Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Zarobki państwowo regulowane? "Politycy nadużywają swojego rozumu"

31
Podziel się:

Senacka komisja chce zająć się kompleksową reformą wynagrodzeń. Ma być jak w II Rzeczpospolitej, kiedy każdy w danym zawodzie wiedział, ile może zarobić. - Politycy nadużywają swojego rozumu. Myślą, że da się ustalać wynagrodzenia - mówi dr Kazimierz Sedlak.

Zarobki państwowo regulowane? "Politycy nadużywają swojego rozumu"
Po reformie wynagrodzeń pracownicy mają mieć pełną wiedzę o swoich zarobkach w poszczególnych zawodach (money.pl, Aleksandra Helbin)
bEKqRsHp

Zgodnie z wtorkowymi zapowiedziami marszałka Senatu już wkrótce prace ma rozpocząć zespół do spraw reformy wynagrodzeń w sektorze publicznym. Nazwa może być jednak nieco myląca, bo Tomasz Grodzki ma bardziej dalekosiężne plany.

- Chcemy przygotować rzeczywiście prawdziwą reformę wynagrodzeń w Rzeczpospolitej, ale nie mówię tu tylko o politykach, żeby było jasne, nie mówię tylko o samorządowcach, nie mówię tylko o budżetówce. Chcemy przygotować system trochę wzorowany na II Rzeczpospolitej, gdzie to było zdecydowanie bardziej przejrzyste i zrozumiałe - powiedział we wtorek Grodzki na konferencji prasowej.

Zobacz także: Magister został kierowcą śmieciarki. "Po prostu lubię to robić"
bEKqRsHr

Inicjatywa jest w sposób oczywisty reakcją na działania PiS i prezydenta Dudy w sprawie podwyżek dla polityków. Jednak słowa marszałka Grodzkiego wskazują, że politycy chcą podjąć się zadania dużo bardziej ambitnego.

"Totalny bałagan"

Marszałek przekonywał, że w II Rzeczpospolitej "każdy od początku swojej kariery wiedział, że jak idzie na robotnika, będzie zarabiał maksymalnie tyle, jak na maszynistę, tyle." Dlatego, jak podkreślił, wszyscy mogli sobie zaplanować swoją przyszłość.

Jednak już teraz można mieć o tym pojęcie, sprawdzając swoje oczekiwania co do danego zawodu i zarobków w nim otrzymywanych w ankiecie firmy Sedlak & Sedlak. Pytanie też, czy takie regulowanie zarobków jest możliwe w gospodarce wolnorynkowej.

bEKqRsHx

- To prawda, że mamy totalny bałagan z wynagrodzeniami w sektorze publicznym i to trzeba uporządkować. Są tam jeszcze zaległości z czasów realnego socjalizmu - przekonuje dr Kazimierz Sedlak, dyrektor w firmie HR Sedlak & Sedlak.

Zgadza się z nim Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

- Niewątpliwie temat wynagrodzeń w administracji jest istotny. Jest ryzyko, że jeśli tam będą niskie zarobki, to nie będzie miał kto realizować zadań ważnych dla obywatela. Ci ludzie są potrzebni. Mamy już jednak siatkę płac dla pracowników służby cywilnej. Są przedziały, zasady naliczania, kwota bazowa, mnożniki. To jednak nie działa, bo w ramach jednego stanowiska można zarabiać nawet trzykrotnie więcej - mówi money.pl Fedorczuk.

"Nadużycie rozumu"

Administracja, by przyciągać pracowników, ratuje się nagrodami i dodatkami. System jest mało czytelny i rzeczywiście zastanawiający się nad karierą w służbie cywilnej może być mocno zagubiony. Trzeba zatem, w ocenie ekspertki, uporządkować to, co już mamy. A co z resztą zawodów?

bEKqRsHy

- Mówienie o kształtowaniu płac w całej gospodarce jest mało realne. Nie możemy decydować na poziomie rządu, ile ma zarabiać stolarz. W zdecydowanej większości przypadków to rynek decyduje o wynagrodzeniach, nie pracownik czy pracodawca, ale rynek właśnie - mówi Kazimierz Sedlak.

