Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Podatek bykowy już mamy, choć odwrotny. Teraz może być podwojony

724
Podziel się

Realnie podatek bykowy już w Polsce funkcjonuje, bo większe podatki płacą bezdzietni. Ale dotąd nie mieli oni podwyższanych danin, po prostu nie dostawali zwrotów. Wkrótce mogą dostać domiar. Weźmiemy przykład z Niemiec?

Bezdzietni płacą większe podatki, bo nie mogą liczyć na takie zwroty, jak osoby mające potomstwo
Bezdzietni płacą większe podatki, bo nie mogą liczyć na takie zwroty, jak osoby mające potomstwo (East News)
bDSxxLIR

Z dokumentu resortu spraw wewnętrznych, do którego dotarła "Rzeczpospolita" wynika, że rząd rozważa wprowadzenie podatku bykowego w Polsce. Powołując się przy tym na rozwiązania z innych krajów UE, z Niemcami na czele.

Bykowe właściwie już formalnie w Polsce jest, tyle że pośrednie. Bezdzietni płacą większe podatki od swoich dochodów, ale tylko dlatego, że nie dostają takich zwrotów (500+, zwrot PIT), jak ci z dziećmi. Możemy to nazwać "bykowym odwróconym". W propozycji MSWiA chodzi jednak o nową daninę.

Zobacz też: Bykowe nową propozycją MSWiA. Tak chcą walczyć z niedoborem rąk do pracy

bDSxxLIT

Ministerstwo co prawda podało w poniedziałek około południa, że "na obecnym etapie" nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych, ale jasne dementi nie padło.

500+ w pierwszej wersji przestało działać

Celem bykowego ma być zwiększenie dzietności. Pierwsza fala 500+ wypłacanego na drugie i kolejne dziecko powoli już wyczerpuje wpływ na demografię. Od lutego rodzi się miesięcznie poniżej 30 tys. dzieci. Dane pokazują, że te rodziny, które już miały dzieci, po 500+ przyśpieszyły tylko decyzje o kolejnym potomku. Bezdzietni jak się jednak nie decydowali, tak nadal się nie decydują.

bDSxxLIZ

A system ubezpieczeń społecznych dalszego ubytku obywateli może w dłuższym terminie nie przetrwać. W 2030 roku ma według prognoz MSWiA brakować w Polsce czterech milionów pracowników. A emerytów do utrzymania będzie więcej.

Pytanie, czy dzięki 500+ na pierwsze dziecko ludzie częściej będą decydować się na dzieci? Bykowe może być więc awaryjną formą wpływania na dzietność.

Dotąd motywacje rządów były pozytywne, tj. program 500+ i wprowadzone jeszcze za rządów Donalda Tuska w 2007 roku odliczenie od PIT na każde dziecko. Tym razem będzie negatywna.

bDSxxLJa

W Niemczech bykowe zadziałało

Bykowe funkcjonuje m.in. w Niemczech. Od stycznia 2013 fiskusowi część swoich zarobków muszą oddać bezdzietni po 23. roku życia. Płacą dodatkowo 0,25 proc. więcej składek na ubezpieczenie społeczne. Wskakują też w najwyższą, pierwszą klasę podatkową. Wyjdą z niej dopiero zakładając rodzinę. To powoduje, że przy tych samych zarobkach płacą wyższe podatki.

Rozbudowany "socjal" dla rodzin z dziećmi już nie działał. W 2011 roku urodziło się 663 tys. dzieci, najmniej od 1987 roku, podczas gdy umarło 852 tys. osób. Prawdziwa zapaść demograficzna i nieuchronny upadek systemu emerytalnego. Tylko imigranci ratowali sytuację.

W danych o liczbie rodzących się dzieci po 2013 roku widać, że coś zaskoczyło. W 2014 roku urodziło się już 715 tys. dzieci - najwięcej od 2002 roku.

bDSxxLJb

W kolejnych latach było jeszcze lepiej. W 2016 roku urodziło się nawet 792 tys. dzieci, najwięcej od 1997 roku. Tu jednak można zwalać na efekt rosnącej błyskawicznie imigracji.

