Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Złoto najdroższe od 7 lat. Przebiło kolejną granicę

Ceny złota szybują w górę. Cena za jedną uncję przekroczyła już 1600 dolarów. Królewski kruszec jest wyceniany najwyżej od początku 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Cena złota idzie w górę. (Fot: Pavel Lisitsyn/SPUTNIK Russia/East News)

- Ten tydzień na rynkach metali szlachetnych jest czasem zdecydowanej przewagi kupujących. Po mało wyrazistym początku lutego, na wykresy złota, srebra, platyny i palladu powróciły dynamiczne zwyżki - zauważa Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI.

W centrum uwagi jest złoto, które sforsowało kolejną granicę. Cena uncji, a więc około 31 gram kruszcu, przekroczyła 1600 dolarów. To nowy tegoroczny rekord i zarazem najwyższy poziom od początku 2013 roku.

- Zwyżce cen metali szlachetnych w ostatnich dniach sprzyjał wzrost awersji inwestorów do ryzyka. Wynikał on z negatywnego wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, który staje się widoczny w przedsiębiorstwach działających na globalną skalę - tłumaczy Grubiak.

NBP sprowadził złoto z Banku Anglii. "Jest bezpieczne"

Ekspert dodaje, że impulsem do wzrostów był głównie komunikat ze strony spółki Apple, która poinformowała o obniżeniu prognoz przychodów ze względu na trudności w prowadzeniu działalności operacyjnej po wybuchu epidemii koronawirusa.

Obecnie liczba zachorowań wykazuje coraz mniejszy wzrost, jednak Paweł Grubiak sugeruje, że nie oznacza to, iż koronawirus przestanie wpływać na sytuację na rynkach finansowych, w tym na notowania surowców. Kolejne tygodnie z pewnością będą przynosić nowe komunikaty, dotyczące innych globalnych graczy, podobne do tego zaprezentowanego przez Apple, tym samym sprzyjając wzrostom cen metali szlachetnych.

Tylko od początku tego roku wartość złota zwiększyła się o 6 proc. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 20 proc. a w 3 lata o 30 proc. Od wieloletniego dołka z końcówki 2015 roku, gdy uncja kosztowała niewiele ponad 1000 dolarów, skoczyła o blisko połowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

bobiPIS ma świetnych fachowców kupili przed podwyżkami 100 ton złota i zarobią krocie.Tak trzymać.

20-02-2020

traPIS to wielka katastrofa

21-02-2020

nitprawdziwy pieniądz, którego nie dodrukują jak to robią obecnie z wszystkimi walutami więc nie ma co się dziwić, że zwiększa swoją wartość do pieniądza … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)