Jak dodaje, Friedrich von Hayek, ekonomista i filozof w znakomitej książce "Nadużycie rozumu" pisał o tym, że codziennie nadużywamy rozumu, posługując się danymi. Sedlak radzi, by politycy nie popełniali tego błędu.

bEKqRsHz

- Mamy wrażenie, że ekonomia to nauka ścisła, a tymczasem to nauka społeczna, w której bardzo trudno jest kontrolować wszystkie zmienne wpływające na jakieś zdarzenia - mówi Sedlak.

Jego zdaniem politycy mają wrażenie, że można wpływać na rynek. Zapowiadają dynamikę rozwoju, przewidują inflację, chcą decydować o wynagrodzeniach.

Jak płacili w PRL?

- Rynek nie chce jednak słuchać polityków i płata im figle. Politycy nadużywają swojego rozumu. Myślą, że da się ustalać wynagrodzenia. Można to robić, ale tylko kiedy ma się monopol, czyli np. w socjalizmie. Tam już jednak byliśmy i wiemy, czym to się skończyło - podsumowuje Sedlak.

W PRL odgórne ustalanie płac było możliwe, ponieważ wszystkie zakłady pracy były państwowe. Do najlepiej zarabiających należeli partyjni urzędnicy. Naturalnie wysokość ich płac nie miała żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Ale nie może to dziwić. Podobnie było z niemal wszystkimi zakładami pracy w PRL.

bEKqRsHA

Średnia pensja epoki Gierka wynosiła ok. 5 tys. zł. Oznaczało to, że większość Polaków zarabiała pomiędzy 2 a 10 tys. złotych. Partyjni sekretarze brali pieniądze z tej wyższej półki.

- Nie wyobrażam sobie ustalania wynagrodzeń poza sferą budżetową, administracyjną. W II Rzeczpospolitej wyglądało to zupełnie inaczej. Biorąc za przykład wspomnianego maszynistę, nie mieliśmy wtedy tylu przewoźników konkurujących ze sobą - mówi Monika Fedorczuk.

Nie można zatem teraz wymyślić takiej siatki. Jak przekonuje ekspertka, firmy mają różne systemy motywacyjne. Konkurują ze sobą, konkurujemy też o pracownika z innymi krajami.

- Nie wyobrażam sobie jakiejś regulacji, która miałaby to objąć. Mamy obecnie tak dynamiczny rynek pracy i on się tak szybko zmienia, że takiej przewidywalności zarobków nie da się zaprojektować - podsumowuje ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKqRsHS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Gosc
3 miesiące temu
2 RP zniknęła z mapy a 3 też ma szansę przez swoją głupotę.
Houvenaghel
3 miesiące temu
Zarobii regulowane moze wymyslic tylko komunista. Grodzki odlecial.
prawda
3 miesiące temu
Sektor publiczny-płae są z budzetu -placi,,panstwo,, więc w czym problem . Szew ustala ceny
bEKqRsHT
~PL
3 miesiące temu
Może P. Grodzki czas jednak na emeryturę ?!? W sumie czemu się mam dziwić. Ktoś kto przeżył swój wiek najbardziej produkcyjny w komunistycznym systemie politycznym wcześniej pokaże nawyki z tego okresu życia czego właśnie mamy DOBITNY przykład. Spodziewałbym się tego po aktualnej władzy, ale nie po opozycji !?!
Sunny
3 miesiące temu
Myślenie komunistyczne skąd marszałek Senatu się urwał ma chyba kompleks Boga. Czyli pensje piłkarzy też ustalą? Mamy wolny rynek czy zniewolenie totalitarne polityczne. Obowiązkiem polityków jest zapewnienie bezpieczeństwa , ochrony zdrowia i minimum socjalnego obywatela, obecnie jesteśmy w UE i minimum socjalne to 800 euro na osobę bo jesteśmy w UE . Płace w zawodach reguluje rynek zdolny specjalista w swoim fachu może zarabiać i milion rocznie ponie Grodzki a nie 2000/miesięcznie bo jest stolarzem. Dalej głosujecie na PO to się dorobicie.
...
Następna strona