Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Zarzuty dla byłego szefa CBA. Wojtunik: nigdy nie dokonałem wyłudzenia podatku

4
Podziel się:

Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, odnosząc się na antenie RMF FM do zarzutów przedstawionych mu przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie, zapewnił, że nigdy nie dokonał wyłudzenia podatku a w szczególności VAT.

Zarzuty dla byłego szefa CBA. Wojtunik: nigdy nie dokonałem wyłudzenia podatku
Paweł Wojtunik, były szef CBA usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym procedury Tax Free. fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
bETtmYjV
Zdaniem Pawła Wojtunika postawione mu zarzuty są "nieprawdziwe i niepoparte materiałem dowodowym". - Nigdy nie dokonałem wyłudzenia jakiegokolwiek podatku - w szczególności podatku VAT. Uważam zarzuty postawione przez prokuraturę za wynikające albo z pośpiechu, albo z niedbalstwa - chciałbym w to wierzyć, że nie z politycznej motywacji - powiedział.

Dodał, że złożył w tej sprawie wszechstronne wyjaśnienia. - Wydaje mi się, że prokurator, który mnie przesłuchiwał, zrozumiał, że postawienie zarzutó, czy mieszanie mnie do tej sprawy, było przedwczesne - ocenił.

Przypomnijmy, że były szef CBA usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym procedury Tax Free. Dotyczą one wprowadzenia w błąd funkcjonariuszy służby celno-skarbowej poprzez podania się za osobę niemającą stałego zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, a przez to uprawnioną do skorzystania z procedury służącej zwrotowi podatku od towarów i usług.

bETtmYjX
Zobacz także: Marian Banaś oskarża PiS. Poseł wskazuje też na TVP

Zdaniem prokuratury doszło do wyłudzenia

Według prokuratury były szef CBA miał wyłudził oświadczenie nieprawdy od organów służby celno-skarbowej w wystawionej dokumentacji, a następnie użył jej w procedurze Tax Free, po czym zadeklarował wywóz poza granicę Unii Europejskiej towarów o wartości ponad 64 tys. zł. W ten sposób miało dojść do wyłudzenia przez niego prawie 12 tys. zł z tytułu bezpodstawnego zwrotu podatku VAT.

W rozmowie na antenie RMF FM były szef CBA przypomniał, że w 2016 roku wyjechał na stałe poza terytorium Unii Europejskiej - do Mołdawii, gdzie wygrał konkurs na doradcę unijnego. - Nie wyrzekłem się polskiego obywatelstwa. W 2016 roku zadeklarowałem wyjazd z Polski w miejscowym urzędzie gminy i od tamtego czasu mieszkam na stałe w Mołdawii - dodał w RMF FM były szef CBA.

bETtmYkd

Odniósł się też do doniesień prokuratury o tym, że posługiwał się paszportem dyplomatycznym uzyskanym w związku z pełnieniem funkcji publicznej. -

 Komunikat prokuratury w kwestii tego, jakobym posługiwał się paszportem przyznanym mi jako szefowi CBA, jest o tyle nieścisły, że uzyskałem w maju 2016 roku paszport dyplomatyczny jako doradca Unii Europejskiej. Dysponuję tym paszportem do dzisiaj - zapewnił Wojtunik.

Po przesłuchaniu w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zastosowano wobec byłego szefa CBA środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETtmYky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
ssdsf
1 tyg. temu
Jak oni czepiają sie spraw na takie grosze to znaczy że nic poważnego na niego nie mają. A szary człowiek i tak nie wie o co w tym wszystkim chodzi i kto jest kim.
Uuu
miesiąc temu
Dobrze że u nas nie ma kary śmierci bo... nie pamiętam nazwiska ale jest taki obatel co wyłudził z Uni na przejazdach kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy Euro... na pewno prokurator będzie żądał wobec niego dożywocia... chyba to już niedługo ten proce albo już nawet trwa, nie wiem... no ale choć chłop życie ocali
piss
miesiąc temu
kto to łyknie że człowiek na eksponowanym stanowisku połasił się na 12 tysięcy? równowartość starego passata? chyba tylko wyborcy wiadomej opcji, bo tam ciężko z liczeniem
bETtmYkz
Wujo
miesiąc temu
Po umorzeniu czy uniewnnieniu prokurator sam powinien odpowiadac karnie. Bylo byc skutecznym. Nie moze byc tak, ze grupa odrzutow z innych zawodow prawniczych, ale za to z ciocia w ministerstwie, niszczy ludziom zycie na zamowienie politykow i nie ponosi za to odpowiedzialnosci.