Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Pieniądze dla Polski wstrzymane. KE obawia się o niezależność sądów

1454
Podziel się:

Komisja Europejska wciąż nie zatwierdziła polskiego KPO i wstrzymuje wypłatę 57 mld euro. KE ma wątpliwości w sprawie niezależności polskich sądów i mediów. Problemem jest też wniosek dotyczący unijnego prawa, złożony do Trybunału Konstytucyjnego.

Pieniądze dla Polski wstrzymane. KE obawia się o niezależność sądów
Komisja Europejska blokuje pieniądze dla Polski. (Kyodo News via Getty Images, Kyodo News)

Jak podaje agencja Reutera, Komisja Europejska zatwierdziła już plany odbudowy złożone przez 18 państw wspólnoty.

Na zielone światło czekają cały czas Węgry i Polska - kraje, w których zdaniem KE, dochodzi do naruszenia wolności mediów oraz niezależności sądów.

- Zwracamy się do Polski i Węgier o dodatkowe wyjaśnienia. Chcemy się upewnić, że wszystkie warunki rozporządzenia są spełnione. Musimy otrzymać te zapewnienia, zanim będziemy w stanie rozpatrzyć wniosek pozytywnie - powiedział w środę wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Na domiar złego, polski rząd złożył niedawno do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie, czy polskie przepisy mają prymat nad unijnym prawem.

- Dyskusje się toczą i dotyczą również, z czego polskie władze zdają sobie sprawę, kwestii prymatu przepisów unijnych nad lokalnym prawem, oraz konsekwencji, jakie ta sprawa może nieść dla polskiego planu odbudowy - powiedział Paolo Gentiloni, unijny komisarz ds. gospodarki.

Jak wylicza Reuters, Polska miałaby otrzymać 54 mld euro, z czego 34 stanowiłyby tanie kredyty.

Ani Polska, ani Węgry nie dostaną tych pieniędzy, dopóki KE nie uzna, że kraje spełniają unijne warunki.

Do sprawy odniósł się na TT wiceminister Waldemar Buda, zapewniając, że KE nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu KPO lub zawieszeniu środków, a unijny komisarz wyraził jedynie swoje stanowisko. "Powstałe komunikaty medialne są nadinterpretacją tych słów" - uważa Waldemar Buda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1454)
Dziadek1945
3 lata temu
Jest czas zeby olać to UE. Nakazy prostowanie bananów czy zawracanie rzeki pod prad. Anglia rozszyfrowała cwaniaków,odeszli.Krzyki były i po krzyku.Chora Merker narobiła bałaganu z socjalnymi inzynierami teraz sie dusi . Inżynierowie socjalni ani myśla pracować.UE niech nie podskakuja..Jak odejdzie Polska to znajdzie sie wiecej krajów co stwierdza że to cwaniacki kołchoz cipłych posadek dla swojaków..
Anna Waltz z ...
3 lata temu
Anglia już opuściła tą całą UE ..... jak UE będzie tak fikać to za Anglią pójdą inne państwa i w tedy ta cała UE zostanie z ręką w nocniku .. !!
wolność i suw...
3 lata temu
składka Polski do budżetu UE wynosi około 30 miliardów euro!!! Za to dostaniemy zgodę brukselskich polityków byśmy mogli wziąć u nich kredyt na 30 lat do spłacania przez nasze wnuki
nick
3 lata temu
Teraz się obudzili i "niezależnosć"? Michnik nagrał nielegalnie Rywina - kto poszedł siedzieć? Kelnerzy nielegalnie nagrali kolegów Tuska - kto poszedł siedzieć? Lepper skrytykował prezydenta ("największy leń") - dostał wyrok. POlitycy nawołują do nienawiści, przemocy "zagwiazdkowane" - maja wyroki? UE coś się spóźniła, sądy w Polsce wydają od dawna wyroki w zależności od koloru legitymacji partyjnej.
Olo44
3 lata temu
Bruksela i Berlin mają kłopot , z jednej strony mają argumenty nacisku ale jeśli Polska sprzeda swoje obligacje a jeszcze ma budżet do przodu . To dla Berlina i Brukseli będzie bieda i zły przykład dla reszty UE , że można ich olać i co.
...
Następna strona