Notowania

biec
21.06.2019 11:18

Wskaźnik dobrobytu spada. Ceny rosną, a miejsc pracy nie przybywa

Dobrobyt Polaków spada - ocenia Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci tłumaczą to coraz wyższymi kosztami życia i trudnościami pojawiającymi się na rynku pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Rosnące ceny dają się Polakom we znaki. (Fot: Krzysztof Hawrot)

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, spadł w czerwcu w stosunku do swej wartości z maja. To trzeci miesiąc z rzędu, gdy statystyki się pogarszają. Są wyraźnie gorsze niż w styczniu 2017 roku - wtedy wskaźnik zanotował najwyższą wartość.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), które próbuje mierzyć dobrobyt Polaków wskazuje, że główną przyczyną kolejnego załamania wskaźnika jest wzrost inflacji, a w szczególności cen żywności. Odczuwa to najdotkliwiej zdecydowana większość konsumentów.

Budżet na rok 2019. Prof. Orłowski przestrzega: "Idą cięższe czasy"

Przypomnijmy, że według najnowszych danych GUS inflacja w Polsce przyspieszyła do 2,4 proc. Ceny rosną najszybciej od 2017 roku. Sama tylko żywność, która stanowi większość codziennych zakupów, w maju była droższa średnio aż o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Trzeba pamiętać, że to uśredniona wartość. Są produkty, które drożeją znacznie szybciej. Takim przykładem jest pieczywo, którego ceny skoczyły w rok o prawie 10 proc. O ponad 6 proc. więcej trzeba zapłacić za mięso. Najwięcej zdrożała wieprzowina - o 12,1 proc.

To jednak nic przy warzywach. GUS odnotowuje podwyżkę w skali roku aż o 22,6 proc. Niewiele mniej,bo prawie 20 proc. droższy jest cukier.

Wskaźnik dobrobytu obniża się też za sprawą trudności pojawiających się na rynku pracy. Ekonomiści BIEC wskazują, że nowych miejsc pracy nie przybywa już tak szybko jak przed rokiem. Stąd zatrudnienie zarówno w maju jak i w kwietniu zmniejszyło się o ponad 13 tysięcy etatów.

To tym bardziej niepokojące dane, że zwykle o tej porze roku w związku ze wzmożonym popytem na prace sezonowe zatrudnienie rośnie.

Spadku liczby etatów o kilkanaście tysięcy w skali miesiąca nie widzieliśmy od ponad 6 lat - wskazuje Piotr Piękoś z Banku Pekao. Wskazuje, że ostatnie odczyty GUS wpisują się w oczekiwane w średnim terminie wyhamowanie tendencji wzrostowej liczby etatów w warunkach coraz bardziej ograniczonych zasobów wolnej siły roboczej i przy jednoczesnym osłabieniu popytu na pracę w konsekwencji spowalniającej gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: biec, wskaźnik dobrobytu, ceny, praca, gospodarka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2019

EBQPODZIĘKUJCIE KACZEJ PARTII SAMIŚCIE WYBRALI TO TERAZ CIERPCIE

21-06-2019

beaTeraz tak będzie ceny w górę i wzrastające koszty pracodawców. Szkoda tylko że niemożna było wykorzystać dobrej koniunktury na rynku w inny sposób. … Czytaj całość

21-06-2019

ABCCały czas chcą nam wmówić, że jest coraz gorzej. Od 4 lat to samo.

Rozwiń komentarze (285)