Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Zeroemisyjne autobusy. Samorządy mogą składać wnioski

3
Podziel się

W poniedziałek rozpoczął się nabór na dofinansowanie kupna zaroemisyjnych autobusów - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wzięcia jest w sumie 1,3 mld zł.

Zeroemisyjne autobusy. Samorządy mogą składać wnioski
Można składać wnioski o dotacje na autobusy. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEicWwXV

Pieniądze można dostać zarówno na zakup pojazdów, jak i na modernizację infrastruktury towarzyszącej, np. sieci trakcyjnej dla trolejbusów.

Nabór będzie trwał do 15 grudnia, jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków alokacji. Wnioski o dotacje oraz pożyczki należy składać w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków NFOŚiGW.

Budżet całego programu to 1,3 mld zł, z czego na dotacje zarezerwowano 1,1 mld zł a na pożyczki 200 mln zł. Beneficjentami programu mogą być samorządowe przedsiębiorstwa transportowe oraz same samorządy.

bEicWwXX
Zobacz także: Samochody na wodór w 2021 roku w Polsce. "Emitują czystą parę wodną"

W przypadku dotacji beneficjenci mogą liczyć na wsparcie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przy nabyciu lub leasingu autobusów "czysto" elektrycznych oraz trolejbusów.

W przypadku tych wodorowych dotacje będą o 10 proc. wyższe. Infrastruktura będzie dofinansowywana do 50 proc. kosztów, lecz kwotą nie wyższą niż 3 mln zł.

bEicWwYd

Pożyczką będzie można z kolei sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż różnica pomiędzy wartością kosztów kwalifikowanych a wartością dofinansowania w formie dotacji udzielonej na to przedsięwzięcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEicWwYy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
fizyk
6 miesięcy temu
Ja mam w audi silnik zeroemisyjny, ani grama spalin - dymi tylko rura wydechowa. Tak samo jest z naszymi pojazdami elektrycznymi. One są bezemisyjne, a dymią elektrownie.
abc
6 miesięcy temu
Ile kosztuje wymiana kompletu akumulatorów? Jak przedstawia się kwestia ich sprawności podczas zimowych mrozów?
Eskimos
6 miesięcy temu
Rozumiem że prąd będą brali z wiatraków.
bEicWwYz