Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Ziobro o skandalu i szantażu. Tusk o obsesji Kaczyńskiego, za którą zapłacimy

27
Podziel się:

Burza po informacjach dotyczących blokady wypłaty 57 miliardów euro dla Polski. Zbigniew Ziobro grzmi o skandalu, wiceminister Waldemar Buda mówi, że nikt nic nie wstrzymał. Pieniędzy jak nie było, tak nie ma.

Ziobro o skandalu i szantażu. Tusk o obsesji Kaczyńskiego, za którą zapłacimy
Zbigniew Ziobro po wieści o blokadzie unijnych środków grzmi o "szantażu o korupcyjnym charakterze" (PAP, Tomasz Gzell)

- Żaden urzędnik UE nie może stosować szantażu wobec Polski, swoistego szantażu o korupcyjnym charakterze - pisze na Twitterze Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski. To reakcja na doniesienia z Brukseli.

Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został rozpatrzony przez unijne organy. Ze słów unijnego komisarza wynika, że to nie przypadek - powodem ma być rządowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący unijnego prawa. A właściwie jego podrzędności wobec krajowych przepisów.

- Premier Polski ma prawo kierować pytania do TK, zwłaszcza tak ważne jak sprawa przesądzenia o wyższości konstytucji RP nad prawem unijnym. Stawianie warunku wypłaty funduszy europejskich polegającego na namawianiu do złamania Konstytucji RP jest absolutnym skandalem - pisze Ziobro na Twitterze.

Zobacz także: Echa wpisów Zbigniewa Ziobry. Przytyk wiceministra do Morawieckiego i PiS

Unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni miał powiedzieć podczas posiedzenia komisji ekonomiczno-budżetowej Parlamentu Europejskiego, że przyczyną przeciągających się negocjacji z Warszawą na temat polskiego KPO jest kwestia dyskusji na temat wyższości prawa unijnego nad krajowym, która właśnie toczy się w Polsce.

Służby prasowe Komisji Europejskiej poinformowały, że "Komisja kontynuuje ocenę polskiego krajowego planu odbudowy na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu w sprawie Instrumentu Odbudowy i Odporności".

Dopytywana o środową wypowiedź Paolo Gentiloniego KE odpowiedziała, że słowa komisarza "odzwierciedlają stanowisko Komisji dotyczące kwestii nadrzędności prawa UE nad prawem krajowym, które jest dobrze znane i ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach".

Sekretarz stanu w ministerstwie funduszy Waldemar Buda zajął na razie odmienne stanowisko niż Zbigniew Ziobro. Mniej konfrontacyjne.

"Procedura przyjęcia KPO nie ma związku z innymi procedurami UE. KE nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu KPO lub zawieszeniu środków. Paolo Gentiloni wyraził jedynie oczywiste stanowisko o poszanowaniu prawa UE. Powstałe komunikaty medialne są nadinterpretacją tych słów" - napisał wiceminister.

Okazji do wbicia szpili rządowi nie przegapił Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

"Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną i niemądrą polityką wyrządza Polsce i wszystkim Polakom dramatyczne szkody". "Dziś Unia Europejska wstrzymuje miliardy euro pomocy, której nasz kraj potrzebuje jak tlenu. Wstrzymuje tylko dlatego, że PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny" - ocenił lider Platformy.

"Kiedyś Polskę ominął Plan Marshalla, bo byliśmy krajem bezprawia rządzonym autorytarnie przez komunistów. Zamiast pomocy Zachodu ufundowano nam wtedy sowiecki ład. Dziś zaczyna być podobnie" - zauważył były premier.

"To można jeszcze naprawić. Nie myśleć o tym jak stanem wyjątkowym, chaosem prowokowanym na granicy i sianiem lęku przykryć własną bezradność, tylko natychmiast zaprzestać rujnowania polskiego porządku konstytucyjnego i głupiej wojny z Zachodem" - oświadczył Tusk.

Według niego "za obsesje Kaczyńskiego płacą dziś wszyscy Polacy". "Musimy za wszelką cenę zatrzymać ten marsz lunatyków. Jest jeszcze czas" - podkreślił szef Platformy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Henryk
3 lata temu
Polska jest krajem bezprawia i korupcji. Bo taka Beata Szydło i inni politycy, którzy złamali prawo tak jak sam PIS. Chcą, aby nigdy by nie stanęli przed sadem i dlatego mówią, że Unia w trąca się w ich żady i w TK. Bo Kaczyński i Ziobro by chcieli być pond prawem i dlatego nie wygodnych zwalniają sędziów i innych, co myślą inaczej niż przywódcy PISu. Ale to się skończy jak będą wybory i taki Sasin stanie też przed sadem i inni, którzy złamali prawo panie Kaczyński i pani Szydło zło zawsze wraca do nas.
wydajesię
3 lata temu
,ze ten obłąkańczy koszmar /meneliada nigdy nie skończy się w tym kraju...pozostaje liczyć jedynie na bezwzględne prawa fizyki newtonowskiej...
oban
3 lata temu
ZERO TO SAD WYDAL WYROK A NIE ZERO !!!!!!!
Poznaniak
3 lata temu
Tak, żeby się Z. Ziobro nie przemęczał. Art. 91. pkt 2 Konstytucji RP mówi "Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową. ", natomiast pkt 3 "Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami." To są 2 krótkie proste zdania, bardzo jasne, które mówią, że prawo unijne jest NADRZĘDNE nad prawem krajowym. Weszliśmy do UE ze wszystkimi tego konsekwencjami, dobrymi i złymi. Traktat unijny to nie menu, gdzie wybiera się tylko to co się chce. Nie trzeba być prawnikiem, żeby to zrozumieć. I podobnie nie trzeba być geniuszem, żeby zrozumieć informację z UE. ŁAMIECIE PRAWO UNIJNE, NIE DOSTANIECIE UNIJNYCH PIENIĘDZY. Krótko, prosto, nawet Z. Ziobro powinien to zrozumieć.
prawda
3 lata temu
pis pis pis wygra wybory demokratyczne bo tak chce wiekszosc polakow aplatforma lewica kolorowi niech sie lepiej wyprowadza z tuskiem do brukseli i merkel
...
Następna strona