam 1800 zł netto i nic nie dostanę
...
Następna strona