Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

Zarabiają 13 tys. zł? Gowin: nie zapłacą wyższego podatku

24
Podziel się:

Umówiliśmy się z partnerami z Prawa i Sprawiedliwości na propozycję Porozumienia, aby osoby zatrudnione na umowę o pracę zarabiające do 13 tys. zł nie zapłaciły wyższego podatku - powiedział w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin, tłumacząc tzw. ulgę dla klasy średniej.

Zarabiają 13 tys. zł? Gowin: nie zapłacą wyższego podatku
gowin (PAP, Radek Pietruszka)

- Nadal popieram Polski Ład i (...) nowe rozwiązania podatkowe zawierające kwotę wolną od podatku na bardzo wysokim pułapie i oznaczające, że 18 mln Polaków zapłaci niższe podatki. Ale to rozwiązanie musi być uzupełnione o coś, co zostało nazwane - niektórzy mówią już o uldze Gowina, ale ja to nazywam ulgą dla klasy średniej" - powiedział Gowin.

- To, na co umówiliśmy się z naszymi partnerami z Prawa i Sprawiedliwości, to jest propozycja Porozumienia, aby - jeżeli chodzi o osoby zatrudnione na umowę o pracę - ci, którzy zarabiają do 13 tys. zł, nie płacili ani złotówki podatku więcej - powiedział.

- Natomiast potem, rzeczywiście osoby zamożniejsze, takie jak ja, my powinniśmy się w większym stopniu składać na służbę zdrowia, bo wiadomo, po czasach pandemii czy w trakcie pandemii, że zwiększenie nakładów jest niezbędne - dodał wicepremier.

Zobacz także: Nowy Ład "na krachę". Orłowski: Wyraźnie zwiększymy deficyt

Gowin poinformował, że teraz toczą się rozmowy, jakie mechanizmy zastosować, aby również podatki dla przedsiębiorców nie wzrosły "w sposób drastyczny". - Ja takie propozycje wraz z moimi ekspertami przedstawiłem - powiedział szef MRPiT. Wyraził przekonanie, że jego koalicjanci przyjmą jakąś część propozycji Porozumienia, niezależnych ekspertów czy organizacji przedsiębiorców.

Wicepremier zaznaczył, że w czwartek rozpoczął szerokie konsultacje ze światem przedsiębiorców, ale będzie też konsultował te rozwiązania ze związkami zawodowymi. Wkrótce odbędzie się też posiedzenie Rady Dialogu Społecznego.

Gowin wskazał na szacunek dla pracy każdego człowieka, zarówno tego, który zarabia 3000 zł, jak i tego, który zarabia 13 tys. zł miesięcznie. "Ja tych, którzy stali się zamożni dzięki swojej ciężkiej, uczciwej pracy, szanuję niezwykle wysoko i uważam, że tacy ludzie powinni być wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia" - zaznaczył minister.

Pytany, czy odejdzie z rządu, jeżeli jego propozycje dotyczące "ulgi Gowina" nie zostaną uchwalone, a Polski Ład przejdzie np. głosami Lewicy. - Gdybym ja regularnie głosował z opozycją, albo Prawo i Sprawiedliwość regularnie głosowało z Lewicą, to zapewne doprowadziłoby to do rozkładu koalicji. Mówię tutaj rzeczy oczywiste i mam nadzieję - nawet jestem tego głęboko przekonany - że uda się tego scenariusza uniknąć. Sam w każdym razie zrobię, co w mojej mocy, żeby zapobiec takiej sytuacji - zadeklarował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Janusz
rok temu
Ale 13tys. na rękę prawda? Czy nadal nazywamy biedotę klasą średnią?
KRS
rok temu
9tys. Zdrowotnego i za to otrzymasz teleporadę, lub umieralnie bo nie szpital.
Zed
rok temu
Podatku nie zapłacą wyższego. Zapłacą tylko dodatkowo składkę zdrowotną
Piotr
rok temu
To co chcą zrobić nic nie da bo bogaty Polak przeniesie sie za granicę i tam będzie płacił podatki i efekt, który rząd chce osiągnąć będzie odwrotny odpływ pieniądza z Polski. Ja również rozważam kupić mieszkanie w innym kraju. Tyle lat człowiek pracuje, w końcu zaczyna dobrze zarabiać i co? W tym kraju lepiej nic nie robić.
Artur
rok temu
Każdy będzie płacić więcej. Kwota wolna 30 tys. ma rekompensować 9% nieodliczalnej składki zdrowotnej, tylko co ile lat w Polsce jest aktualizowana kwota wolna? Za rok, dwa zaczniemy być stratni na tym rozwiązaniu, każdy.
...
Następna strona