Po cofnięciu statusu uchodźcy przez Węgry Zbigniew Ziobro i Marcin Romanowski stracili możliwość posługiwania się tzw. paszportami genewskimi. Wcześniej unieważniono ich paszporty polskie i dyplomatyczne. Były minister sprawiedliwości przebywa obecnie w USA na podstawie wizy. Co decyzja Budapesztu zmienia w tej sprawie?
- W momencie, gdy tzw. paszport genewski zostaje unieważniony, osoba taka, co do zasady, traci możliwość podróżowania na podstawie tego dokumentu - wyjaśnia w rozmowie z "Faktem" dr hab. Marcin Marcinko, prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ekspert dodał też, że w praktyce "możliwość dalszego przemieszczania się może zostać znacząco ograniczona" w sytuacji, w której znalazł się Ziobro.
"Lepiej odkładać mało niż nic". Ekspert zdradza receptę na sukces
Możliwy rozwój wydarzeń
Wątek kluczowy dla legalnego pobytu w USA dotyczy jednak wizy. Jak podaje prokuratura, Ziobro miał wjechać do Stanów Zjednoczonych na podstawie wizy "członka zagranicznych mediów".
Prawnik z UJ podkreśla, że "jeżeli pozostaje ona ważna, może stanowić podstawę dalszego legalnego pobytu", a dalsze decyzje będą zależeć od przepisów i stanowiska administracji USA, zwłaszcza po upływie ważności wizy.
- W zależności od okoliczności możliwe są różne rozwiązania przewidziane przez prawo imigracyjne. Nie można również wykluczyć podjęcia działań prowadzących do zakończenia pobytu i powrotu do państwa pochodzenia, jednak wymagałoby to przeprowadzenia odpowiednich procedur oraz oceny indywidualnej sytuacji zainteresowanego - podkreśla prawnik w rozmowie z "Faktem" i dodaje, że "obecnie trudno jednoznacznie przewidywać, jaki kierunek zostałby obrany przez administrację amerykańską".
W Polsat News były szef MS powiedział, że czeka na wniosek ekstradycyjny. - Zachęcam, niech będzie złożony do sądu amerykańskiego, który nie będzie tak ustawiany, jak wczorajszy warszawski sąd - mówił polityk, nawiązując do decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie o utrzymaniu w mocy decyzji o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec niego.
Za co ścigany jest Zbigniew Ziobro?
Ziobro - który jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości - 10 maja potwierdził, że jest w USA. Wcześniej przez kilka miesięcy przebywał wraz z żoną na Węgrzech, gdzie za rządów premiera Viktora Orbana otrzymali ochronę międzynarodową.
Po opuszczeniu Węgier, jak informowała prokuratura, Ziobro wyleciał z Mediolanu do Nowego Jorku. Posłużył się - z punktu widzenia USA - wizą "członka zagranicznych mediów". Informowano, że Ziobro będzie komentatorem politycznym TV Republika.
Ziobro ma status podejrzanego w śledztwie dot. nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, w którym prokuratura zarzuca byłemu szefowi MS popełnienie łącznie 26 przestępstw, m.in. wydawanie swoim podwładnym poleceń łamania prawa, by zapewnić wybranym podmiotom dotacje z Funduszu Sprawiedliwości, ingerować w przygotowanie ofert konkursowych i dopuszczać do przyznawania środków nieuprawnionym podmiotom.