Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zboże zalega w magazynach. Rząd nie rozwiązał problemu

Podziel się:

Na progu żniw magazyny wypełnione są zbożem. Według obietnic rządu do lipca z Polski miało wyjechać około 4 mln ton zbóż, by zrobić miejsce na nowe zbiory. Do tej pory udało się wywieźć z kraju zaledwie 800 tysięcy ton.

Zboże zalega w magazynach. Rząd nie rozwiązał problemu
Ubiegłoroczne zboże wciąż blokuje polskie silosy (Getty Images, Richard Hamilton Smith)

W ciągu miesiąca od złożenia obietnicy przez ministra Roberta Telusa, udało się wyeksportować zaledwie 800 tys. ton - ustaliła nieoficjalnie "Rzeczpospolita". To zaledwie ułamek z około 4 mln ton zbóż, które miały opuścić kraj, aby zrobić miejsce w silosach na nowe zbiory.

Problemu z ukraińskim zbożem nie tylko nie udało się rozwiązać, ale już rodzi się kolejny. Żniwa bowiem już za pasem. Jak wskazuje dziennik, zbiory rzepaku w Polsce rozpoczynają się na początku lipca, zbóż – od połowy lipca, a kukurydzy w październiku. W Ukrainie o wiele szybciej.

Jak podkreśla "Rz", musi być jeszcze czas na przygotowanie i dezynfekcję magazynów. Czas więc goni. Tymczasem przed UE trudna decyzja, która będzie miała wpływ na rolników.

"Do poniedziałku 5 czerwca Komisja Europejska musi zdecydować, czy przedłużyć zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion słonecznika i rzepaku do Polski oraz czterech innych sąsiadów Ukrainy. We wtorek wchodzi bowiem w życie nowe rozporządzenie UE o bezcłowym handlu z Ukrainą i wygasa decyzja KE o blokadzie importu. Kijów naciska, by blokady nie przedłużać" - pisze dziennik.

Rolnicy już zapowiadają protesty, jeśli blokada nie zostanie przedłużona. Jak mówi na łamach "Rz" Wiesław Gryń, rolnik ze stowarzyszenia Oszukana Wieś, otwarcie szlabanów na produkty z Ukrainy będzie gwoździem do trumny polskiego rolnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl