Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zbliża się wypłata "czternastek" dla nauczycieli. Pieniądze muszą wysupłać samorządy

488
Podziel się

Jednorazowe dodatki uzupełniające do końca stycznia muszą zostać wypłacone tym nauczycielom, których wynagrodzenia okazały się w zeszłym roku niższe niż średnie. Taki obowiązek już 10 lat temu został narzucony na gminy, by motywować je do podnoszenia nauczycielskich płac.

"Czternastki" mogą kosztować gminy łącznie ok. 100 mln zł.
"Czternastki" mogą kosztować gminy łącznie ok. 100 mln zł. (East News, Piotr Mecik/EAST NEWS)
bDeTEftx

Jak pisze "Rzeczpospolita", obowiązek wypłaty "czternastek" wynika z wprowadzonego w 2009 roku artykułu 30a Karty nauczyciela.

Przepis ten mówi, że organy prowadzące szkołę mają czas do 20 stycznia na przeprowadzenie analizy wynagrodzeń nauczycieli w poprzednim roku w odniesieniu do średniego wynagrodzenia nauczycieli oraz liczby nauczycieli pracujących w danym roku kalendarzowym.

bDeTEftz

Po podwyżkach w kwietniu 2018 roku, średnia pensja nauczyciela stażysty została ustalona na 2900 zł brutto, kontraktowego - 3219 zł brutto, mianowanego - 4176 zł brutto, a dyplomowanego - 5336 zł brutto.

Średnie wynagrodzenie jest wyliczane nie tylko na podstawie pensji zasadniczej, ale łącznie ze wszystkimi dodatkami oraz z nadgodzinami.

Taki system premiuje ograniczanie zatrudnienia w szkołach, ponieważ więcej nadgodzin dla pracujących nauczycieli oznacza mniejsze wypłaty wyrównań.

bDeTEftF

Nie wiadomo jeszcze, ile gminy będzie kosztować wypłata "czternastek", ale rok temu było to łącznie blisko 100 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDeTEfua
KOMENTARZE
(488)
Tad
2 lata temu
A. może by tak 18 nastki im wypłacić za tyle godzin pracy
sana
2 lata temu
WP, przestań jątrzyć!!! Nauczyciele NIE MAJĄ "czternastek"!!!
Kornel
2 lata temu
Nie istnieje w szkolnictwie coś takiego jak czternasta pensja. Kłamstwo, za które piszący ten "artykuł" powinien odpowiedzieć w sądzie. Mam nadzieję, ze ktoś z zarządu nauczycielstwa zajmie się tą sprawą. To jest nic innego, jak napuszczanie jednych na drugich.
bDeTEfub
Z. Ptak
2 lata temu
5 336 brutto to na rękę powinno być 3784... To dlaczego, jako nauczyciel mam pensję 2746,47 ze wszystkimi dodatkami?
Kol
2 lata temu
Proponuję zamknąć wszystkie szkoły - byłoby taniej. A rodzice przecież sami mogą się zająć swoimi dziećmi - zwłaszcza ci narzekający na wypłaty nauczycieli.
Najnowsze komentarze (488)
Gość
2 lata temu
WP to najgorszy portal , cały czas podjudza i kłuci Polaków. Oczywiście na polecenie z Berlina. Specjalnie piszą kto co ma i co dostaje aby nas wszystkich skłucić i osłabić cały kraj strajkami. Pozdrawiam myślących
anja08
2 lata temu
brawo! Ja też dostałam: 18,89 :) Dziękuję za 14 pensję :)
melon
2 lata temu
ha, ha, ha
St
2 lata temu
Biednych samorządów nie stać na takie fanaberie bogate gminy niech sobie dają i piętnastki.
okti
2 lata temu
Heitujcie dalej nauczycieli. Za chwilę nie będzie komu uczyć waszych dzieci. I co wtedy zrobicie?
Nauczycielka
2 lata temu
To zapraszamy wszystkich do szkół, najpierw popracujcie jako nauczyciele a potem zobaczymy czy nadal będziecie twierdzić że to taka łatwa, lekka praca, za którą nie warto płacić. Żenujące są wypowiedzi tych którzy nie mają pojęcia o pracy w szkole.
Dla tych co n...
2 lata temu
Proszę czytać ze zrozumieniem, to jest wyrównanie do średniej krajowej, bo nawet tyle nie zarabiamy. Proszę więc nie kłamać i nie nazywać tego 14-stką. NĘDZNE WYRÓWNANIE ŚREDNIEJ KRAJOWEJ.
gasipies
2 lata temu
Przede wszystkim żądamy przywrócenia 40 godzinnego tygodnia pracy i 26 dni urlopu w roku!
bDeTEftT
slupsk
2 lata temu
A emeryci na lekarstwa ioplaty nie maja skandal po tylu latach pracy
WFista
2 lata temu
A kiedy 15stki i 16stki? Jestem nauczycielem WFu i razem z koleżankami od plastyki wyjdziemy na ulice jak nie dostaniemy 14stek a w przyszłym roku 15stek.
obezna...
2 lata temu
Po tych komentarzach widać,że ich dzieci maja poważne problemy z nauką...jak się ma takich rodziców...pomóc nie pomogą ,a tylko szkodzą...niestety
ufo
2 lata temu
a kto wam bronil zostac nauczycielem...wielcy rodzice zwalacie na szkole nauke, wychowanie i dopilnowanie bo sami tylko kase trzepiecie a dziecko w szkole od 6.30 do 16.30. A jak juz sie w szkole pojawicie to tylko narzekacie ze nie da sie wytrzymac bo halas, krzyk itp.... jaja jakies..... sami wezcie sie za wychowanie a nam zostawcie nauke
xeas
2 lata temu
Nauczyciele to współcześnie najbardziej przepłacana grupa w tym kraju po politykach. Wiem, bo przeszedłem z dzieckiem wszystkie szczeble ich arogancji, ignorancji i lenistwa.
42 lata pracy...
2 lata temu
Wypłacą 14tki nauczycielom, górnikom i średnia krajowa w styczniu przekroczy 6 tys zł !.
...
Następna strona