Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych, niższy PIT dla wszystkich. Od kiedy przysługuje?

3
Podziel się:

Zwolnienie z podatku młodych pracowników, obniżenie PIT dla pozostałych oraz zwiększone koszty uzyskania przychodu. Wszystko w ramach "Nowej Piątki" zacznie obowiązywać w tym roku. Wyjaśniamy, co to oznacza.

Od 1 października ważne zmiany dla pracowników, w szczególności tych najmłodszych
Od 1 października ważne zmiany dla pracowników, w szczególności tych najmłodszych (PAP, PAP/Piotr Nowak)

"Nowa Piątka" rządu PiS zakłada znaczne ułatwienia dla młodych pracowników do 26 roku życia. Nie zapomina też o pozostałych, choć akurat w ich przypadku pensja urośnie zaledwie o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Młodzi mogą liczyć na kilkaset.

Zerowy PIT to po prostu zwolnienie z podatku młodych pracowników. Jednak nie każdy, kto ma mniej niż 26 lat, zostanie z niego zwolniony.

Zobacz także: Zobacz też: PiS obiecuje zerowy PiT dla młodych

- Pierwsza praca dla młodych osób to często okazja, żeby wyprowadzić się od rodziców, zacząć zbierać oszczędności na swoje mieszkanie lub myśleć o założeniu rodziny - stwierdził wiceminister finansów Leszek Skiba.

Zerowy PIT

Warunkiem jest bycie zatrudnionym na umowę o pracę lub zlecenie. Zerowy PIT nie obejmie samozatrudnionych. Jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki, dla prowadzących działalność gospodarczą już istnieją rozwiązania pomocowe, a inne są w trakcie realizacji.

Na zwolnienie z opodatkowania nie może też liczyć bogaty młody pracownik. Jeśli zarabia więcej niż 85 tys. 528 zł netto rocznie, czyli 7 127,33 zł netto miesięcznie, również musi zapomnieć o zerowym PIT.

By zobrazować, czym jest zerowy PIT, posłużymy się przykładem. Jeżeli pracownik przed ukończeniem 26 roku życia zarabia 3 tys. zł brutto na umowie o pracę to obecnie na rękę dostaje 2 156,72 zł miesięcznie.

Dzieje się tak, bo kwota 3 tys. zł pomniejszana jest o: 292,80 zł na składkę emerytalną, 45 zł na ubezpieczenie rentowe, 73,50 zł na chorobowe, 232,98 zł pochłania zdrowotne, z kolei zaliczka PIT to 199 zł.

Przy zerowym PIT na konto młodego pracownika, który zarabia 3 tys. zł brutto, wpłynie właśnie o te 199 zł więcej. Da to 2 tys. 388 zł netto rocznie.

Jeśli młody pracownik zarabia 5 tys. zł brutto miesięcznie to obecnie na rękę dostaje 3 tys. 550 zł. Przy zerowym PIT dostanie już 3 tys. 926 zł, czyli o 376 zł netto więcej każdego miesiąca.

Ustawa wejdzie w życie 1 października. - Zerowy PIT ma się dobrze kojarzyć. To ma pomóc w decyzji o pozostaniu w Polsce – twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Niższy PIT

Rząd chce też, by więcej pieniędzy zostało w kieszeniach pozostałych pracowników. Dlatego – również o 1 października – zmniejszona zostanie stawka PIT dla pierwszego progu dochodowego.

Zmniejszy się z 18 do 17 procent. Zwiększony zostanie za to koszt uzyskania przychodu. Łącznie da to kilkanaście-kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej do pensji.

Dla przykładu bierzemy pracownika, który ma więcej niż 26 lat i jest zatrudniony na umowę o pracę oraz zarabia 4 tys. zł brutto miesięcznie. Teraz na rękę dostaje 2 tys. 854 zł.

Gdy stawka PIT ulegnie obniżeniu, a koszty uzyskania przychodu się zwiększą, taki pracownik średnio każdego miesiąca dostanie ok. 40 zł na rękę więcej.

Obniżka PIT nie obejmie pracowników z drugiego progu podatkowego, czyli zarabiających ponad 85 tys. 528 zł netto rocznie, a 7 127,33 zł netto miesięcznie. Teraz – od nadwyżki od kwoty rocznej - te osoby płacą 32 proc. stawkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
gość
5 lata temu
Świetnie, teraz młody który jeszcze nic nie potrafi, dostanie więcej niż starszy, z doświadczeniem od którego bardzo się więcej wymaga... Niestety ale jest bardzo dużo osób starszych którzy zarabiają najnizsża albo niewiele więcej i takie osoby będą mniej zarabiać niż młody z zerowa wiedzą.... Rewelacja po prostu !!!! Hurra!!!
NGI
5 lata temu
ZA TE BANDYCKIE POMYSŁY PIS POWINIEN ZOSTAĆ WYWIEZIONY NA TACZKACH NA ŚMIETNIK HISTORII, A TOW. 4-TO RZĘDNA SPORTSMENKA NIE POWINNA DOSTAĆ SIĘ DO PE Z GAŻĄ 6 MLN ZŁ PRZEZ 5 LAT BEZ WIĘKSZEGO WYSIŁKU
Wiktor
5 lata temu
Aż miło się czyta, wreszcie dobre decyzje rządowe. Zwolnienie z PIT to świetna sprawa dla młodych ludzi, bo pracodawcy chętniej zatrudnią ich na umowę o pracę, a nie na śmieciówce.