Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
03.07.2020 11:57

Zaświadczenie o prawie do głosowania. Co musisz wiedzieć?

Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala wziąć udział w drugiej turze wyborów poza miejscem zameldowania. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy część naszych rodaków spędza swój czas na wakacjach. Podpowiadamy, jak ubiegać się o stosowny dokument.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Zaświadczenie o prawie do głosowania. Co musisz wiedzieć?

Już w niedzielę 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich 2020. Zmierzą się w niej: obecny prezydent Andrzej Duda i kandydat opozycji Rafał Trzaskowski. Wakacyjne wyjazdy nie muszą jednak uniemożliwić Polakom wzięcia udziału w plebiscycie. Rozwiązaniem będzie uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Przypomnijmy, że te osoby, które w drugiej turze wyborów 2020 zamierzają głosować poza miejscem zamieszkania, muszą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wyłączność na wydanie dokumentu przysługuje gminie, w której wyborca widnieje na spisie wyborców. Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać do 10 lipca osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem upoważnionej osoby.

Zaświadczenie o prawie do głosowania. Co musisz wiedzieć?

Samo zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania przysługuje każdemu wyborcy, który przed wyborami prezydenckimi 2020 dopełni potrzebnych formalności. Głosować poza miejscem zamieszkania mogą m.in. osoby, które jeszcze przed pierwszą turą wyborów dopisały się do spisu wyborców w gminie, w której przebywają w czasie trwania wyborów (pierwsza i druga tura). Głosowanie poza miejscem zamieszkania jest również możliwe na mocy zaświadczenia o prawie do głosowania.

Zaświadczenie o prawie do głosowania daje wyborcy możliwość oddania ważnego głosu w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. W momencie, kiedy otrzymujemy zaświadczenie o prawie do głosowania, automatycznie zostajemy skreśleni z listy wyborców w swojej gminie.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2020

Frczy można mieć ksero zaświadczenia do głosowania ??

Rozwiń komentarze (1)