Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ziobro zamierza pozwać Niemcy. To odpowiedź na kwestionowanie praworządności

200
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło wniosek do kancelarii premiera w sprawie pozwania Niemiec. Pozew dotyczy kwestii tego, jak ukształtowane jest niemieckie sądownictwo, a gruntem ewentualnej batalii sądowej ma być prawo unijne.

Ziobro zamierza pozwać Niemcy. To odpowiedź na kwestionowanie praworządności
Minister Ziobro chce kwestionować niemieckie sądownictwo (KPRM, KPRM (Public Domain))
bETkdYWJ

Zbigniew Ziobro kontratakuje. Na zastrzeżenia wobec Polskich zmian w sądach, zarzutów o łamanie praworządności odpowiedzieć chce własnym pozwem skierowanym przeciwko przepisom kształtującym niemieckie sądowunictwo - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wniosek w tej sprawie ma już być na biurku premiera. Jak pisze "DGP", który dotarł do tego dokumentu, Ziobro domaga się bardzo radykalnych kroków od TSUE.

Zobacz także: KE ostrzega Polskę. Reakcja europosłanki PiS
bETkdYWL

Radykalne kroki

O jaki kroki chodzi? Podważenie nominacji sędziów federalnych i landowych, ustanowienie środka tymczasowego, a nawet kar w wysokości 40 mln euro dziennie.

Rozmówca"DGP", osoba z otoczenia rządu, podkreśla, że takie działanie byłoby "samobójstwem", skoro kwestionujemy kompetencje TSUE w ocenie wymiaru sprawiedliwości.

bETkdYWR

Dlaczego teraz resort sprawiedliwości wychodzi z taką inicjatywą? Bowiem właśnie ważą się losy unijnych środków - nie tylko Krajowych Planów Odbudowy, ale też pieniędzy z budżetu. KE chce uruchomienia mechanizmu pieniądze za praworządność.

Mechanizm może zostać uruchomiony już niebawem

Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości UE, zapowiadał, że Komisja Europejska użyje tzw. mechanizmu warunkowości w najbliższych dniach lub tygodniach. Mówiąc o Polsce, dodał: "Na razie staramy się zebrać jak najsolidniejsze dossier, żeby zareagować". TSUE bada sprawę.

Jednak przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podkreślała, że mechanizm nie zostanie uruchomiony w budżecie UE przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie skarg Polski i Węgier na ten mechanizm.

bETkdYWS

Na razie nie wiadomo, kiedy TSUE ogłosi wyrok w tej sprawie. Publikację opinii rzecznika generalnego Trybunału zaplanowano na 2 grudnia. Komentatorzy wychodzą z założenia, że werdyktu nie należy się spodziewać przed nowym rokiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETkdYXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(200)
Anty
miesiąc temu
W 39 tez mówili, ze nie wygramy z Niemcami…
Res
miesiąc temu
Ziobro zamiast do premiera powinien iść do więzienia.
Prawda
miesiąc temu
KONFLIKTY z Unią Europejską 1/ niezależne sądownictwo 2/ Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego musi być zlikwidowana, a odsunięci przez nią sędziowie wrócić do orzekania. 3/ praworządność Pisiory wytykają Brukseli ingerencję w sprawy Polski i działania ograniczające naszą niepodległość, a tak naprawdę torpedują UE broniącą w Polsce praworządności. Ponieważ Polska ratyfikowała kilka międzynarodowych konwencji zapisała się do kilku międzynarodowych organizacji, to zobowiązała się do przestrzegania prawa zapisanego w konwencjach i umowach międzynarodowych. Przede wszystkim, zanim się kogos oskarży, należałoby najpierw zrobić porządek u siebie!!!
bETkdYXn
GÓRAL
miesiąc temu
nasz Minister Sprawiedliwosci Z.Z za 4.5 mln.zł szkolił Sędziów w Wyzszej Szkole Medialnej w Toruniu ! więc nikt nie może zarzucić Polsce że nie są nauczeni NIEZALEŻNOŚCI i NIEZAWISŁOŚCI oraz Patriotyzmu z Rządem
Czemu
miesiąc temu
Czemu Jaroslaw K wszystkich nienawidzi?
...
Następna strona