Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Brakuje rąk do pracy. Rząd jednak woli postawić na bezrobotnych i bykowe niż na imigrantów

978
Podziel się

Do 2030 roku w Polsce będzie brakowało 4 mln pracowników. Naszą gospodarkę nie wesprą jednak chętni do pracy cudzoziemcy, bowiem rząd nie zamierza dla nich szerzej otwierać drzwi.

Już dziś szacuje się, że w przemyśle brakuje kilkaset tys. pracowników.
Już dziś szacuje się, że w przemyśle brakuje kilkaset tys. pracowników. (Fotolia)
bDKdmLfp

Rząd stawia na krótkotrwałe zatrudnienie cudzoziemców zamiast sprowadzania ich na stałe – wynika z nieoficjalnego projektu polityki migracyjnej państwa z wytycznymi dla administracji, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Z dokumentu MSWiA wynika, że państwo będzie poszukiwać pracowników wśród długotrwale bezrobotnych, albo nieaktywnych zawodowo w wieku 50+. Liczy też na repatriantów i powrót Polaków, którzy wyjechali na Zachód.

bDKdmLfr
Zobacz także: Obejrzyj: Ekspert rynku pracy: "Wątpię, byśmy dorównali niemieckim płacom"

Do tego resort rekomenduje powrót do bykowego, czyli wyższych podatków dla bezdzietnych. Jak wskazuje "Rz", w projekcie MSWiA już padają konkretne przykłady takich rozwiązań w krajach UE.

bDKdmLfx

Zdaniem Grzegorza Tokarskiego z Pracodawców RP, cytowanego w dzienniku, rząd po raz pierwszy przyznał, że mamy ogromny problem. Jak szacuje resort do 2030 r w Polsce będzie brakowało 4 mln pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKdmLfS
rynek pracy
praca
KOMENTARZE
(978)
Mariusz
2 lata temu
W dniu w którym dojdzie do realizacji tego pomysłu zwalniam się, robię na czarno i zakładam swój fundusz emerytalny. I .uja ode mnie dostaną.
4r
2 lata temu
Wejdzie bykowe, zrzekne się obywatelstwa!!!
cycx
2 lata temu
mam dość utrzymywania dzieciorobów. Chcesz mieć dużo dzieci to se je miej ale utrzymuj za swoje pieniądze. Komuna faktycznie wróciła.
bDKdmLfT
Kasia
2 lata temu
Mam 42 lata i nie mogę mieć dzieci choć bardzo bym chciała. Codziennie płacę za to bólem serca i duszy a teraz jeszcze mam zapłacić większe podatki? Tylko w Państwie bezprawia rządzonym przez bandytów takie rzeczy są możliwe. Nie ma już Polski.
Jacek
2 lata temu
Przecież już jest bykowe. Kto nie ma dzieci jest stratny co miesiąc 500.
...
Następna strona