Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zarzuty dla pracownic ZUS. Przeglądały konta klientów bez uprawnień

67
Podziel się:

Dwie pracownice ZUS oddziału w Rzeszowie logowały się na konta około 360 osób, do których nie miały uprawnień. Złamały przepisy o ochronie danych osobowych. Prokuratura postawiła im zarzuty. Grozi im grzywna, a nawet wyrok więzienia.

Zarzuty dla pracownic ZUS. Przeglądały konta klientów bez uprawnień
Dwie doświadczone pracownice ZUS w Rzeszowie staną przed sądem. (money.pl, Rafał Parczewski)
bFgdTVMB

Dwie doświadczone pracownice ZUS w Rzeszowie staną przed sądem. Od sierpnia do grudnia 2020 roku wchodziły bowiem na konta spraw, których nie prowadziły. Bez uprawnień logowały się i przeglądały dane 360 osób - donosi portal nowiny24.pl.

Prokuratura Rejonowa skierowała sprawę do Sądu Rejonowego w Rzeszowie początkiem listopada.

Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo. Hologram udaje bliskich i wyłudza dane
bFgdTVMD

Obie pracownice ZUS zostały przesłuchane i przyznały się do zarzucanych czynów. Złożyły też wyjaśniania. Jedna z nich wyraziła też chęć dobrowolnego poddania się karze.

Grzywna, a nawet więzienie

Co im grozi? Zgodnie z przepisami, "kto przetwarza dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do ich przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgdTVNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Jerzy Przyk
2 miesiące temu
...hmm... nie od dzisiaj, lecz od wielu, wielu lat twierdzę: ZUS to zorganizowana grupa złodziei, działająca pod państwowym szyldem. Ot, i wszystko...
Ilona
2 miesiące temu
Pewnie musiały
Aisab
2 miesiące temu
Moje akta czytane były przez P. Naczelnik orzecznictwa czytane jak książka ,robiła wszystko abym nie miała renty ,zakazywała rozmowy pracownikom ze mna oraz inne haniebne zachowania z jej strony łącznie z mobbingiem. Jeden z jej pracowników popełnił samobójstwo dlaczego nigdzie nie bylo o tym ani słowa?…..panuje zmowa milczenia. Prawdziwe i zatrważające sprawy w ZUS zamiatane są pod dywan a tutaj piszecie ,ze 2 panie przeglądały dane? Może autor tekstu powinien zająć sie poważniejszymi przestepstwami jakie maja miejsce w ZUS. Niech poszuka gdzie ostatnio pracownik popełnił samobójstwo a to nie jedyny taki przypadek.
bFgdTVNf
Brryy
2 miesiące temu
Płakać czy się śmiać .....a rządzący chcą wprowadzić jawność zarobków łącznie z nazwiskami i danymi na stanowiskach , to jaka będzie ochrona danych osobowych ........?????
pracownik /
2 miesiące temu
... i apartament za 1,5 miliona
...
Następna strona