Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

"Żelazna miotła" sprząta w Poczcie Polskiej. Trzy osoby odwołane, a wchodzi znany ekonomista

30
Podziel się:

Nowy rząd zabrał się za porządki w państwowym molochu pocztowym. Trzy osoby zostały odwołane w piątek ze składu rady nadzorczej. Z pracą pożegnali się: Magdalena Tarczewska-Szymańska, Agnieszka Bolesta oraz Zbigniew Dżugaj. Skarb Państwa wskazał też ich następców. Jednym z nich jest znany ekonomista.

"Żelazna miotła" sprząta w Poczcie Polskiej. Trzy osoby odwołane, a wchodzi znany ekonomista
Poczta Polska. Trzy osoby odwołane z rady nadzorczej przez resort aktywów państwowych. Na zdjęciu Borys Budka (Agencja Wyborcza.pl, Dawid Zuchowicz)

W piątek Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Borysa Budkę zabrało się za porządki w Poczcie Polskiej. Na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (NWZA) zapadła decyzja o odwołaniu trzech członków rady nadzorczej: Magdalenę Tarczewską-Szymańską, Agnieszkę Bolestę oraz Zbigniewa Dżugaja.

Zmiany w Poczcie Polskiej

Wakatów jednak nie będzie. Walne zdecydowało zarazem o powołaniu czterech nowych członków rady nadzorczej. Zostali nimi:

  1. Paweł Wojciechowski (jako przewodniczący),
  2. Magdalena Gaj,
  3. Jerzy Sławek,
  4. Mariusz Popek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kolesiostwo" w spółkach skarbu państwa. Ekspertka: znów zatrzymamy się na aferach

Zmiany są już też widoczne na stronie internetowej Poczty Polskiej. Zakładka z członkami rady nadzorczej prezentuje się następująco:

Co istotne, decyzja o zmianie składu rady nadzorczej należała w całości do rządu. Wszystkie akcje Poczty Polskiej należą bowiem do Skarbu Państwa.

Kim są nowi członkowie rady nadzorczej Poczty Polskiej?

Paweł Wojciechowski to znany ekonomista, który swego czasu był nawet typowany na ministra finansów w rządzie koalicji KO-TD-Lewica. Obecnie jest przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Finansów Publicznych, a w przeszłości pełnił funkcje m.in. ministra finansów i wiceministra spraw zagranicznych oraz ambasadora Polski przy OECD.

Z kolei Magdalena Gaj pełniła funkcje wiceministry infrastruktury, a następnie administracji i cyfryzacji oraz prezeski Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Natomiast Jerzy Sławek jest dziekanem Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych, jak również kwalifikowanym doradcą restrukturyzacyjnym.

Mariusz Popek w latach 1998-2011 związany był z Pocztą Polską. Pełnił m.in. funkcje członka zarządu oraz dyrektora CFO.

Poczta Polska słania się na nogach

Jak pisaliśmy w money.pl, zatrudniająca ok. 60 tys. osób Poczta Polska znajduje się w potężnym kryzysie. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewniło nas, że zapewnienie przetrwania spółki jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Najpilniejszą kwestią jest wypłata spółce pieniędzy w ramach finansowania jej operacji w 2021 i 2022 r.

Finansowanie to stanowi rekompensatę z tytułu straty poniesionej w związku z wykonywaniem usług powszechnych i jako pomoc publiczna podlega notyfikacji Komisji Europejskiej – przekazało money.pl MAP.

Związkowcy poproszeni o nas o komentarz jednak przyznali wprost, że czekają na zorganizowanie rozmów o sytuacji firmy ze strony MAP. Przedstawiają też własne propozycje jej proprawy. "Jedną z nich jest zaprzestanie 'kanibalizmu' spółek skarbu państwa na rynku kurierskim" – wskazał w odpowiedzi na pytania money.pl Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej.

Jak napisała "Rzeczpospolita", strata PP za 2023 r. wynosi 787 mln zł, a kierownictwo wstrzymało wydatki i decyzje inwestycyjne, które nie są niezbędne do ciągłości realizacji zadań operacyjnych Poczty. Dziennik doniósł też o "zamrożeniu" działalności spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Stop
3 miesiące temu
Dyrektorów wszystkich regionów oraz ich zastępców out a już nie wspomnę o ich bliskich i dalekich krewnych którzy zasiadają w PP na wysokich stanowiskach.
Zszokowany
3 miesiące temu
Wywalili trzy osoby by w ich miejsce wciągnąć cztery nowe, o mamuniu...
alex
3 miesiące temu
Budka,uważaj abyś nie wymiótł sam siebie.
Oczko
3 miesiące temu
Kurła posprzątajcie w końcu w Belwederze, węgierska prezydent podała się do dymisji po skandalu ułaskawienia przestępcy a nasz korzenie zapuścił i nie myśli o swoim honorze, którego i tak nie ma jest na palcy Kaczyńskiego jak Jacek z bajki sprzed lat( taka kukiełka)
Pracownik lid...
3 miesiące temu
Znany ekonomista, z czego ??? Bo jeden taki " światowy" znany jest w Polsce z tragedii rodzinnych i kapitału bez narodowości. Teraz też będzie podobnie i zamiast Poczty Polskiej będzie inna, Deutschepost, taka ładna bo żółto niebieska, jak jedna stacja telewizyjna.
...
Następna strona