Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Co się dzieje ze złotym? Donald Tusk komentuje

411
Podziel się:

Złoty umocnił się w ostatnich dniach względem głównych walut, osiągając najwyższe poziomy od początku 2020 r. Premier Donald Tusk podkreślił, że to efekt wysokiej wiarogodności Polski. - Nie zrobię niczego, by obniżyć wiarygodność Polski, by złoty się osłabił - zadeklarował.

Co się dzieje ze złotym? Donald Tusk komentuje
Warszawa, 09.04.2024. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu przed siedzibą KPRM w Warszawie, 9 bm. Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic". (jm) PAP/Radek Pietruszka (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Złoty zyskuje na wartości w relacji do dolara, euro oraz innych walut. W poniedziałek za dolara płacono 3,94 zł, a za euro 4,27 zł. To najniższe poziomy od lutego 2020 r. Jeszcze przed weekendem notowania tych walut wynosiły odpowiednio ok. 3,96 zł i 4,30 zł. Złoty umacnia się także wobec franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego.

Zdaniem części komentatorów za wzrostem kursu złotego mogą stać wyniki niedzielnych wyborów samorządowych, które inwestorzy odebrali pozytywnie. Na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk odniósł się do kwestii rosnącej siły polskiej waluty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Donald Tusk komentuje wzrost wartości złotego

Szef rządu zaznaczył, że choć umocnienie złotego jest powodem do dumy, to najbardziej pożądany jest zrównoważony kurs. - To są dość banalne prawdy, że warto mieć ten kurs zrównoważony. Oczywiście jesteśmy dumni, że polska waluta jest silna. Złoty jest stabilny i najsilniejszy od długiego czasu - mówił Tusk.

Premier zauważył jednocześnie, że nadmierne umocnienie złotego nie leży w interesie polskiej gospodarki ze względu na jego wpływ na eksport. - Oczywiście nie mamy w tym interesu, żeby tu przesadzono. Wiadomo, jaki to ma wpływ na eksport - podkreślił.

Tusk uspokajał jednak, że nie ma sygnałów wskazujących na ryzyko gwałtownych wahań kursu złotego. - Nic na to nie wskazuje, żeby relacja złotego do innych walut podlegała gwałtownym turbulencjom. Jestem spokojny - zapewnił premier.

Tusk: Polska ma wiarygodność

Szef rządu zaznaczył, że stabilność złotego to efekt wiarygodności polskiej gospodarki i polityki gospodarczej gabinetu.

Naszymi decyzjami, chociaż odpowiedzialny za złotówkę jest NBP, robimy wszystko, żeby ta wiarygodność objawiała się także w ten sposób - wskazał. - Na pewno ja nie zrobię niczego, by obniżyć wiarygodność Polski, by złoty się osłabił - zadeklarował.

Premier zwrócił też uwagę na bardzo dobrą opinię, jaką Polska cieszy się obecnie na arenie międzynarodowej, co przejawia się m.in. w zainteresowaniu obligacjami i dobrej atmosferze w relacjach z UE. - Mamy naprawdę bardzo dobrą opinię. Nie mieliśmy tak dobrej opinii na świecie od dobrych 10 lat - ocenił Tusk. - Cieszę się, że mówią o tym liczby, wartości, dane, a nie ja czy moje koleżanki z rządu. Te pochwały wynikają z faktów - dodał.

Komu służy silny złoty?

Jak podkreślają ekonomiści, najbardziej pożądana jest względna stabilność kursu złotego, bez gwałtownych wahań. Nadmierne umocnienie waluty jest niekorzystne dla eksporterów, bo obniża konkurencyjność cenową ich towarów na rynkach zagranicznych. Z kolei osłabienie złotego uderza w importerów i konsumentów, bo przekłada się na wzrost cen sprowadzanych z zagranicy produktów.

Główna odpowiedzialność za stabilizację kursu złotego spoczywa na Narodowym Banku Polskim. NBP może interweniować na rynku walutowym, kupując lub sprzedając waluty obce, by niwelować nadmierne wahania notowań. Bank centralny nie określa jednak pożądanego poziomu kursu, a jedynie dąży do ograniczenia jego zmienności. Polityka pieniężna i komunikacja NBP wpływają też na postrzeganie i wiarygodność polskiej waluty przez inwestorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(411)
R55
wczoraj
złoty to zwykły papier a 100,- złotych nic nie znaczy, można za niego kupić niewiele, tylko 1/4 tego co kiedyś
fransua
2 tyg. temu
Donald dobrze wypada na tle Kononowicza , niech lepiej nic nie mówi .
Umocnienie si...
2 miesiące temu
złotówki głównie jest wynikiem pozostawienia stóp procentowych na niezmiennym poziomie przez NBP, a o wiarygodności tego rządu nawet nie wspominaj, bo jest żenująco niska
Kochamy Polsk...
2 miesiące temu
Już lepiej niech Tusk nie komentuje wartości złotego, bo wiemy co ma na mysli. Nie jesteśmy tymi za kogo Tusk nas uważa, tak może sobie mówić o kumplach jeśli ich ma. Polaków trzeba szanować, bez względu kogo popierają. My nie chcemy innej waluty, naszą walutą jest "polski zloty" i tak jest pięknie, a jeśli komuś nie podoba się to co polskie to frrrr
Geniek
2 miesiące temu
Był już taki jeden skoczek ,który Polskę niszczył ekonomicznie z całych sił.Wielu popełniło samobójstwa.Polskośc to nienormalność Złoty nie może być silniejszy od euro .Polacy to młoda demokracja .Tak oceniają Niemcy Nie ważne ,że nasza konstytucją była uchwalona pierwsza w Europie .Wszyscy nas pouczają
...
Następna strona