Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zarabiają mniej niż 7 tys. zł brutto. Skutki dużej podwyżki płacy minimalnej

161
Podziel się:

Co piąta osoba pracująca w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zarabia mniej niż 7 tys. zł brutto miesięcznie - wynika z najnowszych danych GUS. To oznacza, że ich wynagrodzenie jest o około 1000 zł niższe od średniej krajowej, która wynosi prawie 8 tys. zł brutto - informuje "Rzeczpospolita".

Zarabiają mniej niż 7 tys. zł brutto. Skutki dużej podwyżki płacy minimalnej
Co piąta osoba pracująca w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zarabia mniej niż 7 tys. zł brutto miesięcznie (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. w porównaniu ze styczniem 2023 r. wzrosło nominalnie o 12,9 proc. i wyniosło 7978,99 zł brutto. Eksperci spodziewali się wzrostu na poziomie 11,3 proc.

W większości sektorów gospodarki płace są wyższe niż rok wcześniej. Nie jest to jednak wynikiem powszechnych podwyżek płac, ale skutkiem znacznego wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które nastąpiło w styczniu tego roku - zauważa "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

W większości branż, płace są nominalnie wyższe niż w lutym poprzedniego roku, co oznacza, że ceny towarów i usług wzrosły wolniej niż wynagrodzenia.

W lutym tego roku, przeciętne wynagrodzenie było o ponad 913 zł wyższe niż rok wcześniej, wynosząc prawie 7,98 tys. zł brutto. Jednak przeciętne płace różnią się w zależności od branży. Na przykład, w górnictwie wynoszą one prawie 14 tys. zł, a w sektorze IT i komunikacji - 13,4 tys. zł. Z kolei w firmach odzieżowych i turystycznych, przeciętne wynagrodzenie wynosi odpowiednio 5,3 tys. zł i 5,8 tys. zł - analizuje "Rz".

GUS co miesiąc publikuje informacje o około czterdziestu sektorach gospodarki. W dwudziestu dwóch z nich, przeciętne wynagrodzenie jest niższe niż 7,97 tys. zł. W niektórych branżach, takich jak turystyka, handel detaliczny, budownictwo mieszkaniowe, firmy komunalne i zajmujące się gospodarką odpadami, branża meblarska, odzieżowa oraz firmy produkujące wyroby z drewna, przeciętne wynagrodzenie jest nawet poniżej 7 tys. zł brutto. W lutym tego roku, w tych branżach pracowało ponad 1,3 mln osób, co oznacza, że co piąty pracownik zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw zarabia mniej niż 7 tys. zł brutto - zauważa dziennik.

Duży wzrost pensji minimalnej. Oto skutek

Dane GUS pokazują również wpływ podwyżki płacy minimalnej na ogólny poziom wynagrodzeń. W ciągu ostatniego roku, minimalne wynagrodzenie wzrosło o 752 zł, z 3,49 tys. zł w styczniu 2023 roku do 4,24 tys. zł na początku tego roku. W branżach, w których płace są najniższe, nominalny wzrost wynagrodzeń w ciągu roku jest zbliżony do tej kwoty - czytamy w "Rz".

