Notowania

pallad
16.02.2020 13:55

Pallad królem metali. Zostawia złoto daleko w tyle

Złoto od zawsze uznawano za najcenniejszy metal, ale w praktyce znacznie więcej wart jest wykorzystywany w przemyśle pallad. Od początku tego roku jego cena skoczyła w górę o ponad 20 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rosja ma jedne z największych złóż palladu na świecie. (Fot: Ilya Naymushin/SPUTNIK Russia/East News)

Prawie 1600 dolarów za uncję (około 31 gram) - tyle warte jest obecnie złoto na giełdzie w Londynie. Można powiedzieć, że królewski kruszec odzyskuje blask, bo po załamaniu jego notowań w ostatnich latach, znowu wzbiły się do najwyższego poziomu od 2013 roku.

Prawdziwą żyłą złota okazuje się jednak zupełnie inny metal - mniej szlachetny, a bardziej przemysłowy. Mowa o palladzie, który bije rekordy wszech czasów. Jedna uncja wyceniana jest na prawie 2320 dolarów, a więc o ponad 700 dolarów wyżej niż złoto.

Tylko w tym roku wartość palladu wzrosła o ponad 20 proc., podczas gdy złoto zdrożało o zaledwie 4 proc.

NBP sprowadził złoto z Banku Anglii. "Jest bezpieczne"

Złoto z królewskiego tronu zostało zepchnięte blisko rok temu i od tamtego czasu, mimo systematycznego wzrostu notowań, traci coraz większy dystans do palladu. Ten w trzy lata potroił swoją wartość.

Z palladem nie mogą się równać nie tylko złoto, ale też srebro, miedź czy platyna.

Rajd na palladzie wcale nie musi się szybko skończyć. Jeffrey Currie z jednego z największych amerykańskich banków inwestycyjnych Goldman Sachs twierdzi, że metal może kosztować nawet 3 tys. dolarów za uncję. To oznaczałoby kolejne 700 dolarów, a więc o 30 proc. więcej niż kosztuje obecnie.

Ekspert cytowany przez agencję Bloomberg tłumaczy, że potencjał wzrostu jest znaczący, bo rynek jest obecnie w fazie napędzanej przez ogromny popyt na ten metal.

- Ten trend powinien się utrzymać dopóki producenci samochodów nie przejdą na platynę czy rod. Stanie się to jednak dopiero wtedy, gdy zaczną się poważne trudności ze zdobyciem palladu, bo utrudniłoby to produkcję aut. To jednak odległa perspektywa - ocenia Jeffrey Currie.

Pallad jest niezbędny w produkcji katalizatorów. Ponadto jest stosowany w elektronice, stomatologii, a także w produkcji ogniw paliwowych. W branży jubilerskiej miesza się go ze złotem i uzyskuje białe złoto, dzięki czemu pallad można znaleźć również w biżuterii.

Największe złoża palladu na świecie znajdują się w Afryce Południowej i Rosji. Ponadto ten metal występuje na Filipinach, w USA i Kanadzie. W głębinach często sąsiaduje ze złotem i metalami z grupy platynowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pallad, złoto, metale, wiadomości, giełda, rynki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2020

FionaPosłowie nocą zmienili prawo górnicze. Zaraz potem ogłoszono odkrycie wielkich złóż miedzi i srebra w woj. lubuskim, kanadyjski Cooper ma już … Czytaj całość

16-02-2020

janA co będzie z kryształem. My Polacy gromadziliśmy go latami i zalega na półkach domowych. Kiedyś miał wysoką wartość a dziś?

16-02-2020

prawdanie od dziś wiadomo że każda rodzina musi mieć w domu sztućce z palladu

Rozwiń komentarze (11)