Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartłomiej Chudy
|

Zmiana czasu do zniesienia? Polska prezydencja w Radzie UE sonduje temat

13
Podziel się:

Polska prezydencja w Radzie UE planuje rozmowy techniczne z państwami członkowskimi, aby ocenić szanse na przełamanie impasu ws. odejścia od zmiany czasu - wynika z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej w "unijnych źródłach".

Zmiana czasu do zniesienia? Polska prezydencja w Radzie UE sonduje temat
Polska prezydencja w USA ustala, czy są szanse na odejście od zmiany czasu przez państwa UE, zdj. ilustracyjne (Adobe Stock, Alex Pios)

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zamierza pod koniec kwietnia przeprowadzić rozmowy techniczne z państwami członkowskimi, aby ocenić możliwość porozumienia w kwestii rezygnacji ze zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. PAP powołuje się na to z unijnych źródeł.

Zmiana czasu. Polska sprawdza, czy UE od niej odejdzie

Polska zamierza wykorzystać uprawnienie, jakie daje prezydencja (przez pierwsze półrocze 2025 roku) ws. tematu, który od lat jest przedmiotem niekończących się dyskusji. Prezydencja ma ocenić, czy dalsze prace w tej sprawie mają sens oraz czy istnieje szansa na osiągnięcie porozumienia między państwami członkowskimi.

Ta propozycja jest omawiana od 2018 r. i jak dotąd poparcie ze strony państw członkowskich było raczej ograniczone - przyznają rozmówcy PAP z kręgów unijnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NetZero Energy w Poznaniu. Rozmowa z Hanną Bogucką

To oznacza, że już od siedmiu lat, a więc od kiedy pojawił się projekt dyrektywy znoszącej zmianę czasu, nie udało się ustalić, czy w UE istnieje zainteresowanie tą kwestią oraz czy lepiej byłoby pozostać przy czasie zimowym czy letnim.

Rzeczniczka Komisji, Anna-Kaisa Itkonen, zaapelowała do polskiej prezydencji o podjęcie rozmów, podkreślając, że "skoordynowane rozwiązanie w tej sprawie jest osiągalne". Kwietniowe rozmowy pod polską prezydencją mają mieć charakter techniczny. W Brukseli panuje opinia, że "nikt nie zamierza się spieszyć z oceną sytuacji".

Polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zadeklarowało chęć przełamania impasu w tej sprawie. Szef resortu, Krzysztof Paszyk, kilkakrotnie rozmawiał o wznowieniu negocjacji z unijnym komisarzem ds. transportu i turystyki, Apostolosem Dzidzikostasem, który jest żywotnie zainteresowany tematem. Jednak podobnego entuzjazmu brakuje wśród innych państw UE.

Dania i Cypr, które kolejno obejmą przewodnictwo w Radzie UE po Polsce, mają nie być zainteresowane pociągnięciem sprawy. Problem rozbija się przede wszystkim o to, że państwa członkowskiej są podzielone co do tego, czy lepiej ustalić jednolity czas zimowy czy letni. Jaśniejsza jest sprawa odejścia od samej zmiany czasu. Konsultacje społeczne przeprowadzone w 2018 r. przez KE wykazały, że 84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. W Polsce, według badań CBOS z 2019 r., 74 proc. Polaków chciałoby pozostać przy czasie letnim.

Przypomnijmy, że najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi już w ten weekend. W nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca zegarki trzeba będzie przestawić z godz. 2 na 3.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
2023
3 tyg. temu
to ile lat jeszcze będą się pocić nad tak błahą sprawą kwestią
Lilka
3 tyg. temu
to jest niewiarygodne, ze nawet w takiej kwestii nie można nic zrobić samemu we własnym kraju, tylko trzeba mieć zgodę eurokratów
jack
3 tyg. temu
Puki co nie ma w UE takiego kozaka który by ten temat ogarął.Są np specjaliści od nakrętek ale takiej klasy spec się jeszcze nie urodził.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
Maruda
3 tyg. temu
To nie urzędnik powinien decydować tylko każdy obywatel UE.Przecież to wymysł komunistycznej gospodarki ta zmiana czasu .
Łunia
3 tyg. temu
Jak trzeba wprowadzić zielone syfy do podniesienia cen energii i zniszczenia życia ludziom to w jeden dzień potrafią zrobić ale żeby coś ułatwić to będą się modlić nad tym 10 lat żałosne.
Statystyki GU...
3 tyg. temu
Po co to zamieszanie z tym miana czasu to przeżytek Więcej kłopotów ,stresu ..bo godzinę wcześniej trzeba wstawać A to odbija się na Zdrowiu I kondycji Braku dzieci ...
Twój nick
3 tyg. temu
Jeśli większość Europejczyków chce likwidacji zmiany czasu, to nigdy ze strony eurokratow do takiej likwidacji nie dojdzie. Po prostu UE działa zawsze na złość obywatelom Tylko Polexit w twardym stylu, żadnych negocjacji z okupantem 🇵🇱
jack
3 tyg. temu
Puki co nie ma w UE takiego kozaka który by ten temat ogarął.Są np specjaliści od nakrętek ale takiej klasy spec się jeszcze nie urodził.