Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Zmiana czasu 2021. Zegarki przestawimy już tej nocy. Co to oznacza dla gospodarki?

5
Podziel się:

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi już tej nocy, o godz. 2.00 przestawimy zegarki na godz. 3.00. Eksperci wskazują, że zmiana czasu, która z założenia miała prowadzić do oszczędności, obecnie generuje dodatkowe koszty dla pracodawców.

Zmiana czasu 2021. Zegarki przestawimy już tej nocy. Co to oznacza dla gospodarki?
Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki? Co to oznacza dla gospodarki?

Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki? Co to oznacza dla gospodarki?

Najbliższa zmiana czasu w Polsce nastąpi w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca. O godz. 2.00 przestawimy zegarki do do przodu, czyli na godz. 3.00. Wtedy zacznie obowiązywać czas letni.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej tłumaczą, że inicjatywa leży teraz po stronie państw członkowskich. Trzeba jednak pamiętać, że wiele krajów ma w tym momencie większe zmartwienia, czyli np. wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Ostatnie pochodzi z 2016 roku. Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk mówiła, że losy nowego dokumentu są na razie niepewne.

Zmiany czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Chodziło o to, aby zaoszczędzić energię, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Jak to wygląda dziś? Zdaniem ekspertów, zmiana czasu nie wpływa istotnie na oszczędność energii, a generuje dodatkowe koszty, choćby dla pracodawców.

Fundacja Republikańska wskazuje, że jednym z negatywnych skutków dla pracodawcy jest również fakt, że pracownik w okresie aklimatyzacji do zmiany czasu – który może potrwać nawet do kilku tygodni – jest mniej wydajny.

Dla osób pracujących na nocną zmianę to godzina krócej w pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Niezadowolony
3 lata temu
Przez pandemię nie mają czasu - żenada. 84 % jest za zniesieniem zmiany czasu, więc w godzinę napisać dwa zdania i na najbliższym posiedzeniu Sejmu przegłosować i po problemie. Nawet godzina na napisanie dwóch zdań to jest za dużo. Lenie patentowe.
Pytanie ??
3 lata temu
Tutaj powinno być GMT -7
Eliot
3 lata temu
Co mozna zrobić przez godzinę?
Paw
3 lata temu
Przestańcie już z tym słowem "eksperci" bo rzygać się chce gdy się to na okrągło czyta.
Jan__
3 lata temu
Z powodu czasu zimowego, jesienią i zimą po pracy praktycznie nie mamy w ogóle słońca. Dzięki czasowi letniemu mamy godzinę słońca popołudniu więcej. Powinni zostawić czas letni na stałe!