To już było

Podatek bykowy w Polsce już właściwie był. Wprowadzono go zaraz po wojnie. Dotyczył osób powyżej 21 lat, a po 1956 roku granicę wieku podniesiono do lat 25.

Polegał na zwiększeniu podatku dochodowego o 20 proc. osobom bez małżonka ani dzieci na utrzymaniu. 10-proc. dodatek do podatku płacili ci, którzy co prawda byli w związku małżeńskim od co najmniej dwóch lat, ale dzieci się nie dorobili.

bDSxxLJc

Nie wiadomo, czy zadziałało bykowe, czy też ludzie po prostu chcieli mieć dzieci, ale w Polsce rodziło się wówczas nawet prawie 700 tys. nowych obywateli. Ponad dwukrotnie więcej niż umierało. "Substancja ludzka" po wojnie została szybko odbudowana i w 1973 roku bykowe zniesiono. Dzieci rodziło się już najwyraźniej za dużo i państwo zrezygnowało z "zachęcania".

Jak jednak wytłumaczyć fakt, że jeszcze więcej dzieci rodziło się po stanie wojennym bez żadnych zachęt? Przecież w 1983 roku urodziło się aż 724 tys. dzieci. Chyba zmuszeniem ludzi do siedzenia w domach i brakiem łatwo dostępnej antykoncepcji.

Co ciekawe, propozycję podatku w praktyce będącego bykowym wystosowała w 2015 roku Platforma Obywatelska. Planowano zastosować znany z Francji system dzielenia dochodów przez liczbę członków rodziny. Różnice miało być widać już na poziomie pensji minimalnej. Dla rodziców z dziećmi podatek miał być niższy o od 2 do 18 pkt. proc. To była forma odpowiedzi Platformy na 500+ przed wyborami parlamentarnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSxxLJu
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(724)
Karbid Bezboż...
2 lata temu
Dowalcie jeszcze bardziej małżeństwom które nie mogą mieć dzieci. Którym pisowskie państwo nie chce refundować zapłodnienia in vitro. Dowalcie osobom które straciły męża lub żonę i przez traumatyczne przeżycia nie chcą wiązać się z innym partnerem. Dowalcie ludziom którzy nie zakładają rodziny bo nie mają warunków mieszkaniowych. Jedyne co potrafi banda kartofla, to dowalać kolejne podatki uczciwie pracującym i rozdawać pieniądze leniwym dzieciorobom.
Ja
2 lata temu
A czy jak ja nie mogę mieć dzieci to mam zaskarżyć kraj ze mnie dyskryminuje ?
singielka
2 lata temu
Już teraz musimy tyle pracować, że nie mamy czasu, ani pieniędzy na spotkania, na szukanie kogoś. Niektórzy z nas ledwo wiążą koniec z końcem, więc trudno, żeby remedium na biedę było płodzenie dzieci... To rządowi jeszcze mało. Kolejne podatki na nas! Kolejne opłaty! Jak krowa daje mleko, to już ją trzeba zadoić na śmierć?
bDSxxLJv
ja
2 lata temu
a z jakiej racji mam placic wiecej tylko dlatego ze jestem sam, przeciez to jawne zlodziejstwo!
Realista
2 lata temu
Rzad obciaza kosztami 500+ ludzi pracyjacych, ktorzy nie maja dzieci z roznych powodow, tlumaczac, ze dzieci, ktorych rodzice otrzymuja 500+ beda w przyszlosci pracowac na emerytury obecnych podatnikow, ktorzy loza na to 500+.... zebyscie sie tylko nie zdziwili jak te dzieci “500+” zadnych podatkow na emerytury polskie placic nie beda, bo na stale powyjezdzaja z Polski po osiagnieciu pelnoletnosci!!!! Te wszystkie programy typu 500+, bykowe i inne srodki dozynania pracujacych ludzi wyjda bokiem wszystkim!”
...
Następna strona