Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Bon energetyczny. Wiemy kto dostanie dopłatę do rachunków za prąd

256
Podziel się:

Rząd chce zapobiegać nadmiernemu obciążeniu budżetów domowych najuboższych obywateli i zaplanował dopłaty do energii elektrycznej 2021/2022 w postaci bonu energetycznego. Kto ma szanse na jego otrzymanie i na jakich warunkach będzie on przyznawany?

Bon energetyczny. Wiemy kto dostanie dopłatę do rachunków za prąd
Rachunki za prąd uderzą nas po kieszeniach. (Adobe Stock)
bFfDxPFh

Jeśli planujesz budowę, musisz przemyśleć nie tylko to, jaki projekt domu wybrać, jaka ma być jego powierzchnia czy kształt dachu, lecz także, a może nawet przede wszystkim, jaki będzie system ogrzewania w takim obiekcie oraz w jaki sposób będzie on zasilany energią elektryczną. Jest to szczególnie ważne w obliczu rosnących cen energii konwencjonalnej.

We wrześniu 2021 roku ceny energii elektrycznej podrożały tak bardzo, że były dwukrotnie większe niż we wrześniu 2020 roku oraz jednocześnie trzykrotnie droższe niż wiosną 2020 roku. Oznacza to podwyżki rachunków za prąd jeszcze w tym roku, a kolejne – w 2022.

Prąd drożeje nie tylko w Polsce, ale i we Włoszech – o około 40 proc. – oraz w innych krajach europejskich. Eksperci twierdzą, że miesięcznie w 2022 roku za prąd będziemy płacić więcej o 30-40 zł, w zależności od oferty dystrybutorów i sprzedawców energii.

bFfDxPFj
Zobacz także: Łukaszenka i Putin zakręcą kurek? Prezes URE o konflikcie na granicy

Dodatek energetyczny – bon jako stosowane już rozwiązanie

Bon energetyczny został wprowadzony już w 2014 roku w ramach realizacji wytycznych polityki Unii Europejskiej. Zapisy normujące kwestie związane z dodatkiem energetycznym w formie zryczałtowanej, który należny był odbiorcom wrażliwym, ostatecznie znalazły się w Ustawie z dnia 26 lipca 2013 roku o zmianie Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw.

Bon energetyczny pozwala na udzielanie rządowych dopłat do prądu dla tak zwanych odbiorców wrażliwych. Jest wypłacany od kilku lat, ale obecnie prowadzone są prace nad ustawą, która ma zwiększyć pomoc państwa dla takich osób.

bFfDxPFp

Dla kogo przeznaczone są dopłaty do energii elektrycznej w 2021 roku?

Aktualnie bon energetyczny, rozumiany jako rekompensata istniejących wzrostów cen energii elektrycznej, udzielany jest odbiorcom wrażliwym. Do grona beneficjentów dopłat do prądu w 2021 roku zalicza się osoby spełniające łącznie trzy warunki:

·      otrzymują dodatek mieszkaniowy,

·      są stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym,

bFfDxPFq

·      mieszkają w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Zasadniczo dopłaty do energii przysługują osobom, które wykazują bardzo niskie dochody na członka rodziny.

Warunkiem uzyskania bonu energetycznego jest złożenie odpowiednich dokumentów w miejscowym urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy, w której mieszka beneficjent.

Urząd ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu lub nieprzyznaniu dodatku energetycznego. Od negatywnej decyzji można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

bFfDxPFr

Ile wynosi bon energetyczny w 2021 roku?

Dopłaty do prądu w formie dofinansowania rządowego w 2021 roku są wypłacane zgodnie ze stawkami, jakie zostały wprowadzone z dniem 1 maja 2021 roku. Ostateczna wysokość dodatku energetycznego zależy od liczby osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dopłata do prądu wypłacana jest co miesiąc w wysokości:

bFfDxPFs

·      12,09 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych,

·      16,79 zł dla gospodarstw składających się z 2-4 osób,

·      20,15 zł dla gospodarstw składających się z co najmniej 5 osób.

Takie stawki mają zasadniczo obowiązywać dla dopłat do energii elektrycznej do końca kwietnia 2022 roku, chyba że wcześniej zostaną wprowadzone zmiany legislacyjne.

Jak ma wyglądać dopłata do energii elektrycznej w 2022 roku?

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej stawki w ramach bonu energetycznego będą podwyższone w 2022 roku. Trwają prace legislacyjne nad wysokością i dostępnością dopłat do prądu w przyszłym roku.

