Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Zapłacą więcej za egzamin na prawo jazdy. Pierwsza taka decyzja w Polsce

8
Podziel się:

Województwo śląskie jako pierwsze w Polsce podniosło stawki opłat za państwowe egzaminy na prawo jazdy po wprowadzonej 1 stycznia zmianie przepisów. Część teoretyczna ma kosztować 50 zł, a praktyczna - w zależności od kategorii - 200 zł lub 250 zł. O tym, że w ślad za samorządowcami ze Śląska mogą pójść władze innych województw, pisze dziennik "Fakt".

Zapłacą więcej za egzamin na prawo jazdy. Pierwsza taka decyzja w Polsce
Stawki za egzamin na prawo jazdy w województwie śląskim poszły w górę (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Nowe stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy będą obowiązywać w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie. Wprowadzając projekt uchwały marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, ocenił m.in., że uchwała jest skutkiem "przerzucenia przez stronę rządową gorącego kartofla na stronę samorządową". - Bo, jak nazwa wskazuje, to egzamin państwowy i nic nie stoi na przeszkodzie, by nadzór nad Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego przesunąć do wojewody - uznał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Piesza była bez szans. Groźny moment na pasach w Garwolinie

Drożej za egzamin na prawo jazdy na Śląsku. Pierwsza decyzja w Polsce

Zgodnie z przegłosowaną propozycją za część teoretyczną egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy teraz trzeba będzie płacić 50 zł (dotąd stawka wynosiła 30 zł). Za część praktyczną w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem trzeba będzie zapłacić 200 zł (do tej pory opłaty wahały się od 140 do 170 zł). Z kolei stawka za część praktyczną egzaminu w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B+ E, C1+ E, C, C+ E, D, D+ E lub D1+ E, została podniesiona do poziomu 250 zł (dotąd opłaty wahały się od 200 do 245 zł).

Podwyżki to skutek zmian w przepisach, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r. Nakładają one obowiązek ustalania wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego na sejmiki województw.

Jak przekonuje "Fakt", podobnych uchwał, jak ta podjęta w woj. śląskim, należy się w pozostałych regionach Polski. "5 stycznia 2023 r. Związek Województw RP wydał rekomendacje dla wszystkich województw ws. określenia przez sejmiki wysokości opłat za egzamin państwowy na prawo jazdy, w których wskazał, aby stawki były jednolite we wszystkich województwach oraz wskazał ich wysokości" - wskazuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
prezes +
rok temu
Najpierw trzeba poddać egzaminowi osoby egzaminujące. Zbyt dużo wśród nich samouków, niewykształconych typów.
Fallon
rok temu
Podwyżki chcą tak my płacimy za godzinę jazdy 10 minut i dowidzenia jeszcze się wydzierają na ciebie to są ludzie to są kanalię na mnie baba się wydarła przed rozpoczęciem egzaminu bo nie powiedziałam nazwy mini maxi tak mnie zestresowała że wsiadłam i było po egzaminie bo strrs i nerwy zrobiły swoje czy tak powinien działać egzaminator możemy zdawać ile chcemy a oni za każdym podejściem do nas powinni być mili i pomoc nam się odstresować to specjalnie tak działa chamstwo na szeroką skalę
Janusz Zapisi...
rok temu
Bardzo dobrze. Poliniaki czują, że żyją tylko jeśli ktoś ich dobrze kopie po zadkach.
Kowal swojego...
rok temu
Wystarczy, że młodzież idąca na kurs udowodni że potrafi korzystać z internetu i wybierze dobrą szkołę jazdy, a nie najtańszą lub tą która jest najbliżej, a problem 30% zdawalnosci zniknie..
erftgb
rok temu
wiele prywatnych szkół uczy tak, żeby nie zdać od razu