Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Wzrost cen gazu. Będą rekompensaty

45
Podziel się:

Ceny gazu na giełdach szybują. Odbija się to na portfelach Polaków a także firm i samorządów. Rząd postanowił zareagować. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu noweli Prawa energetycznego. Umożliwia on rozłożenie w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Rząd szykuje także rekompensaty dla gmin.

Wzrost cen gazu. Będą rekompensaty
Rząd przygotował projekt umożliwiający rozłożenie w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Eksperci tłumaczą tak drastyczne podwyżki m.in. wyższym popytem przemysłowym w okresie po COVID-19, zwłaszcza produkcji energii elektrycznej w Europie oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na gaz w Europie i świecie.

Rząd postanowił w końcu zareagować. Budżet o wartości kilku mld. zł ma objąć miliony Polaków. Rekompensaty znajdą się w projekcie noweli prawa energetycznego. Niedawno odbyło się drugie czytanie projektu. Umożliwia on rozłożenie w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych.

Dzięki temu wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można będzie przenieść na kolejne okresy taryfowe. Projekt został już skierowany do trzeciego czytania, czyli głosowania na posiedzeniu plenarnym.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Marek Suski, przewodniczący sejmowej komisji energii, zdradził w trakcie debaty, że przygotowywany jest także projekt ustawy, który ma zakładać ma rekompensaty dla gmin. Ma on zrekompensował wzrost cen także dla samorządów.

Tymczasem zdaniem posłów rządowy projekt jest niewystarczający. Według nich rząd powinien zdecydować się także na obniżenie VAT-u i akcyzy na gaz, co mogłoby bezpośrednio obniżyć ceny gazu.

Podczas debaty Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska przyznał, że podobne działania - dotyczące rekompensowania wysokich rachunków za gaz podejmowane są w m.in. w Hiszpanii i Włoszech, gdzie ceny gazu wzrosły aż o 400 proc.

Dziadzio zapewnił jednocześnie że Polska ma m.in. pełne magazyny gazu. - Mamy kontrakty przygotowane, by ten gaz obywatelom dostarczyć - dodał.

Projekt ograniczy wzrost cen gazu

Nowela Prawa energetycznego przygotowana przez PIS zakłada, że sprzedawcy gazu, których taryfy zatwierdza Prezes URE, będą mogli do 30 czerwca 2022 roku przełożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania.

Jeżeli w tym czasie koszty zakupu gazu wzrosną ponad zaplanowane, sprzedawca będzie mógł je odzyskać w kolejnych taryfach, które będą obowiązywać od początku 2023 roku. Na uwzględnienie kosztów w następnych taryfach sprzedawca będzie miał trzy lata począwszy od początku 2023 roku.

Projekt zakłada jednocześnie, że podwyżka w kolejnej taryfie ustalonej na podstawie proponowanej regulacji w okresie 12 miesięcy następujących po okresie stosowania taryfy, do której wprowadza się korektę z tytułu wzrostu cen zakupu gazu, nie może przekroczyć 25 proc. poziomu średniej ceny, która zostałaby ustalona bez rozliczania tej korekty.

Nowela dopuszcza także możliwość korygowania taryf i wniosków taryfowych, złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy. W tym celu zainteresowani sprzedawcy mają w ciągu 14 dni od wejścia w życie przepisów złożyć stosowne wnioski o korekty.

Przypomnijmy, że taryfy zatwierdzone na 2022 rok przewidują ok. 100 proc. podwyżki cen gazu, a w niektórych przypadkach nawet niż 100 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
klio
3 lata temu
Samorząd w gminie Tarnowo Podgórne pozbył się sieci gazowych i sprzedał je prywatnej niemieckiej spółce z Lipska . Samorząd z PO , i kto teraz to skomentuje?
Roman
3 lata temu
Chciałbym teraz dorwać tego mądrusia który namówił mnie do zmiany starego pieca na węgiel na gazowy.
emeryt
3 lata temu
ich nie będzie ,ale za to będzie czarna rozpacz ,zgliszcza i ruiny ,oni już zdemolowali niemal każdą dziedzinę,ale co tam ,czy sie śpi czy leży ,nie przychodzi na glosowania 12 kawałków sie należy i masa innych dodatków
ha ha ha
3 lata temu
Spekulacje na rynku paliw kopalnych ze az milo
Nowy
3 lata temu
Mamy wolny rynek i kapitalizm o który tak solidarność się dopominała wiec nie powinno być żadnych dopłat!? Ludzi pracujących będzie stać na opłacenie wyższych rachunków, a nieroby i cwaniaki niech w końcu dowiedzą się że bez pracy nie ma kołaczy!? Niech ludzie przejrzą na oczy, że Pis rozwala Polskę głupimi wojenkami ze wszystkimi państwami UE i kłótniami wśród Polaków!?
...
Następna strona