Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych Polaków. BCC chwali, ale zadaje ważne pytanie

31
Podziel się:

W ocenie BCC przyjęta właśnie przez rząd ulga w podatku PIT dla osób do 26. roku życia może przyczynić się do aktywizacji młodych na rynku pracy. Organizacja pyta jednak, dlaczego nie dotyczy to umów cywilnoprawnych.

W ocenie rządu z rozwiązania ma skorzystać ponad 2 mln ludzi młodych.
W ocenie rządu z rozwiązania ma skorzystać ponad 2 mln ludzi młodych. (Fotolia, anyaberkut - Fotolia.com)

Zwolnienie z podatku PIT pozwoli młodym do 26. roku życia zaoszczędzić nawet 4600 zł w skali roku. - Chcemy, aby jak najwięcej pieniędzy zostawało w waszych portfelach – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Przyjęta właśnie ustawa wchodzi w życie od 1 sierpnia.

Pomysł na zerowy PIT dla młodych pracowników to jeden z projektów tzw. piątki Kaczyńskiego, którą prezes PiS zapowiedział w lutym.

Zobacz także: Młodzi na etacie zyskają. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

W ocenie rządu z rozwiązania ma skorzystać ponad 2 mln ludzi młodych. Ta nowa ulga nie zwalania jednak z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS oraz zdrowotnych do NFZ. W ocenie jednej z większych organizacji biznesowych w kraju to ruch we właściwą stronę.

- Należy podkreślić, że przyjęte przez rząd rozwiązanie w postaci ulgi w podatku PIT dla młodych może się przyczynić do aktywizacji tej grupy zawodowej na rynku pracy, co w konsekwencji przyniesie pozytywny skutek dla gospodarki. Dziwi jedynie nieobjęcie zwolnieniem osób zatrudnionych na umowę o dzieło oraz samozatrudnionych - powiedział PAP dr Jacek Matarewicz, ekspert podatkowy Business Centre Club

Ekspert dodaje też, że BCC już w trakcie trwania procesu legislacyjnego zgłaszało tę uwagę, ale nie została ona przez rządzących zauważona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
fhjkkk
5 lata temu
został złamana konstytucja, gdzie równe traktowanie wszystkich
nikola
5 lata temu
Młodzi obywatele są naszą przyszłością.Popieram wprowadzone ulgi, mimo że się na nie nie załapie. A że nie obejma samozatrudnienia - nie da się ulżyć wszystkim ;-) I tak dobrze pomyslane, że ci z umową zlecenia się załapią.
Marta
5 lata temu
Nie da się dać ulgi wszystkim na wszystko, tak pewnie byłoby idealnie i wszyscy byliby zadowoleni, ale to nierealne. Rząd stworzył dobrą i rozsądną regulację.
prystor
5 lata temu
Samozatrudnieni mają i tak różne ulgi na wstępie. Projektem objęto najczęstsze formy zatrudnienia. Nie ma się czego czepiać.
Fracha
5 lata temu
Przecież umowy zlecenie to obejmie, a to najważniejsze, bo na takie często zatrudnia się ludzi zamiast umowy o pracę.
...
Następna strona