Zasiłek dla bezrobotnych w górę od maja. Ta grupa zyska na zmianie przepisów
Z początkiem maja wchodzi w życie nowa ustawa wprowadzająca zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych oraz funkcjonowaniu urzędów pracy. Zasiłek wzrośnie do 100 proc. podstawy u osób z najkrótszym stażem, a rejestracja bezrobotnych będzie możliwa w dowolnym urzędzie.
Nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia, podpisana w kwietniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, zastępuje dotychczasowe przepisy dotyczące promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. Kluczowa zmiana zakłada, że zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 100 proc. podstawy dla osób ze stażem poniżej pięciu lat. Do tej pory ta grupa bezrobotnych pobierała świadczenie w wysokości 80 proc. podstawy.
Zasiłek dla bezrobotnych w górę od maja
Zmiany obejmują także możliwość rejestracji bezrobotnego w dowolnym urzędzie pracy, niezależnie od miejsca zameldowania. Reforma przewiduje również pierwszeństwo pomocy dla bezrobotnych z Kartą Dużej Rodziny oraz samotnie wychowujących dzieci.
Tzw. Indywidualny Plan Działania będzie opracowywany dla osób zarejestrowanych dłużej niż 120 dni. Wprowadzono także "staż plus", który ułatwi zdobywanie kwalifikacji zawodowych. Chodzi o ułatwienie w trakcie stażu nabywania kwalifikacji zawodowych, za co przewiduje się dodatki do stypendium dla stażystów, a dla pracodawcy - premie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Korporacja "mnie wypluła". Dziś obraca milionami
Wprowadzone zostały nowe zasady wsparcia dla osób poniżej 30. roku życia, które obejmują ocenę umiejętności cyfrowych osób rejestrujących się jako bezrobotne lub poszukujące pracy. Dodatkowo, wprowadzono pożyczkę edukacyjną, której wysokość może sięgać do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia na na pokrycie kosztów np. szkoleń, studiów podyplomowych. Wszelkie zmiany wprowadzono w związku z reformą rynku pracy zapisaną w Krajowym Planie Odbudowy.