Notowania

Zbliża się wypłata "czternastek" dla nauczycieli. Pieniądze muszą wysupłać samorządy

Jednorazowe dodatki uzupełniające do końca stycznia muszą zostać wypłacone tym nauczycielom, których wynagrodzenia okazały się w zeszłym roku niższe niż średnie. Taki obowiązek już 10 lat temu został narzucony na gminy, by motywować je do podnoszenia nauczycielskich płac.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Czternastki" mogą kosztować gminy łącznie ok. 100 mln zł. (Fot: Piotr Mecik/EAST NEWS)

Jak pisze "Rzeczpospolita", obowiązek wypłaty "czternastek" wynika z wprowadzonego w 2009 roku artykułu 30a Karty nauczyciela.

Przepis ten mówi, że organy prowadzące szkołę mają czas do 20 stycznia na przeprowadzenie analizy wynagrodzeń nauczycieli w poprzednim roku w odniesieniu do średniego wynagrodzenia nauczycieli oraz liczby nauczycieli pracujących w danym roku kalendarzowym.

Po podwyżkach w kwietniu 2018 roku, średnia pensja nauczyciela stażysty została ustalona na 2900 zł brutto, kontraktowego - 3219 zł brutto, mianowanego - 4176 zł brutto, a dyplomowanego - 5336 zł brutto.

Średnie wynagrodzenie jest wyliczane nie tylko na podstawie pensji zasadniczej, ale łącznie ze wszystkimi dodatkami oraz z nadgodzinami.

Taki system premiuje ograniczanie zatrudnienia w szkołach, ponieważ więcej nadgodzin dla pracujących nauczycieli oznacza mniejsze wypłaty wyrównań.

"To jest kpina! Ja za takie pieniądze pracować nie będę" - niektórzy młodzi nauczyciele stawiają sprawę jasno. Innym żal żegnać się z zawodem
1800 zł netto i 86 zł podwyżki. Młodzi nauczyciele o swoich zarobkach

Nie wiadomo jeszcze, ile gminy będzie kosztować wypłata "czternastek", ale rok temu było to łącznie blisko 100 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2019

MałgorzataNo brawo za te L4 należy im się to jest granda i chamstwo zaraz zapłacimy za ferie święta i wakacje i brawo a rodzice niech się martwią a co nas … Czytaj całość

22-01-2019

NIE, NIE, NIE!.Niech popracuję na taśmie, przy tynkowaniu lub przy betoniarce 8h/dz przez 40lat. Docenią pracę !.Teraz to nieuzasadnione żądania!!!!!!!

22-01-2019

TadA. może by tak 18 nastki im wypłacić za tyle godzin pracy

Rozwiń komentarze (488)