Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Prezydent podpisał ustawę

67
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nią wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy nie będzie mogła przekroczyć 50 zł, a za przeprowadzenie części praktycznej nie może przekroczyć 200 zł lub 250 zł w zależności od kategorii.

Egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Prezydent podpisał ustawę
Egzamin na prawo jazdy. Od przyszłego roku przyszli kierowcy zapłacą więcej, Andrzej Duda podpisał ustawę (Materiały prasowe, Kancelaria Prezydenta RP, Krzysztof Sitkowski)

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zmienia cenniki egzaminów na prawo jazdy. Od teraz o wysokości opłat zadecydują sejmiki województwa w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będzie drożej

Choć rządzący wysokość opłat pozostawili w gestii sejmików, to jednak nakreślili w ustawie ich górny limit. Zgodnie z nowelą wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy nie będzie mogła przekroczyć 50 zł, a za przeprowadzenie części praktycznej nie może przekroczyć 200 zł lub 250 zł w zależności od kategorii.

Jeżeli zatem sejmiki wojewódzkie zdecydują się na skorzystanie z maksymalnego cennika, to więcej za swoje egzaminy zapłacą np. zdający na prawo jazdy kategorii B (czyli umożliwiającego prowadzenie m.in. samochodów osobowych). Dziś egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny – 140 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Optymistyczna wizja prezesa Glapińskiego. "Wierzę bardziej w unijne prognozy, mówiące o spowolnieniu"

Co więcej, maksymalne stawki corocznie będą podlegać waloryzacji w zależności od wysokości inflacji. A wskaźnik wzrostu cen w Polsce od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym.

WORD-y otrzymają pieniądze z budżetów

Nowela otwiera też furtkę do przekazywania z budżetu województw dotacji celowych albo podmiotowych dla Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD) na realizację zadań publicznych. Dotacje te nie będą mogły przekroczyć poziomu połowy kosztów działalności WORD-ów.

Zasady udzielania dotacji, tryb postępowania w sprawie ich udzielania i sposób ich rozliczania określą sejmiki województwa w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego. Dotacja trafi do WORD-u na podstawie umowy zawartej przez marszałka województwa z dyrektorem ośrodka.

Zmienią się też zasady wynagradzania egzaminatorów. O wysokości ich pensji zdecyduje sejmik województwa w drodze uchwały. Dotychczas decydowało o tym rozporządzenie ministra infrastruktury.

Sejmiki przy ustalaniu pensji mają się kierować charakterem pracy wykonywanej przez egzaminatorów i potrzebą zapewnienia odpowiedniego poziomu wykonywania przez nich zadań. Warunki wynagradzania określone w uchwale sejmiku nie będą mogły być mniej korzystne niż te dotychczasowe.

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
Mola
2 lata temu
Jest to naprawdę nienormalne kogo będzie stać na takie egzaminy itd.stres na egzaminie robi swoje 5min na placu i egzamin oblany ktoś kto nie zda któryś raz z kolei to jest biedny a teraz będzie jeszcze biedniejszy...świat się kończy...
Kaczor
2 lata temu
Tak właśnie wielki DUDA dba o wszystkich polaków podpisując wszystko jeżeli chodzi o podwyżki wszystkiego
Ala
2 lata temu
Wordy miały worek pieniędzy z osób, które podchodziły do egzaminu. Osoby zdawały nie raz kilka razy. Upieprzali z byle jakiego powodu. Oni śmią mówić, że Wordy bankrutują, a egzaminatorzy mało zarabiają. Teraz będą mieć więcej. Zobaczymy jak na tym wyjdą. Tym bardziej, że życie staje się coraz cięższe i droższe.
Majkut
2 lata temu
Podpis lewą ręką się nie liczy.
Kryslc
2 lata temu
Ciemny lud rządzi to reszta musi płacić
...
Następna strona