Zgodnie z propozycjami rządowymi stawki te mają zostać podwyższone i wynosić od około 27 zł do 73 zł miesięcznie. Inne doniesienia wskazują, że kwota dopłat do prądu wyniesie od 60 do 130 zł miesięcznie, czyli od 750 do 1500 zł przez cały 2022 rok. Na wypłatę bonów energetycznych w 2022 roku zarezerwowano w budżecie państwa wysoką kwotę – mówi się o sumie od 1,5 do 3 mld zł.

Oprócz wzrostu dopłaty do prądu zmienić ma się też zakres osób, które będą korzystać z bonu energetycznego w kolejnych latach. Zgodnie z nowymi regulacjami bon będzie przysługiwać odbiorcy końcowemu, który ma dochody nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym bądź 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Niewykluczone, że na bon energetyczny będą mogli liczyć również:

·      emeryci i renciści pobierający świadczenia równe minimalnej emeryturze lub niższe;

·      posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym i wychowują obecnie co najmniej trójkę dzieci;

·      rodziny składające się z 6 osób lub więcej.

Bon energetyczny to niejedyne dopłaty do prądu, jakie planuje rząd. Z wypowiedzi premiera wynika, że będzie on elementem większego pakietu. Będzie miał formę bonu energetycznego, podobnie jak bon turystyczny.

Bon energetyczny nie jest tym samym co rekompensaty za prąd, które przewidziane są na 2022 rok jako dopłaty. Mają z nich skorzystać najbiedniejsze gospodarstwa domowe, zagrożone ubóstwem energetycznym, tj. takie, w przypadku których udział kosztów energii w dochodzie rozporządzalnym wynosi mniej więcej 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfDxPFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(256)
Ania
2 tyg. temu
Z całym szacunkiem dla osób, którym zapomoga ma przysługiwać, ale co z gospodarstwami, które swego czasu chciały być proeco a teraz zbierają za to cęgi. My zainwestowaliśmy 7 lat temu w pompę ciepła, jako źródło ogrzewania domu. Innowacyjne i ekologiczne, a teraz mamy za swoje, trzeba było palić węglem - pomimo wzrostu cen jego koszt jest najniższy.... Brak słów na ta cała politykę. Wspieramy niestety osoby, które wiedzą jak korzystać z zapomóg, nie chodzi mi tu o faktycznie potrzebujących, a osoby chcące zarabiać swoją pracą ciągle z którejś strony dostają ....
Jolka
3 tyg. temu
Mam kredyt który muszę już płacić 2000zl ratę mój mąż ma zasiłek pielęgnacyjny 1300 ja rentę 1060 mieszkają zemną dwujka dzieci pełnoletnich którzy mają swoje zobowiązania i swoje raty pomagają nam trochę i co teraz będę chciała starać się o dopłatę na energię wlicza ich dochud to mi przekroczy a ja tak naprawdę go niemam tylko tyle co mi pomagają kredyt spłacać .jest nam ciężko leki trzeba wykupić itd .i co teraz mamy zrobić dalej żyć na łasce dzieci którzy chcą się usamodzielnić wzięli kredyty na działki i muszą spłacać.czy wszystkie opłaty podam to przelicza nam dochód już po opłatach ?to jest wszystko tak zrobione ze jest niewiadome kto tak naprawdę dostanie .zdychać nam przyjdzie
Franek
miesiąc temu
"emeryci i renciści pobierający świadczenia równe minimalnej emeryturze lub niższe" o co chodzi w tym zdaniu?
bFfDxPFL
Jarek
2 miesiące temu
A nie lepiej wesprzeć produkcję energii na własne (lub i sąsiadów) potrzeby? Wiatraczki, turbinki wodne, ogniwa. Co nie na handel to wolne on wścibskiego państwa.
Elo65
2 miesiące temu
Nie powinno byc zadnych Bonow a (nie)rzad powinien nie roztrwaniac pieniedzy na jakiec socjalne kupowanie glosow , budowanie elektrowni ktore przed zakonczeniem budow zostaja burzone , na jakies TVPPiS , 13tki , 14tki , bony turystyczne kazdy ma swoj honor i za swoja prace powinien dostac godne wynagrodzenie !!! Ten nierzad tymi wszystkimi prezentami chce kupic glosy obywateli przy czym buduje zawis i nienawisc miedzy Polakami !!!
...
Następna strona