Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Pałac Prezydencki wskazuje datę

10
Podziel się:

W poniedziałek o 16.30 obędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski w niedzielę w TVP Info.

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Pałac Prezydencki wskazuje datę
27 listopada zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego (GETTY, NurPhoto)

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. Jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy na premiera jest Donald Tusk.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski podkreślił, że "prezydent Andrzej Duda przestrzega wszystkich terminów konstytucyjnych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Misja Morawieckiego to okazja dla PiS. "Miesiąc na pozamykanie spraw"

Powołanie rządu. Najważniejsze zasady

- Jutro o 16.30 (poniedziałek, 27 listopada - przyp. red.) obędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie - poinformował minister.

Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy na premiera jest Donald Tusk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
polityka
wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Szef
3 miesiące temu
jak będzie rząd tusak to będziemy mieli eutanazje na żądanie, a w karetkach będzie ona obowiązkowa jeśli leczenia pacjenta wstępnie okaże się nie opłacalne lub nie dasz lekarzowi z karetki w łape by ci nie dał eutanazji, bicie kobiet będzie na porządku dzienny m bo koran tak mężowi pozwala po za tym nie wolno będzie oddzielać religii od państwa bo nowa religia koranu na to nie pozwala... ej no ja nadal chce być ateistą!!!!
Dariusz
3 miesiące temu
Parodia przecież wiadomo jest że i tak nie uzyska wotum zaufania ale pomarzyć zawsze sobie można to tylko gra na czas koalicja ma już wszystko ustawione
Ikl
3 miesiące temu
Przecież ten człowiek nie powinien tworzyć nowego rządu, przecież to największy szkodnik od powstania III RP.
logiczny
3 miesiące temu
Zdradzę dlaczego 16:30 ale proszę o zachowanie to w tajemnicy !☝️ Agnicha tak zadecydowała bo będzie już po pilatesie a na 19:00 raport musi dotrzeć do Hajfy aby premia nie przepadła !🤫🤐😉🫡
Prezydent2025
3 miesiące temu
Nie ma cywilizowanych określeń dla opisania egoizmu środowiska politycznego.