W branżach takich jak informacja i komunikacja, elektrownie, firmy paliwowe, wodociągowe, zaopatrujące w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, farmacja oraz górnictwo, przeciętne wynagrodzenie jest wyższe niż 9 tys. zł brutto. Tam widoczne są wyraźne skoki płac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(161)
pracownik
2 dni temu
edy cebula lekko się zeszkli, dodajemy boczek i smażymy następną minutę, cały czas mieszając. Teraz do patelni dodajemy plasterki czosnku, mieszamy, trzymamy na ogniu kilka chwil. Czas na mielone mięso. Drobiowe rzecz jasna. Dodajemy je do patelni i smażymy na średnim ogniu. Cały czas intensywnie mieszamy i rozdrabniamy, by było w jak najmniejszych kawałkach. Kiedy mięso całkowicie zmieni kolor, wlewamy wodę. Dodajemy koncentrat pomidorowy. Sos doprawiamy suszonym oregano, bazylią oraz płatkami chili. Zamiast płatków możesz użyć suszonego chili lub ostrej papryki. Jeszcze sporo świeżo zmielonego czarnego pieprzu i wszystkie zioła mamy ogarnięte. Całość mieszamy i gotujemy na średnim ogniu przez około 10 minut, aż sos zgęstnieje. W tym czasie gotujemy makaron. Do osolonego wrzątku wrzucamy makaron. Dowolnego kształtu. Gotujemy nie dłużej, niż jest napisane na opakowaniu. Kiedy sos się gotuje, dużego pomidora kroimy na drobną kostkę. Nie byłbym sobą, gdybym do sosu nie dodał słodkiej śmietanki :) Oraz garści świeżych liści bazylii. Dzięki tym dodatkom sos będzie miał wyjątkowy smak i aromat, o apetycznym kolorze nie wspominając :) Wszystko mieszamy i sos jest prawie gotowy :) Doprowadzamy go do wrzenia, dodajemy posiekane pomidory, mieszamy i zestawiamy z ognia. Makaron odcedzamy i od razu przekładamy do sosu. Mieszamy.
Mjr
2 dni temu
Glista ludzka to organizm rozdzielnopłciowy. Rozmnaża się płciowo. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Dojrzała samica żyje w jelicie cienkim. Dziennie samica składa do 200 tys. jaj. Jaja wraz z kałem żywiciela wydostają się na zewnątrz. Do rozwoju zarodkowego niezbędne są odpowiednie warunki (m.in. środowisko tlenowe). Larwy mogą przetrwać w osłonkach jajowych do ponad 5 lat. Człowiek może zarazić się poprzez zjedzenie niedomytych owoców i warzyw, na których są jaja, a także pijąc brudną wodę. W przypadku dzieci przez oblizywanie brudnych rąk. Po połknięciu larwa uwalnia się z osłon jajowych. Larwy przenikają do układu krwionośnego, później do wątroby, serca, następnie do płuc. Przez pęcherzyki płucne i dalej przez oskrzeliki, oskrzela przechodzą do tchawicy i przez krtań do żołądka. Z żołądka wędrują do jelita cienkiego gdzie uzyskują dojrzałość płciową. Pełny rozwój trwa ok. 2 miesięcy. Dorosłe żyją ok 18 miesięcy. Zdarza się że może migrować do innych rejonów ciała (do nerek, mózgu czy trzustki). Te migracje powodują zwykle najniebezpieczniejsze powikłania chorobowe.
Tyle
2 dni temu
Złoża ropy naftowej powstały najprawdopodobniej w wyniku przeobrażenia rozkładających się szczątków morskich organizmów roślinnych i zwierzęcych, pozbawionych dostępu tlenu przez warstwę opadających na dno drobnych okruchów mineralnych. Procesy przeobrażenia szczątków organicznych zachodziły pod wpływem bakterii beztlenowych przekształcających te szczątki w bardziej jednorodną substancję o złożonym składzie chemicznym, określaną mianem kerogenu, i długotrwałych procesów geochemicznych (diagenezy, metamorfizmu) zachodzących w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia przy udziale ruchów tektonicznych, w wyniku których w skałach macierzystych z kerogenu powstają bogate w węglowodory bituminy, jak ropa naftowa i gaz ziemny.
Iza
miesiąc temu
z tego wynika że 4/5 zatrudnionych w przedsiębiorstwach zarabia ponad 7000 brutto (czyli ok. 5000 na rękę). Trochę to przeszacowane chyba. Może w górnictwie albo SSP. W korporacjach wbrew pozorom zarabia dobrze pewna grupa ale większość pracowników niewiele powyżej minimalnej.
waldi
2 miesiące temu
ja bym chciał tyle zarabiać... a jak na razie to mam problem z kasa, bo mam długi...ale cieszę się,że w kruku potraktowali mnie po ludzku i dali opcję rat. to skorzystałem i teraz powoli spłacam...
...
Następna strona